Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Na prvního máje půjdou Brnem extremisté s pochodněmi jako za Třetí říše

  10:05
Brnem budou na prvního máje pochodovat pravicoví extremisté. Policisté očekávají účast až dvou stovek sympatizantů Národní a sociální fronty. Proti nim se chystají důrazně vystoupit Brňané, kteří s jejich akcí nesouhlasí.

V Brně se sešli demonstranti a pochodovali městem. (1. května 2017) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Národní a sociální fronta (NSF) už shromáždění nahlásila na radnici městské části Brno-střed. Radikálové se sejdou na Zelném trhu, odkud se vydají na pochod městem přes ulice Masarykova, Nádražní a Hybešova až na Mendlovo náměstí.

Minulé 1. máje v Brně

Informace MF DNES potvrdil úřad centrální městské části. „Nepovolit akci můžeme pouze na základě porušení zákona a zde pro to není žádný zákonný důvod,“ uvedla mluvčí radnice Brno-střed Kateřina Dobešová.

Upozornila však, že zástupci radnice budou přímo na místě dohlížet na to, aby účastníci pochodu dodržovali zákon o shromažďování. Kvůli chystanému pochodu jsou také v kontaktu s policií, která situaci průběžně monitoruje.

„O chystané akci víme. V těchto záležitostech spolupracujeme s městskými částmi. Průběžně vyhodnocujeme rizika, podle toho pak připravíme a následně zavedeme příslušná bezpečnostní opatření,“ sdělil mluvčí policie Bohumil Malášek.

Podrobnější informace o bezpečnostních akcích, které policie v souvislosti s pochodem krajní pravice chystá, však odmítli policisté sdělit.

Možná přijedou i sympatizanti z ciziny

Extremisté letos zvolili kontroverzní symboliku - do Brna se chystají s pochodněmi, jež se často objevovaly v nacistických průvodech. Potvrzuje to mimo jiné manuál akce, který zveřejnili na svých webových stránkách. Podle něj se mají demonstranti pohybovat v trojstupu a „drží-li pochodeň, držet ji směrem nahoru a k vnější straně průvodu“.

Radnice centrální brněnské části předpokládá účast přibližně 150 demonstrantů. Podle samotných organizátorů dorazí nanejvýš dvě stovky účastníků. Do Brna by se mohli kromě příznivců pořádající organizace vydat i sympatizanti dalších podobných uskupení z tuzemska i zahraničí.

„NSF navázala za nedlouhou dobu své existence intenzivní mezinárodní spolupráci, v níž z velké části navazuje na předchozí kontakty Dělnické mládeže. Nelze proto vyloučit návštěvu spřízněných organizací z Německa, Slovenska, Polska nebo Ukrajiny,“ přiblížil odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity. Z tuzemských uskupení očekává možnou účast nacionalistického hnutí Autonom.cz.

Na prvomájovou akci v centru Brna přitom organizátoři zvou dramaticky: „Nečekejte žádné populistické žvanění, ale aktivismus a prezentaci hodnot hnutí, které chce pozvednout Evropu z duchovního a biologického bahna, do jakého se kontinent nezadržitelně řítí, není-li již zcela na dně. Sejdeme se pod prapory s českými lvy, moravskými a slezskými orlicemi a pochodněmi, které zažehnou naši cestu za svobodnou Evropou národů,“ píší.

Brňané chystají protiakci

Ani letos se demonstrace a následný pochod extremistů neobejde bez protiakce Brňanů, kteří nesouhlasí se shromážděním extremistů. Sdružuje je iniciativa Brno Blokuje.

Pochodně v nacistických průvodech

Jedná se o zneužití starogermánského mýtu respektive o účelový výklad. Nacistická ideologie se skládala z vědecké ideologie a z mýtů, to znamená rozumem nepochopitelných vztahů k základům národa z nejdávnější minulosti. Národ tvoří nekonečný řetěz předků do minulosti a budoucnosti. Současník je jen článkem tohoto řetězu. Každá hořící pochodeň v průvodu symbolizuje jeden článek - jeden lidský život současníka. Ten se narodí a od právě zemřelého předka převezme jeho hořící pochodeň - život. Nese ji dál celý svůj život, pak umírá a předává ji dalšímu nově narozenému, a tak dále ve věčném koloběhu národa.

zdroj: Wikipedie

„Iniciativa Brno Blokuje ve spolupráci s iniciativou V Brně neonacisty nechceme sepsala výzvu zástupcům vedení města, aby zabránili pochodu neonacistů, a oslovila spřízněné organizace. K naší výzvě se připojil Sokol Brno I, na odpověď ostatních ještě čekáme,“ uvedl mluvčí iniciativy Václav Pecl.

