Na prvního máje půjdou Brnem extremisté s pochodněmi jako za Třetí říše

  10:05aktualizováno  10:05
Brnem budou na prvního máje pochodovat pravicoví extremisté. Policisté očekávají účast až dvou stovek sympatizantů Národní a sociální fronty. Proti nim se chystají důrazně vystoupit Brňané, kteří s jejich akcí nesouhlasí.

V Brně se sešli demonstranti a pochodovali městem. (1. května 2017) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Národní a sociální fronta (NSF) už shromáždění nahlásila na radnici městské části Brno-střed. Radikálové se sejdou na Zelném trhu, odkud se vydají na pochod městem přes ulice Masarykova, Nádražní a Hybešova až na Mendlovo náměstí.

Minulé 1. máje v Brně

Informace MF DNES potvrdil úřad centrální městské části. „Nepovolit akci můžeme pouze na základě porušení zákona a zde pro to není žádný zákonný důvod,“ uvedla mluvčí radnice Brno-střed Kateřina Dobešová.

Upozornila však, že zástupci radnice budou přímo na místě dohlížet na to, aby účastníci pochodu dodržovali zákon o shromažďování. Kvůli chystanému pochodu jsou také v kontaktu s policií, která situaci průběžně monitoruje.

„O chystané akci víme. V těchto záležitostech spolupracujeme s městskými částmi. Průběžně vyhodnocujeme rizika, podle toho pak připravíme a následně zavedeme příslušná bezpečnostní opatření,“ sdělil mluvčí policie Bohumil Malášek.

Podrobnější informace o bezpečnostních akcích, které policie v souvislosti s pochodem krajní pravice chystá, však odmítli policisté sdělit.

Možná přijedou i sympatizanti z ciziny

Extremisté letos zvolili kontroverzní symboliku - do Brna se chystají s pochodněmi, jež se často objevovaly v nacistických průvodech. Potvrzuje to mimo jiné manuál akce, který zveřejnili na svých webových stránkách. Podle něj se mají demonstranti pohybovat v trojstupu a „drží-li pochodeň, držet ji směrem nahoru a k vnější straně průvodu“.

Radnice centrální brněnské části předpokládá účast přibližně 150 demonstrantů. Podle samotných organizátorů dorazí nanejvýš dvě stovky účastníků. Do Brna by se mohli kromě příznivců pořádající organizace vydat i sympatizanti dalších podobných uskupení z tuzemska i zahraničí.

„NSF navázala za nedlouhou dobu své existence intenzivní mezinárodní spolupráci, v níž z velké části navazuje na předchozí kontakty Dělnické mládeže. Nelze proto vyloučit návštěvu spřízněných organizací z Německa, Slovenska, Polska nebo Ukrajiny,“ přiblížil odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity. Z tuzemských uskupení očekává možnou účast nacionalistického hnutí Autonom.cz.

Na prvomájovou akci v centru Brna přitom organizátoři zvou dramaticky: „Nečekejte žádné populistické žvanění, ale aktivismus a prezentaci hodnot hnutí, které chce pozvednout Evropu z duchovního a biologického bahna, do jakého se kontinent nezadržitelně řítí, není-li již zcela na dně. Sejdeme se pod prapory s českými lvy, moravskými a slezskými orlicemi a pochodněmi, které zažehnou naši cestu za svobodnou Evropou národů,“ píší.

Brňané chystají protiakci

Ani letos se demonstrace a následný pochod extremistů neobejde bez protiakce Brňanů, kteří nesouhlasí se shromážděním extremistů. Sdružuje je iniciativa Brno Blokuje.

