Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chléb a voda, tma, řetězy. Nejtěžší vězení na Špilberku nešlo přežít

  9:26
Před 160 lety, v únoru 1858, oficiálně přestala sloužit věznice na brněnském Špilberku. A z hradu se stala kasárna rakouské armády.
Vězeňská cela na Špilberku pro 29 trestanců

Vězeňská cela na Špilberku pro 29 trestanců | foto: Repro: Hrad Špilberk

Roky jdou, roky jdou, kolik já měl toho v merku, jdou, roky jdou, ale já jsem na Špilberku.

Tak se to zpívá v písni Zdeňka Rytíře a Michala Tučného o jednom z nejpověstnějších vězňů brněnského hradu na albu Jak to doopravdy bylo s Babinským.

„Starý lotr“ Venca z Pokratic, jak se Babinský vlastně jmenoval, si na Špilberku skutečně odseděl valnou část ze svého dvacetiletého trestu. Takže i on proslavil Brno jako sídlo zvláště krutého arestu v hlubinách zdejších kasemat.

Ten přestal fungovat přesně před 160 lety, jeho drsná pověst ale žije dodnes. Je založená na zkušenosti mnoha politických vězňů, kteří v „žaláři národů“ strávili obvykle svá nejhorší léta, pokud z něj vůbec vyšli.

Tato pověst však není úplně spravedlivá k dějinám Špilberku, jak upozorňuje historik Pavel Košťál z Muzea města Brna, které od roku 1960 sídlí právě na brněnském hradě. Špilberk je podle něho zbytečně ochuzován o své význačné kapitoly – třeba ze druhé půle 14. století, kdy v něm sídlili moravští Lucemburkové, nebo z roku 1645, kdy pevnost sehrála zásadní roli při vítězné obraně Brna před Švédy.

„Na druhé straně to ale vnímám jako určité memento,“ soudí Košťál o „žalářnické“ pověsti brněnské památky. „Ta Brno odlišuje například od Prahy a i v dnešní době ukazuje, že svoboda je hodnotou, za niž stojí bojovat i přes riziko pronásledování či nepochopení,“ podotýká historik.

Z omáčky se dělalo nevolno

Velkým počtem politických vězňů, kteří zde byli soustředěni z celé habsburské monarchie, bylo brněnské vězení výjimečné. „První větší skupinou byli uherští jakobíni na konci 18. století, ve 20. a 30. letech 19. století tu byli Italové a největší počet, téměř dvě stě mužů, pocházel z polské Haliče, zejména po porážce takzvaného krakovského povstání z roku 1846,“ vypočítává Košťál.

Jak šel čas s vězením na Špilberku

  • 1621 – na Špilberku jsou vězněni moravští účastníci stavovského povstání proti Ferdinandovi II. Jako poslední byl propuštěn roku 1626 Jan Kryštof z Říčan.
  • 1742 – zemský inženýr plukovník Rochepine vede stavbu kasemat plánovaných jako skladiště proviantu a bezpečný úkryt vojáků při válečném nebezpečí.
  • 1749 – na Špilberku ve vězení umírá velitel pandurů baron Trenck.
  • 1783 – císař Josef II. vyňal kasematy a přilehlé příkopy z pravomoci vojenského velení a rozhodl o jejich přeměně na civilní věznici.
  • 1820 – je zde zrušena vojenská pevnost a hrad přeměněn na velkou státní věznici.
  • 1822 – jsou zde zavřeni první italští vězňové, příznivci karbonářského hnutí.
  • 1832 – poprvé vyšla kniha Silvia Pellica Le mie prigioni (Mé žaláře) popisující podmínky ve vězení na Špilberku. Záhy je přeložena do dalších jazyků a zaslouží se o pověst Špilberku jako proslulého „žaláře národů“.
  • 1858 – na Špilberku je dovršeno zrušení věznice a hrad je nadále využíván jako kasárna.
  • 1880 – major Anton Costa Rosseti veřejnosti prvně zpřístupnil kasematy coby žalář s řadou legend.
  • 1. světová válka – lidé jsou zde vězněni například za šíření protirakouských a protiválečných letáků.
  • 1939–1940 – vězní zde odpůrce nacistické okupace většinou na cestě do dalších věznic a koncentračních táborů.
  • 1960 – československá armáda předala hrad Muzeu města Brna.

Proslulost přinesl Špilberku právě jeden z italských karbonářů, křehký básník Silvio Pellico pocházející z města Saluzzo v Piemontu. Dramatik narozený v roce 1789 spoluzaložil v roce 1818 časopis Conciliatore, který zveřejňoval vlastenecké příspěvky s požadavky na sjednocení Itálie, jejíž severní část patřila tehdy Rakousku. Přidal se také k ilegálním revolučním karbonářům ovlivněným svobodnými zednáři.

Rakouská vláda časopis záhy zakázala a začala karbonáře zatýkat. V únoru 1820 odsoudila Pellica k trestu smrti oběšením, který císař zmírnil na patnáct let žaláře. Po zkrácení trestu si básník na Špilberku odseděl od 18. února 1822 do 1. srpna 1830 bezmála osm a půl roku.

Po svém propuštění napsal Pellico svou slavnou a do mnoha jazyků přeloženou knihu Mé žaláře, o níž kníže Metternich prohlásil: „Tato kniha zasadila Rakousku větší ránu než vojenská porážka.“

A kromě toho v ní básník popsal velmi podrobně také poměry v brněnském vězení. „Osaměl jsem v té děsné jeskyni, uslyšel jsem zavírati se závory a v polosvětle, vnikajícím sem vysokým okénkem, zahlédl jsem holou lavici, určenou mi za lože, a obrovský řetěz ve zdi,“ popsal vězeň své první chvíle na Špilberku. K nim připojil, že nakonec dostal jen jeden řetěz, který mu poutal nohy, zatímco druhý byl určen jedině, kdyby „se nechoval klidně, počal zuřiti a mluviti neslušnosti a sprostotu“.

Kus černého chleba byla za Pellica ve vězení dávka na dva dny, ale vězňové tehdy už dostávali i oběd. „Byl na dvou železných talířích: na jednom byla prabídná polévka, na druhém luštěniny s takovou omáčkou, že už z té ‚vůně‘ bylo člověku nanic,“ píše Pellico.

Když se mu nedařilo polknout zprvu ani sousto, jeho soucitný žalářník mu radil: „Jen si dodejte odvahy! Musíte si navyknouti na toto jídlo. Jinak by se vám mohlo státi, že byste nejedl nic než kousek chleba, a to by znamenalo umřít vysílením.“

Přikování za kruh kolem pasu

I toto tvrdé vězení však bylo pro politické vězně vlastně luxusem proti nejtvrdšímu žaláři monarchie, který zde byl pro nejtěžší zločince zřízen v 80. letech 18. století za vlády Josefa II.

„Pobyt v kobkách bez přístupu denního světla, umístěných ve spodním patře kasemat, které dřív sloužily jako skladiště proviantu vojska, neumožňoval odsouzeným delší přežití než v řádu několika měsíců,“ popisuje Pavel Košťál tehdejší zařízení především pro úkladné vrahy.

Ve zvláštních komůrkách ze silných fošen a trámů zde byli odsouzení drženi skutečně jen o chlebu a vodě a navíc přikováni „tři stopy dlouhým a 21 liber těžkým řetězem“ (asi 95 centimetrů a 10 kilogramů) k dolní kládě zadní stěny komůrky. Zároveň byl tento řetěz upevněn na zhruba půlmetrový další řetěz spojující okovy na nohou. Trvalé přikování neumožňovalo vězněným opustit komůrku ani při nemoci, ani za prací.

Zostřeným trestem bylo přikování za kruh kolem pasu, což zažil třeba voják Josef Lippmann odsouzený v roce 1786 za to, že zezadu zastřelil svého desátníka. Přikovali ho k zadní stěně dokonce i za kruh kolem krku a také ruce měl připoutány ke stěnám kobky na takovou délku, jen aby si dosáhl do úst.

Stejně byl v roce 1788 patrně přikován i dvacetiletý zločinec Filipčuk odsouzený na šedesát let, jenž toto strašné uvěznění vydržel skoro dva roky. Takže se sice dožil roku 1790, kdy byl tento způsob trestu zrušen, ale zemřel asi měsíc poté, co jej přenesli do vyšších pater kasemat. Při uvedené stravě umírali vězni kromě dalších nemocí na kurděje způsobené nedostatkem vitaminů.

„Nejtvrdší kasematní vězení, které na Špilberku fungovalo za Josefa II., by nevydržel nikdo – tehdy ani nyní,“ domnívá se Košťál.

„Na druhou stranu třeba podmínky, v nichž byli vězněni například Italové v první půli 19. století, byly daleko lepší, než tomu bylo například v nacistických či komunistických věznicích ve 20. století,“ neopomene zmínit historik, který skutečnost, že právě Italové nesli své uvěznění na Špilberku velice těžce, vysvětluje také tím, že šlo většinou o lidi z lépe situovaných společenských kruhů, jimž zde navíc chybělo slunce či kulturní vyžití.

Vězeň, který nestrádal

Navzdory tomu seděli na Špilberku i mnozí prominentní odsouzení. Vůbec nejslavnějším z nich je patrně vůdce pandurů, baron František Trenck – napůl voják, napůl zločinec – jemuž ale císařovna Marie Terezie vděčila za pomoc v boji o rakouské dědictví proti Prusku, Francii, Bavorsku a Turecku.

Baron, který měl spousty nepřátel, byl v roce 1745 odsouzen zmanipulovaným soudem k smrti, což císařovna změnila na jeho doživotí na Špilberku.

Baron Trenck byl prominentním vězněm. Na Špilberku měl i svého sloužícího, obýval dvě místnosti, jídlo a lepší pití si směl také opatřit, dokonce prý v neděli obědvával u velitele pevnosti. Když pak 4. října 1749 v Brně zemřel, byl pochován do kapucínské hrobky. A jeho mumifikované tělo tam dodnes spočívá ve skleněné rakvi.

„Při loňském výzkumu jeho mumifikovaných pozůstatků opustilo Trenckovo tělo po 268 letech poprvé prostory hrobky, aby bylo zkoumáno soudobými metodami, jako je například CT vyšetření,“ doplňuje Košťál poslední události kolem vůdce pandurů. „Zjistilo se přitom mimo jiné, že takzvaný Trenckův palec, umístěný donedávna ve sbírkách Muzea města Brna, skutečně patří baronu Trenckovi,“ usmívá se historik.

A co tedy bylo podle něho na špilberském vězení nejhorší? „Když ponecháme stranou nejotřesnější podmínky v kasematech 80. let 18. století, pak zkrátka to, co na každém vězení: odloučení od rodiny a přátel, vytržení z běžného života i nemožnost svobodného pohybu,“ zdůrazňuje Košťál.

  • Nejčtenější

Dechberoucí objev v podzemí na Brněnsku. Jeskyňáři našli jezírko vyzdobené krystaly

Speleologové pracující v Králově jeskyni u Tišnova na Brněnsku se mohou pochlubit dalším objevem. Pronikli do nových prostor, kde se nachází takzvané sintrové jezírko. To je ve třech řadách nad sebou...

9. září 2024  11:55

Majitel Autodromu Most: Není na sestřičky, ale půl miliardy na MotoGP bude?

V západním koutě republiky mistrovství světa superbiků, na východní straně MotoGP. Jedno léto, dva špičkové motocyklové podniky. Pro motoristické nadšence nirvána, pro majitele mosteckého autodromu...

5. září 2024  5:30

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezvyk na brněnských silnicích: kolaps se nekoná, nová estakáda pomohla

Příjemné překvapení zažívají v prvních dnech po konci letních prázdnin řidiči, dispečeři brněnského dopravního podniku i silničáři. Se zahájením nového školního roku totiž nenastal i přes mnohá...

5. září 2024  6:02

Miliardář Fait: Vím, jak zvednout brněnskou Zbrojovku, dovedu ji koupit sám

Do jednání o převzetí fotbalové Zbrojovky Brno, jejíž prodej v současnosti probíhá, se vrátil i jeden velmi silný hráč. Po bezmála pěti letech o nyní druholigový klub znovu usiluje brněnský miliardář...

9. září 2024  16:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Půl milionu v batohu, další peníze chybí. Extrémně závažné, říká místostarosta

Premium

Referování o tristní situaci ve Znojemské tepelné společnosti stoprocentně vlastněné městem šokovalo tamní zastupitele. Věc nyní řeší policie, Květoslav Svoboda, politik zvolený na kandidátce hnutí...

10. září 2024

Peníze do MotoGP se kraji nikdy nevrátí, kritizuje lídr Hlasu Moravy Vitula

Rozkolem zastupitelů a vyloučením dvojice politiků ze strany skončily v tomto volebním období spory uvnitř TOP 09, které se přenesly i do uskupení Spolu pro Moravu. To jde tentokrát do krajských...

11. září 2024  16:24

Zbrojovka není hračka, ale investice, která musí fungovat, říká nový manažer

Je specialistou na krizová řízení. Právě to osmatřicetiletého Jana Mynáře čeká ve fotbalové Zbrojovce Brno, v níž se má stát generálním manažerem. „Fungování Zbrojovky nestojí na mé znalosti fotbalu....

11. září 2024  15:02

Řidička po předjíždění vrazila do stromu, pro těžce zraněné dítě letěl vrtulník

Mladá řidička s dítětem předškolního věku dnes u Horního Poříčí na Blanensku s osobním vozem po smyku narazila do stromu. Žena je středně těžce zraněná, dítě záchranáři s podezřením na těžké zranění...

11. září 2024  11:33

Stoletou turbínu z mlýna na Brněnsku vytáhl jeřáb, je možná jediná v Evropě

Po desítkách let, během nichž byla ukryta v zemi, se Girardova turbína z Borkovcova mlýna na Brněnsku odhalila v plné své kráse. Z díry, kterou vykopali místní historičtí nadšenci, ji ve středu ráno...

11. září 2024  11:04

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...