Zároveň odpůrci extrémní pravice na radnici Brna-střed ohlásili své shromáždění, jehož cílem je vyjádřit nesouhlas s akcí příznivců NSF. Místo shromáždění a případná trasa pochodu zatím nejsou známy, stejně jako jednotný název prvomájové akce.

Pecl připomněl, že na Zelném trhu se národní socialisté scházeli už v minulosti a jednou byl jejich shromáždění osobně přítomen Adolf Hitler. Shodou okolností jen pár dní před pochodem, v sobotu 20. dubna, uplyne přesně 130 let od narození nacistického vůdce. Ten je na neonacistické scéně mnohými příznivci dodnes oslavován.

Pochody provázejí potyčky

Události oslavující jeho narození tak budou pro extremisty předzvěstí prvomájového pochodu, i když se zřejmě odehrají v úzkém kruhu účastníků.

„Lze předpokládat malé utajené koncerty či hudební produkce spojené se setkáním několika příslušníků scény. Nemyslím si, že by se oficiálně registrované organizace hlásily k Hitlerovým narozeninám přímo pod svým jménem,“ poznamenal k tomu Mareš.

Prvomájové průvody jsou naopak pro extremistická hnutí podle něj lákavé zejména kvůli jejich medializaci.

Naposledy se příznivci a odpůrci krajní pravice střetli v Brně před dvěma lety. Odpůrci se tehdy radikálům postavili do cesty a došlo i na fyzické potyčky. Výsledkem bylo jedenáct zadržených, mezi nimi byli pravicoví extremisté i jejich odpůrci.

Ostře dopadla akce v roce 2015, kdy blokáda pochodu vyústila v tvrdou potyčku s policií a 57 zadržených. O čtyři roky dříve překazily dva tisíce Brňanů úmysl neonacistů pochodovat do ulice Cejl, počet zadržených skončil na čísle patnáct.

Střet těžkooděnců s příznivci DSSS před dvěma lety v Brně:

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihomoravském kraji se volí v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Anna Hubáčková, Jiří Dušek, Jan Žaloudík, Jaromíra VítkováMarkéta Vaňková, Jiří Crha, Tomáš Töpfer, Petr Vokřál

  • Nejčtenější

Nudisté u Brněnské přehrady dostihli a obklíčili zloděje, který ukradl kolo

Jako v komedii o francouzských četnících si mohli v úterý připadat brněnští strážníci. Naléhavý telefonát o konfliktu...

Cesta mezi pálavskými vinicemi zamořená dehtem musí pryč, obec viní firmu

Dolní Věstonice na Břeclavsku už mají výsledek detailní analýzy asfaltového povrchu cesty mezi vinicemi, na níž je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalové impérium s vrcholem ve Vyškově. Do dvou let prvoligoví, velí africký majitel

Dlouho platil za paní Columbovou. Vyškovský fotbal roste od roku 2017 Kingsleymu Pungongovi pod rukama, majitel skupiny...

Okruh i trať v Brně už mají svou podobu, k zahájení stavby je však daleko

Část brněnského okruhu na východě města i prodloužení tramvaje na Kamechy na opačném okraji už dostaly vizuální podobu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitelé zahrad si neumějí počkat, přijdou o to nejkrásnější, říká krajinářka

Premium Brněnská zahradní architektka a krajinářka Eva Wagnerová navrhuje zahrady i veřejný prostor. Lidé podle ní ztratili...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Maraton hudby rozproudí centrum Brna, novinkou je skleník pro Mendela

O hudbu na každém kroku v centru Brna se od čtvrtka do neděle postará multižánrový hudební festival Maraton hudby Brno....

Požár Hřenska připomněl zkázu Moravské Sahary, deset let poté je obnovená

V lese na Moravské Sahaře, jak se přezdívá národní přírodní památce Váté písky u Bzence na Hodonínsku, rostou až...

Hodonínská zoo poničená tornádem chce stavět šest nových pavilonů

Oceanárium, safari park i vědecké pavilony zoologických zahrad. To všechno už vyprojektovalo polské architektonické...

Lanovka na Špilberk uleví parku, reálná je do tří let, říká hradní pán

Brňané sice vědí, že nad městem mají hrad Špilberk, ale spousta z nich nemá potřebu ho navštívit. A to se má podle...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...