Po zásahu bleskem bude výjimečná lávka na vranovskou pláž znovu průchozí

  13:46aktualizováno  13:46
Po ukončení téměř tříleté opravy hráze Vranovské přehrady letos na jaře se blíží i znovuotevření lávky spojující hráz s vranovskou pláží. V nastupující letní sezoně to pro návštěvníky znamená jednodušší cestu ke koupání, ubytování, občerstvení i dalším zážitkům, co pláž nabízí.

Vodní nádrž Vranov | foto: Ondřej BednaříkMetro.cz

Takzvaná Bílá lávka, což je vlastně visutý most přes Švýcarskou zátoku, bude po zhruba roční uzávěrce zpřístupněna začátkem prázdnin. Postavili ji v roce 1993, aby nahradila původní lodní přívoz na pláž.

Za jedinečnou konstrukci získala i ocenění ve Washingtonu a je označována jako vranovská Golden Gate. Rekonstrukce byla sice dlouhodobě plánovaná, ale loni ji urychlil ji blesk, který narušil jeden z nosných pylonů. Vznikla v něm trhlina a hrozilo částečné zřícení.

Rekonstrukce vyšla na necelých dvacet milionů korun. Starosta Štítar, kterým lávka patří, sháněl peníze na její opravu osm let. Nakonec většinu uhradil kraj. I proto, že cestovní ruch je jednou z mála možností, které na Vranovsku generují zaměstnanost a podnikatelskou aktivitu.

„Bez významné finanční pomoci by nebylo možné řešit špatný technický stav lávky a ta by se musela pro veřejnost trvale uzavřít z důvodu bezpečnosti,“ zdůvodnil radní kraje Petr Hýbler (ANO).

Co se hráze týče, kvůli rekonstrukci za 58 milionů korun turisty po dvě sezony převážely lodě. Jestli rekonstrukce ovlivnila návštěvnost na Vranovsku, se hodnotí těžko.

„Ztrátu“ měl městys pouze na parkovišti, kde nevybíral po ony dvě sezony parkovné. Podle starosty Lubomíra Vedry (Vranováci Vranovu) jde o statisíce, ale není je po kom vymáhat.

Na vranovské pláži tak teď může naplno vypuknout letní program. V červenci se tu koná největší rodinný festival Pohádkoland s dětskými show, divadélky i pohádkovými postavičkami, ale i volejbalové turnaje nebo silová soutěž Strongman. V srpnu pak mistrovství republiky v paddleboardu i dvoudenní hudební festival Přehrady, kde vystoupí Chinaski, MIG 21 nebo Anna K.

Letošní potěšující novinkou je i to, že je po dlouhé době dost vody, a to i v bítovském kempu, který se posledních pár let ocital téměř na suchu.

Velké sucho před dvěma lety na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně Vranovské přehrady.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Volné náměstí Blansku dlouho nevydrželo, vyrostou na něm bytové domy

Část parkoviště na náměstí Republiky v Blansku nahradí bytový dům. Další...

Okresní město a ani nemá pořádné centrum, kde by se lidé mohli scházet. Tak se občas lidé posmívají Blansku. Po...

Zbytečný lup. Zloděj vzal z dodávky stírací losy, které nemohou vyhrát

Ilustrační snímek

Zbytečnou naději na pohádkovou výhru si dělal neznámý pachatel, který z kurýrní dodávky na jižní Moravě sebral štos...

U Ostrovánek začal při sklizni hořet kombajn. Škoda je 9 milionů korun

Na pole už vyjely kombajny několika společností.

Ve čtvrtek krátce po čtrnácté hodině zasahovali hasiči u požáru kombajnu na poli u obce Ostrovánky (okres Hodonín)....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz