V českých garážích postávají asi čtyři miliony kol a každým rokem se jich u nás prodá dalších tři sta tisíc. Kolo je oblíbený dopravní prostředek a u cyklostezek roste spousta hospůdek a restaurací. Češi ale zapomínají, že cyklista má stejné povinnosti jako jakýkoli jiný řidič, a „jedno malé“ nebo „dvojka vína“ jej může stát víc než jen mnohatisícovou pokutu.
Alkohol snižuje rychlost reakcí a ovlivňuje stabilitu. Už po jednom malém pivu hrozí cyklistovi dvojnásobné riziko, že z kola spadne. „Pokud v loňském roce zavinil nehodu cyklista, bylo to téměř ve třetině případů s asistencí alkoholu v krvi. To je nejvíce ze všech skupin účastníků silničního provozu,“ upozorňuje vedoucí oddělení BESIP Martin Farář.
Dodal, že v poslední době se objevují snahy povolit cyklistům půl promile alkoholu a prolomit tím hranici nulové tolerance. „Zákon dnes jasně říká, že jakýkoliv řidič - tedy i cyklista - za jízdu pod vlivem alkoholu zaplatí pokutu až 25 tisíc korun. Jede-li ve stavu vylučujícím způsobilost, což je hranice 1 promile, pak sahá pokuta do výše až 50 tisíc korun. Jediný rozdíl mezi cyklistou a řidičem auta je v tom, že cyklista nedostane zákaz řízení,“ dodal Farář.
Bez piva i na cyklostezkách
BESIP nesouhlasí s prolomením hranice nulové tolerance alkoholu jak u řidičů aut, tak u cyklistů. Ani na cyklostezkách, kde se může zdát, že jedno pivo k obědu není problém. Malé prohřešky ohrožují ostatní cyklisty, často rodiny s malými dětmi, které se na klidnějších místech na kole učí.
„Nemáme dostatečnou sebekázeň, a povolení jedné skleničky by vedlo k tomu, že řada lidí mávne rukou a vypije podstatně více s tím, že je to vlastně povoleno,“ míní šéf BESIPu.
Alkohol mohl jen v loňském roce za 4 637 nehod. Cyklisté s alkoholem v krvi jich zavinili 17 procent. A v naprosté většině případů nešlo jen o jedno pivo. Celých 84 procent těchto nehod spáchali cyklisté, kteří měli v krvi hladinu alkoholu od jednoho promile výše.
Podle zjištění jedné z amerických univerzit se při hladině alkoholu v krvi 0,8 promile zvyšuje u cyklisty riziko zavinění nehody až dvacetkrát. Po vypití jednoho piva, což je zhruba 0,2 promile v krvi, vzroste riziko nehody se zraněním šestinásobně.
„V loňském roce zavinili cyklisté pod vlivem alkoholu 786 nehod. Vloni také zemřelo na našich silnicích vlivem dopravních nehod celkem 57 cyklistů, 29 smrtelných dopravních nehod cyklistů si zavinili sami cyklisté. Letošní statistiky tento negativní trend jen potvrzují,“ doplnil ředitel služby dopravní Policie Tomáš Lerch.
Podle policie dochází stále častěji k vážným nehodám i na stezkách pro cyklisty a ve volném terénu. Horská služba zasahovala během loňské letní sezony u téměř sedmi stovek převážně vážných úrazů.