Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

  12:07
Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované stovky bytů jich schválila jen dvacet na dva roky. Projekt však žije dál a paradoxně se k němu hlásí desítky měst a neziskových organizací.

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru seškrtat počet bytů určených pro bezdomovce. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Buď samy, či přes výzvu ministerstva práce a sociálních věcí, jež dokonce princip Housing First, tedy bydlení především, včlenilo do oficiálního programu likvidace chudoby v Česku. A uvolnilo 150 milionů korun na sociální práci s lidmi, kteří byty dostanou.

A řada z těch, kteří se k výzvě přihlásili, děkují Brnu, že jim prošlapalo cestu. „Je pro nás vzorem. Věděli jsme, že něco takového existuje v zahraničí, ale detaily jsme získali až díky Brnu, které nám ukázalo, že to jde i v Česku,“ říká Lenka Černá z Dobrovolnického centra v Ústí nad Labem.

Z programu žádá o 15 milionů na pomoc lidem v pětačtyřiceti bytech pro první rok a stejný počet plánuje i na další období.

„Máme v Ústí 15 tisíc lidí, kteří potřebují pomoc, a toto je možnost, jak začít. Nakloněné je tomu i vedení města. Sice zatím volné byty nemá, takže jednáme se soukromníky, ale chystá projekty, aby je získalo,“ dodala Černá.

Brněnský přínos oceňuje i ministerstvo

Na principy Housing First přešla i pražská pobočka Armády spásy v Lidické ulici, přestože hlavní město do výzvy ministerstva nespadá.

Fotogalerie

„Měli jsme systém, kde lidé procházejí několika stupni od azylových domů přes ubytovny až po byty, ale Brno ukázalo, že existuje vhodnější a efektivnější nástroj. Prostupné bydlení prosívá klienty, takže zbudou ti nejlepší, ale ti nejbídnější zůstávají dole,“ vysvětluje šéf pobočky Jan Desenský.

Podle něj je brněnská „otočka“, kterou udělalo nynější vedení města v čele s ODS, na škodu. „Mrzí mě to,“ přiznává.

Že to bylo právě Brno, které principy Housing First otestovalo a ukázalo, že fungují, uznává i ministerstvo práce a sociálních věcí, které už otevřelo pomyslný kohoutek s penězi.

„Při přípravě výzvy jsme reflektovali zkušenosti z rychlého zabydlení rodin s dětmi v Brně, jež potvrdilo úspěšnost použití v českých podmínkách,“ sděluje mluvčí resortu Barbara Hanousek Eckhardová.

O konzultaci požádalo dvaadvacet měst a organizací a zatím dorazilo devět žádostí. Z měst to jsou České Budějovice, Most či Jihlava, ale také neziskovky z Ostravy, Trutnova nebo například Romodrom s celostátní působností. „Zatím jsme schválili sedm žádostí v hodnotě 54 milionů korun, ale výzva je otevřená do konce října, takže počet není konečný,“ upřesňuje Eckhardová.

„Projekt ukázal, že bezdomovectví je řešitelný problém“

Zatímco na brněnské úrovni se problematiky zabydlování bezdomovců ujalo hnutí Žít Brno ve spolupráci s Platformou pro sociální bydlení, celostátně se tématu věnují Piráti, v parlamentu pak hlavně jejich poslankyně Olga Richterová.

Co je Housing First

  • Upřednostňuje bydlení ve standardním nájemním bytě jako základní podmínku toho, aby se člověk dostal z chudoby. K tomu potřebuje sociálního pracovníka, který jej povede. Projekt pochází z USA a je úspěšný i v několika státech Evropské unie, třeba ve Finsku. 
  • V Česku jej poprvé otestovalo Brno na 50 rodinách s dětmi. Drtivá většina si bydlení udržela. 
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí díky tomu vypsalo program založený na těchto principech a uvolnilo na něj 150 milionů korun. 
  • Reagovalo 22 měst a neziskových organizací (České Budějovice, Most, Jihlava, Otrokovice, Ústí nad Labem, Ostrava či Trutnov). 
  • Přihlásí se i Brno, místo plánovaných alespoň 100 bytů jich však nová koalice schválila 20 na dva roky.