Pochodně v nacistických průvodech

Jedná se o zneužití starogermánského mýtu respektive o účelový výklad. Nacistická ideologie se skládala z vědecké ideologie a z mýtů, to znamená rozumem nepochopitelných vztahů k základům národa z nejdávnější minulosti. Národ tvoří nekonečný řetěz předků do minulosti a budoucnosti. Současník je jen článkem tohoto řetězu. Každá hořící pochodeň v průvodu symbolizuje jeden článek - jeden lidský život současníka. Ten se narodí a od právě zemřelého předka převezme jeho hořící pochodeň - život. Nese ji dál celý svůj život, pak umírá a předává ji dalšímu nově narozenému, a tak dále ve věčném koloběhu národa.

zdroj: Wikipedie

„Iniciativa Brno Blokuje ve spolupráci s iniciativou V Brně neonacisty nechceme sepsala výzvu zástupcům vedení města, aby zabránili pochodu neonacistů, a oslovila spřízněné organizace. K naší výzvě se připojil Sokol Brno I, na odpověď ostatních ještě čekáme,“ uvedl mluvčí iniciativy Václav Pecl.

Zároveň odpůrci extrémní pravice na radnici Brna-střed ohlásili své shromáždění, jehož cílem je vyjádřit nesouhlas s akcí příznivců NSF. Místo shromáždění a případná trasa pochodu zatím nejsou známy, stejně jako jednotný název prvomájové akce.

Pecl připomněl, že na Zelném trhu se národní socialisté scházeli už v minulosti a jednou byl jejich shromáždění osobně přítomen Adolf Hitler. Shodou okolností jen pár dní před pochodem, v sobotu 20. dubna, uplyne přesně 130 let od narození nacistického vůdce. Ten je na neonacistické scéně mnohými příznivci dodnes oslavován.

Pochody provázejí potyčky

Události oslavující jeho narození tak budou pro extremisty předzvěstí prvomájového pochodu, i když se zřejmě odehrají v úzkém kruhu účastníků.

„Lze předpokládat malé utajené koncerty či hudební produkce spojené se setkáním několika příslušníků scény. Nemyslím si, že by se oficiálně registrované organizace hlásily k Hitlerovým narozeninám přímo pod svým jménem,“ poznamenal k tomu Mareš.

Prvomájové průvody jsou naopak pro extremistická hnutí podle něj lákavé zejména kvůli jejich medializaci.

Naposledy se příznivci a odpůrci krajní pravice střetli v Brně před dvěma lety. Odpůrci se tehdy radikálům postavili do cesty a došlo i na fyzické potyčky. Výsledkem bylo jedenáct zadržených, mezi nimi byli pravicoví extremisté i jejich odpůrci.

Ostře dopadla akce v roce 2015, kdy blokáda pochodu vyústila v tvrdou potyčku s policií a 57 zadržených. O čtyři roky dříve překazily dva tisíce Brňanů úmysl neonacistů pochodovat do ulice Cejl, počet zadržených skončil na čísle patnáct.

Střet těžkooděnců s příznivci DSSS před dvěma lety v Brně:

Autor:

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Znásilňoval kluky a žádal videa, teď chce bývalý skautský vedoucí z vězení

Bývalý skautský vedoucí Martin Mertl, který byl odsouzen na deset let za...

Za zneužití téměř čtyř desítek chlapců ze skautského oddílu jej soud v roce 2013 poslal na deset let za mříže. Dvě...

Další z rubriky

Požár zničil odstavený vagon v Brně, na hodinu a půl přerušil provoz

Večerní požár odstaveného vagonu na nádraží v brněnských Horních Heršpicích na...

Plameny ve středu večer zachvátily odstavený vagon na nádraží v brněnských Horních Heršpicích. Při požáru se nikdo...

Dřív se vedly pořadníky, teď už studenty letní úklidová brigáda neláká

Ilustrační snímek.

Letní úklidová brigáda pro hodonínskou mládež za 80 korun na hodinu už netáhne jako dřív. V posledních několika letech...

Vandal se trefoval dlažebními kostkami do soch u brněnského kostela

Vandal poškodil dlažebními kostkami sochy u kostela sv. Máří Magdalény v Brně....

Minimálně stotisícovou škodu způsobil vandal, který si vybral jako terč kostel sv. Máří Magdalény v Brně. Dlažebními...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁKAZNICKÁ PODPORA NJ+AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz