Zelný trh zkoumají archeologové. Objevili základy velké tajemné budovy

  16:15aktualizováno  16:15
Na rekonstruovaném Zelném trhu v Brně teď pracují archeologové. Kromě drobných předmětů ze středověku a sklípků trhovců objevili i základy velké budovy, o které nejsou nikde žádné zmínky.

Na opravovaném Zelném trhu pracují archeologové. Zkoumat ho budou pravděpodobně do konce května. Už našli například historické sklípky trhovců, kus středověké lahve, prstýnek či hřebínek. Vše ze 13. až 14. století. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Základy středověkého pranýře, desítky úlomků nádob, mincí a další objevy. Archeologové, kteří už čtyři týdny odkrývají vrstvy zeminy na Zelném trhu v Brně, našli několik zajímavých nálezů.

Kromě několika jam po dřevěných kůlech, ke kterým lidé přivazovali svůj dobytek, objevili i dva sklípky. Nálezy by však neměly zkomplikovat a prodloužit rekonstrukci, která začala tento měsíc. Skončit by měla v prosinci před vánočními trhy.

Vykopávky na Zelném trhu

Objevené prostory pocházejí podle archeologů ze 13. až 14. století. "Sklípky sloužily nejspíš tehdejším trhovcům k uchovávání potravin. Byla to pro ně taková lednička," vysvětluje archeolog Antonín Zůbek.

Komůrky jsou zatím zasypány zeminou, jak hluboké jsou, zjistí archeologové až za čas. "Mohly by dosahovat do hloubky tří až čtyř metrů," hádá Zůbek.

Archeology však nejvíce udivují základy budovy z bílé maltoviny, která byla na středověkých sklípcích postavena. Půdorys stavby, která vznikla mezi polovinou 17. a polovinou 18. století, má rozměry 15 krát 10 metrů. "Musela to tedy být velká stavba," říká Antonín Zůbek. "Divíme se, že se nenachází na žádné z ikonografií," dodává.

Podle něj mohla být stavba městskou vahou, ta byla středem každého trhu. Chodili sem všichni trhovci, městu zde odevzdávali daně a clo a také vážili prodávané zboží. Jedna taková se nacházela i na Dolním trhu, dnešním náměstí Svobody. "Co to bylo skutečně za budovu, budeme muset dohledat z písemných pramenů," říká Zůbek.

Pod Parnasem byl pranýř

Vedle základů budovy se nacházejí i zbytky cesty, která kdysi přes rynek vedla. "Ve středověku dlažba neexistovala, lidé tehdy zpevňovali cesty štěrkem," ukazuje Zůbek na kamenitý pás, který se vine v horní části náměstí.

V místě pod kašnou Parnas nalezli archeologové základy pranýře, který ve středověku sloužil k trestání nepoctivých občanů.

Na místě bylo nalezeno i několik drobných předmětů. Mezi úlomky keramického nádobí nalezli archeologové třeba i malé dřevěné hřebínky. "Mohlo by jít o sponu do vlasů nebo hřeben na česání příze," ukazuje Zůbek.

Naleziště čeká zmapování a zasypání pískem. Prací archeologů, která má trvat až do konce května, by se rekonstrukce náměstí zpozdit neměla. "Archeologický výzkum je dán ze zákona," říká mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Podle něj se může stát, že by se stavba kvůli nějakému významnějšímu nálezu mohla i prodloužit. "Záleží však na tom, co archeologové ještě objeví. Počítáme však s tím, že stavba bude dokončena včas," uvádí Pavel Žára.

Archeology tak čeká ještě měsíc postupného odkrývání, hledání a objevování. "Jsme teprve na začátku," říká Antonín Zůbek. "Postupně se budeme posouvat celým náměstím. Uvidíme, co ještě najdeme," dodává.

Autoři:

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

V Brně vyvíjejí levné letadlo, které si může zákazník sám poskládat

Hmotnost prázdného letounu od firmy Direct Fly dosáhne jen něco málo přes 300...

Ultralehké letadlo, jež může startovat i z nezpevněných ploch, jako jsou tráva či šotolina, vyvíjí brněnská firma...

VIDEO: Do chodby vlétlo padesát netopýrů, schovali se za světla i hydrant

Do chodby vlétlo přes padesát netopýrů

Do všemožných úkrytů se snažilo schovat hejno netopýrů, které vlétlo do chodby výškového domu v Brně. Strážníci...

Pětihodinové mlácení žena málem nepřežila, žárlivec dostal šestnáct let

Vězeňská ostraha vede k soudu v Brně Romana Robeše

Šestnácti lety vězení potrestal brněnský krajský soud Romana Robeše za to, že surově zbil svou o tři roky mladší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz