Benz uměl všechno opravit. A tak postavil první auto

  14:00aktualizováno  14:00
Denně lidstvo otočí klíčkem či zmáčkne startér jedné miliardy automobilů. A jedeme. Můžeme za to poděkovat muži jménem Karl Benz.

Dobová reklama na první auto Benz Patent Motorwagen | foto: Daimler

Pokud se budou znalci bavit o vynálezci prvního automobilu, mohou si k tomu koupit bednu piva, a stejně se během dlouhého večera dost možná obecně přijatelné pravdy nedoberou.

100 objevu lidstva

Další příběhy čtěte v magazínu Víkend MF DNES

Víkend MF DNES

Může nás napadnout jistý mnich ze 17. století, Ferdinand Verbiest je jeho ctěné jméno. Rodák z Flander během misijní cesty v Číně vyrobil pro tamního císaře vozítko poháněné párou. Geniální! Následovali William Murdoch, Richard Trevithick či Francis Maceroni. Jenže pořád jsme v období páry. A automobily na páru přece nejezdí.

První smysluplné pokusy se spalovacím motorem si připsali belgický inženýr Étienne Lenoir a německý kolega Siegfried Marcus. Nicméně jedno jméno mezi všemi otci automobilu vyniká. Karl Benz. Kolem něho se ovíjí legenda, která se začala psát ve vší skromnosti, aby skončila jako připomínka jedné z největších postav strojírenství vůbec.

Škodův spolužák

Dědeček byl velmi zdatný kovář, tatínek mašinfíra na bádenské železnici. To už jsou slušné předpoklady, aby malého kluka začala technika zajímat. Karl, narozený 25. listopadu 1844, mohl mít o své budoucnosti velmi rychle jasno. Bohužel, nebylo mu přáno sdílet nadšení s otcem. Tatínek zemřel, když mu byly dva roky. Dostal zápal plic a doktoři už ho nedokázali zachránit, nemoc byla přímým důsledkem jeho profese. Nachladil se v nekryté kabině lokomotivy.

A tak se musela starat maminka, což zvládala navzdory omezeným příjmům velmi dobře. V devíti letech se mladý Benz dostal na gymnázium, jenže nevzdělával se pouze v učebnách. Vlastní laboratoř si zřídil přímo v domě a hodiny a hodiny experimentoval. Navíc byl podnikavý. Rodinný rozpočet vylepšoval jako nájemný fotograf a cizí mu nebyla ani jemná mechanika hodinových strojků. Brzy se v okolí vědělo, že jistý chlapec Karl Benz je přes opravy machr.

Karl Benz

Karl Benz

Zásadní setkání ovšem nastalo na univerzitě v Karlsruhe. Profesor Ferdinand Redtenbacher nabyl přesvědčení, že pára už míří do minulosti. A své studenty pro to nadchnul. Není náhodou, že jedním z nich byl mimo Benze i jistý Emil Škoda, zakladatel plzeňské Škody.

Za vším hledej ženu

Pokud někdo nadává na ženy za volantem, měl by se omluvit. Bez ženy by automobil nevznikl. Respektive vznikl by později. Benz si po studiích prošel zaměstnáním ve výrobě železničních vagonů, následně se podílel na stavbě mostů. V hlavě měl ale sen. Spalovací motor.

Prostředky na jeho realizaci získal z věna své ženy Berthy, domácnost byla v jednu chvíli bez koruny, což není u vynálezců úplná výjimka. Benz měl na rozdíl od mnohých kolegů štěstí – investice se mu vrátila.

Možná nevíte

  • Kdo je velmoc? Nejvíc automobilů vyrobí Čína. V roce 2015 to bylo 24,5 milionu, kupříkladu Německo bylo na šesti milionech.
  • Jak je to s elektromobily?Ještě na začátku 20. století byly v USA populárnější než benzinové stroje. Změnil to až Henry Ford a jeho model T.
  • První hybrid? Obecně uznávaným průkopníkem je Ferdinand Porsche, ačkoli podle některých zdrojů se hybridem po Praze proháněl František Křižík už v roce 1895.

Začal zásobovat velké fabriky, vlastní strojírny musel rozšiřovat. Ale v hlavě měl tolik nápadů, nových nápadů. V bankách si vymýšlel důvody půjček, nemohl přece říct, že hodlá uvést na trh vůz, který pojede bez koní. Nikdo by mu nepůjčil. Bláznům se nepůjčuje.

Bláznů se našlo víc. Gottlieb Daimler ve spolupráci s Wilhelmem Maybachem dokonce sestrojil první motocykl se spalovacím motorem. Nicméně na hlavní vynález se čekalo do roku 1885, kdy Benz předvedl první automobil. Tříkolku poháněnou vlastní silou.

O rok později si zaregistroval patent číslo 37435 – „vozidlo poháněné benzinovým motorem“ – a bylo hotovo. Mimochodem, tři kola použil proto, že ještě nebylo dokonale vyřešeno řízení volantem, a pohon řešil čtyřtaktní jednoválec, který neměl sílu ani jednoho koně. Ale stačilo to na rychlost téměř 15 kilometrů v hodině.

První pořádný výlet na tomto stroji podnikla manželka Bertha s potomky, když jela navštívit matku a cestu dlouhou devadesát kilometrů přes jisté nesnáze zvládla (o tom čtěte více zde). Stejně tak se církev zvládla postupně smířit s tím, že automobil není ďáblův, nýbrž Benzův vynález.

Autoři:

Nejčtenější

Jawy jsou zas snem Indů. Perak se s velkou slávou vrací

Detail indické JAWY 300

Je neděle a v novém motosalonu Jawa v indickém Džajpuru je rušno. Čtyři zaměstnanci se nestačí otáčet. Na barové...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Autofotka týdne: Punková octavia hvězdou pražské autovýstavy

Hot rody na výstavě Autoshow Praha 2019

Kvůli tomuto exponátu stojí za to vyrazit do Letňan na výstavu Autoshow Praha, která probíhá o tomto víkendu. V zadním...

Němečtí vědci: Emise sníží zvrat v dopravě a zdražení, problémem je prach

Ilustrační snímek

Zákazy vjezdu aut do měst nesnižují zatížení škodlivinami. Změnit se musí nejen auta, ale celý způsob dopravy, tvrdí...

Ojeté VW, škody a toyoty si cenu drží, nejvíc padá u aut z Francie

Ilustrační snímek

Trh mladých ojetin stále roste a pravděpodobně tomu tak bude i nadále. Zejména pokud dojde k avizovanému zdražování...

Další z rubriky

Státy EU potvrdily razantní snižování emisí automobilů

Měření emisí v reálném provozu

Členské státy potvrdily podobu přísnějších emisních norem pro osobní automobily a lehká užitková vozidla. Podle...

Europoslanci schválili nové bezpečnostní prvky aut, hrozí jejich zdražení

Asistent udržování v jízdním pruhu

Evropský parlament schválil návrh nařízení o rozšíření povinné výbavy nových automobilů o vyspělé bezpečnostní...

Boj o gramy CO2 bude extrémně nákladný, může zdražit auta

Ilustrační snímek

Výrobcům hrozí obrovské pokuty za nadlimitní emise, které vypouští auta se spalovacími motory. Dá se čekat, že účet za...

Najdete na iDNES.cz