Baron Trenck si v Brně užíval i vězení, zemřel tu před 265 lety

  13:26aktualizováno  13:26
Opulentní historický velkofilm hollywoodského střihu by se dal natočit podle osudů barona Trencka, jenž v Brně zemřel 4. října 1749, tedy před 265 lety. Nechybějí v nich brutální násilnosti, vrcholná odvaha, milostné či chtíčem prodchnuté vztahy, vězení a tresty smrti, ani vskutku pikantní skandály panovnických rodů včetně bažení po moci, slávě, penězích, poctách...

František baron Trenck na dobovém portrétu od neznámého malíře, který je nyní k vidění ve Vojenském muzeu Bavorska v Ingolstadtu. | foto: Wikimedia Commons

To vše tají tělesná schránka velitele pandurů Františka, svobodného pána Trencka, kterou najdeme v Kapucínské hrobce pod kostelem Nalezení svatého Kříže kousek od Zelného trhu v Brně. V prosklené rakvi tu leží ostatky  jednoho z nejslavnějších špilberských vězňů.

Trenck se narodil prvního dne roku 1711 v italském Reggiu di Calabria jako třetí syn podplukovníka Johana Trencka a Anny Marie, rozené Kettlerové. „Po porodu dítě vypadalo jako mrtvé, tak je porodní bába vykoupala ve víně, a skutečně ožilo,“ praví jedna z pověstí o tomto vojenském dobrodruhovi, která dodává, že právě ve víně vykoupanému dítěti se smrt prý vyhýbá obloukem.

„A skutečně. Budoucí generál přežil jako půlroční dítě rozsáhlé popáleniny po pádu do ohně i událost, kdy si jako čtyřletý hrál s otcovou nabitou zbraní a málem se zastřelil. Dokázal prý také vyskočit z kočáru, který se řítil do propasti, přežil podchlazení, když se pod ním prolomil led, a ve zdraví odolal všem epidemiím,“ pokračuje historicky podložená pověst o Trenckovi.

S otcem se ve vojenském prostředí pohyboval od svých sedmi let, zatímco matka trvala na jeho vzdělávání, které mu zařídili u jezuitů a na gymnáziu. Trenck díky tomu hovořil sedmi jazyky, četl a miloval anglickou literaturu, sám psal básně a bravurně hrál na housle.

Tak kritizovat se tedy nebude!

Budoucí slavný velitel pandurů začal svou válečnou kariéru roku 1727 v pluku hraběte Palffyho a pak v uherském pěším pluku.

Záhadou obestřený konec

Trenckovo tělo bylo uloženo a proudícím vzduchem přirozeně mumifikováno v brněnské Kapucínské hrobce.

Ke smrti barona Trencka existuje i výklad, jenž připomíná konec tragédie Romea a Julie. Tvrdí se v něm, že také Trenck požil uspávací nápoj, po kterém se měl v Kapucínské hrobce vzbudit a definitivně uprchnout z Brna na svobodu. Jenže příliš mnoho lidí prý bažilo po jeho bohatém odkazu, proto mu byla po jeho zdánlivé smrti pro jistotu ještě uťata hlava.

Ačkoliv jeho otec byl výrazně proti, oženil se Trenck s Josefínou, dcerou polního podmaršálka von Tillera, a měl s ní čtyři děti, které však postupně zemřely, poslední z nich na mor - i s Trenckovou ženou. Baron Trenck v té době začal pronásledovat a krutě pobíjet lapky i zbojníky, to už s vojskem pandurů.

„Za své násilnosti dostal pokutu, kterou odmítl zaplatit, a podle tehdejších zvyků byl za urážku soudu uvězněn. Z vězení ho dostal až jeho švagr von Tiller. Trenck ovšem zuřil. Navíc se tam nakazil žloutenkou,“ uvádějí o něm historické anály a dodávají, že neuznávání autorit a nesnášenlivost vůči jakékoliv kritice se staly hlavním baronovým rysem.

Opakované tresty smrti a nakonec doživotí

Trenck pak bojoval v ruské armádě, kde měl ovšem spory s nadřízenými, navíc zřejmě nenechal na pokoji žádnou sukni včetně povětrných. Po jedné ze rvaček byl přikován ke zdi a odsouzen k trestu smrti, což mu později zmírnili na vyhnanství a nakonec na vyhoštění z Ruska.

Načež se v Uhrách vrátil k surovým vraždám loupežných zbojníků. Jenže drsný válečník se zalíbil nové mladičké císařovně Marii Terezii, která mu dovolila naverbovat tisícihlavé vojsko pandurů, jež hájili císařovniny zájmy ve válkách proti Francii, Bavorsku, Prusku i Turecku.

Postupně se vojsko rozšířilo až na opravdovou armádu, takže Trenck začal zároveň ohrožovat svou silou i jiné mocipány. V roce 1745 jej ve zmanipulovaném procesu odsoudili za urážku generála Löwenwalda k trestu smrti.

Díky Marii Terezii byl rozsudek zmírněn na doživotní žalář na brněnském Špilberku, kde si Trenck ve dvou místnostech s dostatkem jídla i vody a nedělními obědy u velitele pevnosti nežil až tak špatně. Nakonec mu dokonce dovolili bydlet v Brně jakožto svobodnému občanovi.

Když zde 4. října 1749 zemřel, podle poslední vůle byl jeho majetek rozdělen městu Cham, kde řádili jeho panduři, část věnoval Trenck na mše za svou hříšnou duši, dále na stavbu vězeňské kaple a také chudým včetně roční dcery sluhy, který s ním pobýval na Špilberku.

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

VIDEO: Stěny a střechu unikátní průmyslové haly tvoří tisíce rostlin a trav

Trávou a dalšími rostlinami jsou porostlé i stěny haly, kterou se rozšířila...

Ve Slavkově u Brna vyrostla unikátní průmyslová hala, která má zelenou střechu i fasádu. Navíc nepotřebuje kanalizaci....

Chovateli utekla z ohrady pštrosice, v polích ji nahání už deset dní

Rozrostla se také pštrosí rodinka.

Už více než týden se chovateli Lukáši Mouchovi ze Starovic na Břeclavsku nedaří dostat zpátky do ohrady pštrosici....

Lidi kolem kamenolomu budí hluk, kvůli dopravním zácpám se pracuje v noci

V kamenolomu v brněnském Komíně plánuje developer postavit bytový soubor, který...

S dopravními komplikacemi v Brně se firma, jež připravuje kamenolom v Komíně na stavbu bytů, rozhodla vypořádat po...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz