Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Brno teď prochází normalizací, kritizuje koalici zastánce chudých Freund

  18:07
Jako bývalý zastupitel za Žít Brno rozjel Martin Freund úspěšné projekty, které poskytly lidem v nouzi desítky bytů ročně. Současná brněnská koalice však jejich počet zredukovala na pouhých deset za rok, a to pouze pro takzvaně bezproblémové osoby.

Poté, co nové vedení Brna stoplo jeho projekty, působí zastánce chudých Martin Freund jako expert na sociální bydlení v Bratislavě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Po tom, co se nám podařilo, mě to tolik nefrustruje. Dokázali jsme z Brna změnit náhled na sociální bydlení v celé republice,“ podotýká Martin Freund.

„Mnoho měst se rozhodlo Housing first (projekt na ukončení bezdomovectví pro jednotlivce – pozn. red.) realizovat. Beru to jako kontinuální boj. Je skvělý pocit, když se někdo z ulice dostane do bytu,“ říká Freund, který dnes pracuje jako expert na sociální bydlení v Bratislavě.

S bývalou koalicí jste nastartovali projekty pro zabydlení 65 jednotlivců a 50 rodin, teď dostanou sociálně slabší jen deset bytů každý rok. Jak toto rozhodnutí vnímáte?
My jsme hlavně plánovali akční plán pro rodiny s dětmi, což bylo sto bytů ročně. Byl to závazek ukončit bezdomovectví rodin s dětmi úplně. Není důvod, proč by tady bezdomovectví vůbec mělo být, máme 1 500 volných bytů a 600 rodin na ubytovnách. V Praze 7 se to podařilo. A jak vnímám rozhodnutí? Máme primátorku z ODS, která se živila vymáháním pokut za jízdy načerno. Bylo mi to jasné hned od začátku, i když mi někteří kolegové na začátku nevěřili. Zkušenost s brněnskou ODS mám deset let.

A co říkáte postoji Pirátů?
Vím, proč jsem odešel z jejich kandidátky. Poznal jsem ty lidi a věděl jsem, jací jsou. S Tomášem Koláčným jsem seděl tři roky v kanceláři. Nepřekvapilo mě, jak se zachovali, ale bylo asi důležité, aby si to uvědomili i ostatní. V Brně je to bohužel zabité do konce volebního období.

I proto jste odešel do Bratislavy?
Šel jsem tam, protože Matúš Vallo vyhrál volby a měl kolem sebe lidi, kteří přemýšlí stejně jako já. Je tam velká politická podpora, aby se věci začaly dělat jinak a lépe, což je skvělá výzva. Získal jsem know-how a hledal jsem, kde ho můžu uplatnit. Na Slovensku je vůle něco měnit, zároveň výchozí podmínky jsou děsivé. Udivuje mě, že v zemi ve střední Evropě, v hlavním městě, není jediná pořádná noclehárna provozovaná městem.

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Co říkáte na vyjádření náměstka brněnské primátorky Roberta Kerndla, podle kterého někteří lidé do ubytoven patří?
Je to nehorázná lež. A maličko frustrující na tom je, že jsme dokázali, že všechny tyto žvásty nejsou pravda, ale někteří lidé je budou opakovat do zblbnutí, protože člověk je schopen vynaložit obrovské množství energie, aby si udržel své vlastní předsudky. Vůči těm lidem je to dehonestující hnus.

Městské byty nyní dostanou jen „bezproblémoví“ lidé, tedy bez trestní minulosti a závislostí, že?
Není to oficiálně v podmínkách, protože by město nedostalo peníze, ale náměstek Kerndl to říká do médií velmi otevřeně a vliv na výběr lidí bude mít komise, kde jsou prakticky jen samí politici a dva odborníci. Nikdy bych si nemyslel, že ODS bude souhlasit s principy Housing first. Co mě na tom zaráží, je snaha dělat, že to tak není, a do očí lidem lhát, že pokračují v Housing first i přesto, že to prokazatelně není pravda. Když vidíte lidi žít na ulici nebo na ubytovně, na první pohled vás možná nenapadne, že by byli schopni bydlet. Je to projekce předsudků.

Jak to myslíte?
Klademe na lidi v nouzi víc požadavků než na ty, kteří nejsou v problémech. Chceme, aby jejich děti chodily do školy, aby měly dobré známky, aby oni sami nepili, nebrali drogy, chodili do práce. Ale kolik lidí, kteří dnes bydlí, tohle všechno splňuje? Když má člověk nájemní smlouvu, nikdo se neptá, jestli si může dát pivo. V naší vychlastané zemi jsou bezdomovci jediná skupina, která má zakázáno pít.

Co říkáte na to, jak se situace v Brně vyvinula?
Říkám tomu brněnská normalizace. Poslední čtyři roky tady bylo uvolnění, takové brněnské jaro, a teď se to vrací zpátky. Ruší se hudební kluby, cyklostezky a vrací se vše do původní podoby. Je potřeba, aby hlas liberálního, otevřeného Brna byl slyšet alespoň z občanské opozice. Už od voleb dáváme dohromady aktivní lidi a vytváříme platformu, která je bude zastřešovat. Půjdeme s tím ven zhruba do měsíce.

Plánujete opět kandidovat?
To je daleko. Nyní je potřeba se v rámci občanské společnosti stavět za hodnoty, které jsou pošlapávány právě teď.

