Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Novoroční mejdan byl až do rána? Raději řiďte až v pondělí

Pozor na „zbytkový“ alkohol. Vánoční a novoroční svátky jsou pro řidiče velkou zkouškou. Alkoholu se vyhne málokdo, stejně jako cestování. Z kocoviny se tělo dostává dokonce několik dní. Zkuste alespoň dodržovat pár dobrých rad.
Tabulkám příliš nevěřte. Pokud si nejste jistí, jestli po bujaré noci ráno vyrazit, pomůže jen alkoholtester. Ilustrační foto

Tabulkám příliš nevěřte. Pokud si nejste jistí, jestli po bujaré noci ráno vyrazit, pomůže jen alkoholtester. Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Také býváte nejistí, když si večer dáte sedmičku dobrého bílého vína, jestli ráno můžete bezpečně vyrazit autem do práce? Jestli jste dopili o půlnoci a vyjíždíte v osm, je to tak na hraně - a nic než zkouška alkoholtesterem vám nepomůže. Na to, že tělo 85kilogramového muže takové množství alkoholu zpracuje přesně podle tabulek, se totiž úplně spoléhat nedá. A takzvaný zbytkový alkohol je pěkný neřád - to, že už reakce řidiče neovlivňuje, je pouze oblíbený mýtus.

Pravděpodobnost nehody ve srovnání se střízlivým řidičem

0,3 – 0,9 ‰ 7x větší

1,0 – 1,4 ‰ 31x větší

Nad 1,5 ‰ 128x vyšší

„Zbytkový alkohol neexistuje. Vždy a bez výjimky je to stejný alkohol, který jste pili večer, navíc je jeho účinek často znásoben nedostatkem spánku,“ upozorňuje Martin Farář, šéf organizace BESIP, která má v Česku na starosti bezpečnost silničního provozu.

A únava může být stejně zrádná jako alkohol. I když spíte, je to spánek nedostatečný, protože organismus se věnuje odbourávání alkoholu, a ne odpočinku a regeneraci. Ráno po večerní oslavě už sice třeba nemáte po probuzení v krvi žádný alkohol, ale jste natolik unavení, že jste stejně nebezpeční, jako kdybyste byli opilí.

„Únava po kocovině může trvat docela dlouho. Po středním zatížení alkoholem trvá zhruba dva až tři dny, než se tělo zotaví. Větší dávky alkoholu totiž tlumí produkci hormonu adiuretinu, který řídí vylučování moči - důsledkem jsou velké ztráty tekutin a minerálních látek. Zkušební jízdy a pokusy na trenažérech v období kocoviny jasně prokázaly zhoršenou schopnost řídit,“ dodává Farář.

Doba odbourávání alkoholu - žena 60 kg

Doba odbourávání alkoholu - muž 85 kg

Nepijte kávu, zpomalí odbourávání

Žádný skutečně ověřený recept, jak zvýšenou hladinu alkoholu v krvi snížit, neexistuje. „Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí, nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla nemají potřebný účinek. A zázračná pilulka proti opilosti neexistuje,“ varuje Farář a vyvrací další oblíbený mýtus o tom, že pomůže černá káva.

Účinky koncentrace alkoholu na lidský organismus

nad 0,2 ‰ Narušení zrakového vnímání, koncentrace, optického postřehu, zorného pole a zorného úhlu, zrakové paměti, emoční hladiny, prostorového vnímání, hloubkového a nočního vidění, sebekontroly a rozpoznávání zelené a červené barvy. Mění se intenzita pozornosti, dělí se a stává se výběrovou.

do 0,5 ‰ Lehká podnapilost – člověk obvykle nejeví známky požití alkoholu, přesto jeho hladina v krvi působí na psychické procesy, klesá koncentrace pozornosti a výkonnost.

0,6– 1,5 ‰ Lehká až střední opilost – člověk se stává subjektivně živějším, pohotovějším, odvážnějším, optimističtějším, bez známek úzkosti a opatrnosti. Optický postřeh je otupený, pozornost omezená, vnímání zkreslené. Ztrácí se pocit odpovědnosti a vzrůstají pohnutky k riskování, agresivitě a bezohlednosti.

1,6 –2,3 ‰ Střední opilost – nekoordinované pohyby, přerývaná mluva, impulzivní reakce, hlučnost, sklon k násilnému chování.

nad 2,3 ‰ Těžká opilost – člověk neudrží stabilitu, vrávorá, usíná, někdy se nachází v komatózním stavu.