Právě ta ale sklidila od tvůrců projektu ze Žít Brno kritiku za souhlas s přístupem brněnských Pirátů. Ti totiž změnu kurzu v Brně jako členové koalice nakonec odsouhlasili.

Přitom odklon od projektu, který funguje, odborníci nechápou. „Brno přispělo k tomu, že ostatní města i státní organizace začaly brát Housing First vážně a změnily přístup. Je škoda, že zrovna tam se najednou rozhodli jít opačným směrem,“ kroutí hlavou ředitel celostátně působící Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák.

Další velkou chybou podle něj je, že Brno změnilo pravidla pro výběr uchazečů. Do programu už přednostně nezařadí lidi s kriminální minulostí, závislé na drogách či konfliktní z hlediska soužití na ubytovnách – tedy ty, kteří potřebují pomoc nejvíc.

Přitom původním brněnským projektem se inspirují i další města. Jihlava plánuje pilotně zabydlet dvanáct bytů a žádá o čtyři miliony korun, Most chce necelých šest milionů na desítku bytů. Jiná města se sice přímo do výzvy nehlásí, ale vstupují do ní jako partner neziskových organizací, například Plzeň, kde pro lidi v nouzi nabídnou patnáct bytů.

Další radnice zase principy Housing First včlenily přímo do své sociální práce, třeba Liberec. „Nechali jsme se inspirovat Brnem, rozdíl je jen v cílové skupině. Projekt jsme nezaměřili jen na rodiny, ale máme v něm převážně jednotlivce, protože město vlastní hlavně malé byty,“ upřesnil šéf sociálního odboru libereckého magistrátu Pavel Kalous.

Přínos programu Housing First oceňuje také hlavní město Praha, které se ale do výzvy podle pravidel hlásit nemůže. „Brněnský projekt ukázal, že bezdomovectví rodin je řešitelný problém. Z předchozího přístupu ‚bezdomovectví tu bylo, je a bude a nelze s ním nic dělat‘ je najednou realistická možnost, že v Praze nemusí žádné dítě vyrůstat na ubytovně,“ míní pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Proti seškrtání bytů pro bezdomovce protestovala v Brně asi stovka lidí

  • Nejčtenější

Jak se hraje „cinklý zápas“ s Vyšehradem. Zažili to i fotbalisté Líšně

Paradoxně to nebyl ten typ zápasu, po kterém by v sobě sportovec nesl křivdu několik dalších dní, protože by si byl...

Sochař Kristek kvůli sporům odvezl z obce svou sochu a nahradil ji lejnem

Dva roky trvající tahanice surrealistického sochaře a malíře Lubo Kristka s Vranovem nad Dyjí vyústily v bizarní tečku....

Bezmocný muž ležel dva dny ve vaně, přímotop koupelnu vyhřál na 40 stupňů

Dvaaosmdesátiletý muž z Tišnova v okrese Brno-venkov zůstal dva dny uvězněný v prázdné vaně. Sesunul se tam poté, co se...

Berbrův pád je až ubohý, říká o korupční kauze mocného šíbra bývalý rozhodčí

Premium Jako jeden z mála dokázal uspět ve sporu s Romanem Berbrem. Bývalý rozhodčí Antonín Kordula, po kterém bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Silničáři zfušovali opravu, na novém asfaltu se vytvořilo plno hrbolů

Dlouho očekávaná oprava cesty u brněnské části Žebětín naštvala řidiče. Silniční výmoly nahradily hrby po špatně...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

V brněnském špitále pomůžou Poláci a Němci, darované postele musejí vyměnit

V provizorní covidové nemocnici, která se v pondělí začala stavět na brněnském výstavišti, bude vypomáhat zahraniční...

Na Pálavě likvidují elektrické sloupy, nové vedení kopou zčásti ručně

Na Pálavě v následujících měsících zmizí pod rukama energetiků nevzhledná skrumáž elektrických sloupů, která je...

Advokát si u voleb odmítl sundat roušku účelově, rozhodl soud o stížnosti

Soud zamítl stížnost brněnského advokáta, který napadl platnost voleb na jižní Moravě. Stěžoval si, že mu volební...

Prodejna prohrála spor s OSA, kontrolor si hrající rádio natočil

Ochranný svaz autorský (OSA) uspěl u Městského soudu v Praze s žalobou na brněnský obchod s oblečením kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...