Bude nakonec současná koalice řešit bezdomovectví?
Nebude dělat nic. Mají pár projektů pro takzvané slušnější lidi a až do konce období to budou nazývat Housing first. Piráti tvrdí, že budou každý rok žádat o další byty, ale z dosavadního chování není důvod věřit, že to tak bude. Sociální politika není pro novou koalici priorita. Pro nás byla. Možná že se jim podaří vybudovat nízkoprahové centrum.

Co ubytovna v Železniční ulici?
Tu možná udělají taky. Městskou ubytovnu na Železniční jsme plánovali ještě my, avšak tehdy jako krizové bydlení pro lidi v akutní krizi, které město skutečně potřebuje.

Pořád je to ale ubytovna, není to vytloukání klínu klínem?
Nová koalice si ale nemyslí, že si někteří lidé zaslouží bydlet jinde než na ubytovně.

Za poslední rok a půl přitom téměř 250 lidem ze tří ubytoven hrozilo, že skončí na ulici...
Když zavírali ubytovnu na Šámalce, tak jsme zajistili krizové bydlení a později všechny rodiny s dětmi získaly nájem v městském bytě. Lidé z ubytovny na Olomoucké šli z těžkých podmínek do ještě horších, město naprosto selhalo. Těchto situací bude přibývat, protože ubytovny jsou ve strašném stavu, nikdo do nich nikdy neinvestoval ani korunu a byznys s chudobou se přestal vyplácet. Všichni patrně čekají na to, až v některé ubytovně spadne strop a někoho zabije. Ubytovny nejsou k žití. Lidé by se měli podívat do Bratislavy nebo na východ Slovenska, aby viděli, jak to může dopadnout.

Jak je na tom Bratislava?
V Bratislavě nemají téměř nic. Někteří lidé žijí v parcích, na lavičkách a ve stanech. To se klidně může stát i u nás. Pokud projde změna dávek, kterou navrhuje ministryně Maláčová, dopadne to na města, která nejsou připravena, a na obrovské množství lidí, kteří nemají kam jít. Je to naprosto šílené a nezodpovědné. Doufám, že se to podaří zastavit.

Matky s dětmi jsou potřebnější než narkomani, hájí ODS své plány s byty

Brno má ve svém majetku 28 tisíc bytů, z toho kolem 1 500 volných. V čem je háček?
Je to politika. Není populární dávat byty takzvaně nepřizpůsobivým. Když politici tvrdí, že chtějí dávat byty rodinám s dětmi, nikdy tím nemyslí romské rodiny na ubytovnách. Když tvrdí, že chtějí dávat byty seniorům, nikdy tím nemyslí seniory na ulici. Druhý problém je, že většina bytů je svěřená městským částem. Brno má odborné kapacity, zdroje i možnosti. Má peníze, aby mohlo opravit všech 1 500 bytů a rozdat je lidem v nouzi, jenže to nedělá. Poslední měsíce zaznamenáváme v některých částech, zejména na Brně-sever, tendence vyhazování chudých z bytů. Byl bych rád, kdybych si mohl být jistý, že to nesouvisí s chystanou privatizací. Vyhazují lidi, kteří nedluží, nebo ty, kterým nadační fond přispěl k zaplacení nájemného. Jsem z toho znepokojený.

Jaký může mít dopad další zavírání ubytoven na děti ze sociálně slabších rodin?
Hrozí odebírání dětí, které půjdou patrně do ústavní péče. Všichni víme, jaký to má vliv na vývoj dítěte. Nehledě na to, že je to hrozně drahé, jedno dítě v dětském domově stojí stát kolem 40 tisíc měsíčně. Rodiny jednoduše nemají na výběr žádnou alternativu, ubytovna je tou skutečně poslední, která jim zbývá, jinak by tam nebyly. Přitom je to jednoduché. Všichni se můžou podívat na veřejné hodnocení projektů na zabydlování, které jsme rozjeli. Každá rodina ročně ušetří státu několik set tisíc, zlepšuje se zdravotní stav rodin a děti se do nich vrací.

Autoři:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Rathův komplic Kott na úplatcích získal desítky milionů. Půjde na svobodu

Manipuloval tendry na rekonstrukce středočeských nemocnic, gymnázia i zámku. Na úplatcích si přišel prokazatelně na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Začal Týden brněnské mešity. Muslimové připravili kytice pro Pavla a Čaputovou

Brněnští muslimové v 90. letech při plánování stavby první mešity v Česku netušili, kolik překážek budou muset...

Převrácená sanitka dřela o asfalt až to jiskřilo, nehodu zachytila kamera

Poblíž centra Brna ráno havarovala houkající sanitka, která mířila za pacientem. V ulici Cejl do ní nabourala dodávka a...

Nehoda čtyř kamionů zastavila provoz na D2 u Brna, úklid ztěžuje vysypaný náklad

Dálnici D2 poblíž Nosislavi na Brněnsku zastavila dnes pozdě odpoledne ve směru na Brno nehoda čtyř kamionů, při níž se...

Jedno SPOLU, druhé Spolu. Dvě uskupení můžou zmást voliče podobným názvem

Do krajských voleb příští rok na podzim se na jihu Moravy formuje koalice SPOLU, tedy spojení ODS, KDU-ČSL a TOP 09....

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...