„Je to přesně obráceně. S alkoholem kafe nepijte, kofein vás sice může nakopnout a udržet v bdělém stavu, ale zpomaluje odbourávání alkoholu z krve - takže opilí zůstanete déle!“

Pokud si nejste jisti, zda již můžete usednout za volant, pořiďte si detekční trubičky nebo digitální alkoholtester. Ovšem pozor, pokud to nejsou oficiálně certifikované přístroje (ceny zhruba od 10 tisíc korun výše), je měření vždy jen orientační a při případné policejní kontrole vám argumentace „vždyť jsem se měřil a byl jsem čistý“ nepomůže.

Ceny alkoholtesterů se pohybují od 200 Kč, což jsou vyhozené peníze, doporučují se spíše přístroje kolem 1 500 korun, které již měří obstojně. Pokud víte, že míváte po propité noci špatný pocit, může být investice do testeru dobrý nápad.

Jak alkohol působí na řidiče

A proč je alkohol pro řidiče tak nebezpečný? „Ovlivňuje schopnost mozku kontrolovat a koordinovat pohyby těla. To pak reaguje na nečekané situace mnohem pomaleji. Nedokážeme správně posoudit rychlost a vzdálenost, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla. Výrazný vliv má na periferní vidění řidiče. Vyšší koncentrace v krvi způsobují takzvané tunelové vidění. Jestliže střízlivý řidič je schopen vnímat celý prostor, řidič s 0,8 promile v krvi už jenom jeho necelé tři čtvrtiny, řidič s 1,8 promile v krvi už necelou třetinu,“ vypočítává Farář.

Alkulačka.cz - kalkulátor hladiny alkoholu v krvi

Velmi výrazný je kromě fyziologických problémů i vliv na psychiku šoféra. Výsledky výzkumů ukázaly, že již při hodnotách kolem 0,2 promile v krvi vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně roste sebedůvěra, zvyšuje se agresivita. Alkohol také vede k přeceňování řidičských schopností, s jeho přibývajícím vlivem se ztrácejí přirozené zábrany a strach.

„Zaznamenáváme takzvaný alkoholový paradox. Lidé, kteří mají v krvi koncentraci alkoholu pod 0,55 promile, se mohou cítit lehčeji, uvolněněji a lépe než ve zcela střízlivém stavu. Sednout za volant ale rozhodně nesmí. Vnímání reality je zkreslené, i jen lehce podnapilý člověk vznikající problémy sice vnímá, ale neuvědomuje si možná rizika a snadno je podhodnotí,“ říká Martin Farář.

Po překročení koncentrace 0,55 promile v krvi začíná převažovat negativní efekt účinku alkoholu na lidský organismus - člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu.

  • Nejčtenější

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

7. května 2024  16:43

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

9. května 2024

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Automobilová Evropa v čínské pasti. Levná auta tu prodávají dvakrát dráž

10. května 2024

Využívat nástrojů globalizace, abyste na světových trzích dokázali produktem konkurovat cenou. To...

Putinova pojízdná pevnost s novou fasádou. Aurus je ležák, tak ho rozdávají

12. května 2024

Staronový ruský prezident vyrazil na slavnostní inauguraci ve modernizované verzi limuzíny Aurus...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejhorší je, když sháníte auto narychlo, varuje expert na ojetinový byznys

6. května 2024

Byznys s ojetinami v Česku stále roste. Po období, kdy ceny rostly a auta z druhé ruky šla na...

Putinova pojízdná pevnost s novou fasádou. Aurus je ležák, tak ho rozdávají

12. května 2024

Staronový ruský prezident vyrazil na slavnostní inauguraci ve modernizované verzi limuzíny Aurus...

Čínský dravec BYD chce být v roce 2030 hlavním výrobcem elektroaut v Evropě

12. května 2024

Čínská automobilka BYD zvažuje výstavbu další továrny v Evropě. Uvedl to šéf evropských aktivit...

Módu SUV odstartovala před 30 lety Toyota, dnes městské teréňáky frčí

11. května 2024

Japonská automobilka Toyota představila 10. května 1994 model RAV4. Tři písmena ve jménu jsou...

OBRAZEM: Plejáda superkár gaučových pilotů. Znáte speciály světa videoher?

11. května 2024

Virtuální závodiště jménem Gran Turismo, do kterého nově vyrazila i Škoda, umožňuje i bez řidičáku...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...