Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Brno teď prochází normalizací, kritizuje koalici zastánce chudých Freund

  18:07
Jako bývalý zastupitel za Žít Brno rozjel Martin Freund úspěšné projekty, které poskytly lidem v nouzi desítky bytů ročně. Současná brněnská koalice však jejich počet zredukovala na pouhých deset za rok, a to pouze pro takzvaně bezproblémové osoby.

Poté, co nové vedení Brna stoplo jeho projekty, působí zastánce chudých Martin Freund jako expert na sociální bydlení v Bratislavě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Po tom, co se nám podařilo, mě to tolik nefrustruje. Dokázali jsme z Brna změnit náhled na sociální bydlení v celé republice,“ podotýká Martin Freund.

„Mnoho měst se rozhodlo Housing first (projekt na ukončení bezdomovectví pro jednotlivce – pozn. red.) realizovat. Beru to jako kontinuální boj. Je skvělý pocit, když se někdo z ulice dostane do bytu,“ říká Freund, který dnes pracuje jako expert na sociální bydlení v Bratislavě.

S bývalou koalicí jste nastartovali projekty pro zabydlení 65 jednotlivců a 50 rodin, teď dostanou sociálně slabší jen deset bytů každý rok. Jak toto rozhodnutí vnímáte?
My jsme hlavně plánovali akční plán pro rodiny s dětmi, což bylo sto bytů ročně. Byl to závazek ukončit bezdomovectví rodin s dětmi úplně. Není důvod, proč by tady bezdomovectví vůbec mělo být, máme 1 500 volných bytů a 600 rodin na ubytovnách. V Praze 7 se to podařilo. A jak vnímám rozhodnutí? Máme primátorku z ODS, která se živila vymáháním pokut za jízdy načerno. Bylo mi to jasné hned od začátku, i když mi někteří kolegové na začátku nevěřili. Zkušenost s brněnskou ODS mám deset let.

A co říkáte postoji Pirátů?
Vím, proč jsem odešel z jejich kandidátky. Poznal jsem ty lidi a věděl jsem, jací jsou. S Tomášem Koláčným jsem seděl tři roky v kanceláři. Nepřekvapilo mě, jak se zachovali, ale bylo asi důležité, aby si to uvědomili i ostatní. V Brně je to bohužel zabité do konce volebního období.

I proto jste odešel do Bratislavy?
Šel jsem tam, protože Matúš Vallo vyhrál volby a měl kolem sebe lidi, kteří přemýšlí stejně jako já. Je tam velká politická podpora, aby se věci začaly dělat jinak a lépe, což je skvělá výzva. Získal jsem know-how a hledal jsem, kde ho můžu uplatnit. Na Slovensku je vůle něco měnit, zároveň výchozí podmínky jsou děsivé. Udivuje mě, že v zemi ve střední Evropě, v hlavním městě, není jediná pořádná noclehárna provozovaná městem.

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Co říkáte na vyjádření náměstka brněnské primátorky Roberta Kerndla, podle kterého někteří lidé do ubytoven patří?
Je to nehorázná lež. A maličko frustrující na tom je, že jsme dokázali, že všechny tyto žvásty nejsou pravda, ale někteří lidé je budou opakovat do zblbnutí, protože člověk je schopen vynaložit obrovské množství energie, aby si udržel své vlastní předsudky. Vůči těm lidem je to dehonestující hnus.

Městské byty nyní dostanou jen „bezproblémoví“ lidé, tedy bez trestní minulosti a závislostí, že?
Není to oficiálně v podmínkách, protože by město nedostalo peníze, ale náměstek Kerndl to říká do médií velmi otevřeně a vliv na výběr lidí bude mít komise, kde jsou prakticky jen samí politici a dva odborníci. Nikdy bych si nemyslel, že ODS bude souhlasit s principy Housing first. Co mě na tom zaráží, je snaha dělat, že to tak není, a do očí lidem lhát, že pokračují v Housing first i přesto, že to prokazatelně není pravda. Když vidíte lidi žít na ulici nebo na ubytovně, na první pohled vás možná nenapadne, že by byli schopni bydlet. Je to projekce předsudků.

Jak to myslíte?
Klademe na lidi v nouzi víc požadavků než na ty, kteří nejsou v problémech. Chceme, aby jejich děti chodily do školy, aby měly dobré známky, aby oni sami nepili, nebrali drogy, chodili do práce. Ale kolik lidí, kteří dnes bydlí, tohle všechno splňuje? Když má člověk nájemní smlouvu, nikdo se neptá, jestli si může dát pivo. V naší vychlastané zemi jsou bezdomovci jediná skupina, která má zakázáno pít.

Co říkáte na to, jak se situace v Brně vyvinula?
Říkám tomu brněnská normalizace. Poslední čtyři roky tady bylo uvolnění, takové brněnské jaro, a teď se to vrací zpátky. Ruší se hudební kluby, cyklostezky a vrací se vše do původní podoby. Je potřeba, aby hlas liberálního, otevřeného Brna byl slyšet alespoň z občanské opozice. Už od voleb dáváme dohromady aktivní lidi a vytváříme platformu, která je bude zastřešovat. Půjdeme s tím ven zhruba do měsíce.

Plánujete opět kandidovat?
To je daleko. Nyní je potřeba se v rámci občanské společnosti stavět za hodnoty, které jsou pošlapávány právě teď.

Bude nakonec současná koalice řešit bezdomovectví?
Nebude dělat nic. Mají pár projektů pro takzvané slušnější lidi a až do konce období to budou nazývat Housing first. Piráti tvrdí, že budou každý rok žádat o další byty, ale z dosavadního chování není důvod věřit, že to tak bude. Sociální politika není pro novou koalici priorita. Pro nás byla. Možná že se jim podaří vybudovat nízkoprahové centrum.

Co ubytovna v Železniční ulici?
Tu možná udělají taky. Městskou ubytovnu na Železniční jsme plánovali ještě my, avšak tehdy jako krizové bydlení pro lidi v akutní krizi, které město skutečně potřebuje.

Pořád je to ale ubytovna, není to vytloukání klínu klínem?
Nová koalice si ale nemyslí, že si někteří lidé zaslouží bydlet jinde než na ubytovně.

Za poslední rok a půl přitom téměř 250 lidem ze tří ubytoven hrozilo, že skončí na ulici...
Když zavírali ubytovnu na Šámalce, tak jsme zajistili krizové bydlení a později všechny rodiny s dětmi získaly nájem v městském bytě. Lidé z ubytovny na Olomoucké šli z těžkých podmínek do ještě horších, město naprosto selhalo. Těchto situací bude přibývat, protože ubytovny jsou ve strašném stavu, nikdo do nich nikdy neinvestoval ani korunu a byznys s chudobou se přestal vyplácet. Všichni patrně čekají na to, až v některé ubytovně spadne strop a někoho zabije. Ubytovny nejsou k žití. Lidé by se měli podívat do Bratislavy nebo na východ Slovenska, aby viděli, jak to může dopadnout.

Jak je na tom Bratislava?
V Bratislavě nemají téměř nic. Někteří lidé žijí v parcích, na lavičkách a ve stanech. To se klidně může stát i u nás. Pokud projde změna dávek, kterou navrhuje ministryně Maláčová, dopadne to na města, která nejsou připravena, a na obrovské množství lidí, kteří nemají kam jít. Je to naprosto šílené a nezodpovědné. Doufám, že se to podaří zastavit.

Matky s dětmi jsou potřebnější než narkomani, hájí ODS své plány s byty

Brno má ve svém majetku 28 tisíc bytů, z toho kolem 1 500 volných. V čem je háček?
Je to politika. Není populární dávat byty takzvaně nepřizpůsobivým. Když politici tvrdí, že chtějí dávat byty rodinám s dětmi, nikdy tím nemyslí romské rodiny na ubytovnách. Když tvrdí, že chtějí dávat byty seniorům, nikdy tím nemyslí seniory na ulici. Druhý problém je, že většina bytů je svěřená městským částem. Brno má odborné kapacity, zdroje i možnosti. Má peníze, aby mohlo opravit všech 1 500 bytů a rozdat je lidem v nouzi, jenže to nedělá. Poslední měsíce zaznamenáváme v některých částech, zejména na Brně-sever, tendence vyhazování chudých z bytů. Byl bych rád, kdybych si mohl být jistý, že to nesouvisí s chystanou privatizací. Vyhazují lidi, kteří nedluží, nebo ty, kterým nadační fond přispěl k zaplacení nájemného. Jsem z toho znepokojený.

Jaký může mít dopad další zavírání ubytoven na děti ze sociálně slabších rodin?
Hrozí odebírání dětí, které půjdou patrně do ústavní péče. Všichni víme, jaký to má vliv na vývoj dítěte. Nehledě na to, že je to hrozně drahé, jedno dítě v dětském domově stojí stát kolem 40 tisíc měsíčně. Rodiny jednoduše nemají na výběr žádnou alternativu, ubytovna je tou skutečně poslední, která jim zbývá, jinak by tam nebyly. Přitom je to jednoduché. Všichni se můžou podívat na veřejné hodnocení projektů na zabydlování, které jsme rozjeli. Každá rodina ročně ušetří státu několik set tisíc, zlepšuje se zdravotní stav rodin a děti se do nich vrací.

Autoři:
  • Nejčtenější

Skandál z fotbalové ligy: vsadil si, že dostane žlutou kartu. A vyhrál!

Premium Pro ligového fotbalistu to vypadá docela snadno. Vběhnete na hřiště a za pár minut máte vyděláno. Stačí maličkost –...

Rektorka Nerudová doporučila nástupci rezignovat kvůli vědecké kauze

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci....

Nejužší hotel střední Evropy je oslavou funkcionalismu. Brzy znovu otevře

Brněnský hotel Avion získal zpět svou krásu z éry Bohuslava Fuchse. Brzy se zájemců nabídne ubytování v 37 pokojích,...

Lidé se dočkali. Družstevní byty po dvaceti letech získají bez doplatku

Brno bezplatně převede lidem družstevní byty, které byly vybudovány před více než dvaceti lety za podpory státu. Dnes o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Adamov je během výluky bez kolejí, tunely vyrazil čistit stroj Barbucha

Před šesti týdny zmizely ze železničního koridoru mezi Brnem a Blanskem vlaky, osiřelým místem však rozhodně není....

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Zámek v Uherčicích na Znojemsku otevře nový okruh v opraveném křídle

Rekonstrukce zanedbaného severního křídla zámku v Uherčicích na Znojemsku za 130 milionů korun pomohla arkádovým...

Při výbuchu na Hodonínsku se zranil člověk, příčinou je zřejmě únik plynu

Při výbuchu ve starším rodinném domě v Terezíně na Hodonínsku se ráno zranil jeden člověk. Skončil v péči záchranářů....

Vláda řeší kontroverzní hnutí Slušní lidé, může dostat zákaz kandidovat

Vláda má aktuálně na programu i návrh na pozastavení činnosti či přímo zrušení zhruba čtyř desítek politických stran a...

Rektorka Nerudová doporučila nástupci rezignovat kvůli vědecké kauze

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci....

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...