Diskuse k článku

Drsná výchova pražských řidičů: kdo jezdí rychle, je debil

Naproti Žlutým lázním na podolském nábřeží pravém břehu Vltavy stojí "výchovný" billboard. Jedeš víc jak 130 km/h? Tak jsi debil!Jednoduché sdělení, ve kterém si komik Karel Hynek nebere servítky, patří do kampaně projektu Autoškola národa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

truthspeaker

s tou matematikou úspory času bych byl velmi opatrný

pokud bych například já překračoval limity jen o 10km za hodinu, podle údajů palubního počítače (roční nájezd 50.000 průměrná rychlost 50km/h bych za rok ušetřil 166 hodin, to jest 20 pracovních dní. Samozřejmě výpočet trochu kulhá, nezohledňuje zácpy, kde rychlost prostě překračovat nemůžete, ale i tak ...

0/0
6.9.2010 11:29

JeFFik

Re: s tou matematikou úspory času bych byl velmi opatrný

no právě, že výpočet hodně kulhá, kdybys překračoval limity o 10 km/hod tak by ti to v dnešním provozu zvedlo dlouhodobou průměrnou rychlost tak na 51km/hod takže celoroční úspora 16 hodin z 1000 hodin strávených za volantem, tj, 1,6 procenta

0/0
6.9.2010 12:22

Bohdanečák

jedeš víc jak 130?

tak jedeš 140 a víc.......:-/

0/0
6.9.2010 11:25

mpocta

Nepřiměřená NENÍ TOTÉŽ jako nepovolená

A je to tu zase. Nepovolená rychlost například víc než 130 km/h na dálnici, NENÍ TO SAMÉ jako nepřiměřená rychlost. Jenže novinář, nebo spíše pisálek (protože autor článku píše nesmysly, nebudu ho nazývat novinářem) je buď hlupák, nebo dostal nařízení shora, jinak si to vysvětlit neumím.

Takže znovu pro autora článku: až budete psát příště o tom, že někdo jezdí rychleji, než je povoleno, pište o NEPOVOLENÉ rychlosti. Policejní statistiky, které vychází tak, že za většinou dopravních nehod stojí NEPŘIMĚŘENÁ rychlost, jsou totiž o něčem jiném - byť to spolu souvisí.

Ještě jednou polopaticky, aby to pochopil úplně každý:

NEPŘIMĚŘENÁ = rychlost, která je vyšší, než odpovídá danému místu a času (například v hustém dešti, kde není vidět na více než 20 metrů, jízda rychlostí 65 km/h tam, kde je povoleno 70 km/h - nevidím, nestihnu dobrzdit = bylo to nepřiměřeně rychlé)

NEPOVOLENÁ = rychlost, která je vyšší, než je v daném místě povoleno (například 60 km/h tam, kde je povoleno 50 km/h)

0/0
2.9.2010 10:33

sámvelkýmao

Re: Nepřiměřená NENÍ TOTÉŽ jako nepovolená

ach jo.......................Huml hadr......................................

0/0
2.9.2010 20:03

medved.m

Re: Nepřiměřená NENÍ TOTÉŽ jako nepovolená

NEPŘIMĚŘENÁ = rychlost, která je vyšší, než odpovídá danému místu a času

(například v hustém dešti, kde není vidět na více než 20 metrů, jízda

rychlostí 65 km/h tam, kde je povoleno 70 km/,

 

NEBO není PŘIMĚŘENÁ případnému postihu za překročení zákona 361/2000 Sb. (ergo povolené rychlosti) ;-D

0/0
9.9.2010 9:00

F.H.

Rychlá jízda je stresující?

To by mě zajímalo, jak na to paní přišla. Zřejmě posuzovala situaci podle sebe, možná jí stresuje už okamžik, kdy usedne za volant.

Myslím že každý řidič sám ví, jaká jízda mu nejlépe vyhovuje a takovým stylem pojede. Nevím, proč bych se měl jízdou stresovat, když mě řízení baví.

Problém vidím v tom, že se stále zaměňuje problém rychlé jízdy a agresivní jízdy. Ten druhý způsob je nebezpečný, ten první nikoli.

0/0
1.9.2010 23:04

Mira3

Re: Rychlá jízda je stresující?

Mne stresuje uspávací jízda ve víkendové koloně kloboukářů a vajíčkářů. Nebo nutnost neustálé kontroly tachometru na kvalitní a prázdné dálnici - třeba D5 Plzeň - Rozvadov.

0/0
2.9.2010 9:22

Hroznej_puberťák

Re: Rychlá jízda je stresující?

Na prázdné D5 z Plzně na Rozvadov stačí nastavit na tempomatu 140 a není třeba vůbec nic kontrolovat.

0/0
2.9.2010 9:26

kuny

Re: Rychlá jízda je stresující?

To je obrovský omyl celého západního světa. Právě že při jízdě autem je třeba neustále něco kontrolovat. Zejména stav vozovky před sebou a chování všech možných subjektů okolo sebe (krom aut i potenciální vběhnutí lidí nebo zvířat do silnice, pád větve ze stromu, atd.). A právě ta pohodová jízda tou stotřicítkou (nedejbože kdyby tou stotřicítkou jeli všichni!!) působí silně proti ostražitosti jednotlivce. Ti si pak z dlouhé chvíle hrají s rádiem, s klimatizací nebo telefonem, laškují se spolucestujícími - náhle někdo zabrzdí a máme řetězovou dopravní nehodu. V ideálním případě auta jedou různými rychlostmi, míjí se, dojíždí a předjíždí se - celá dopravní situace se dynamicky mění. ... POKRAČOVÁNÍ...

0/0
2.9.2010 13:01

kuny

Re: Rychlá jízda je stresující?

Pokračování..... Takovýto stav ideálně vyhovuje lidskému mozku - ten podvědomně vnímá a vyhodnocuje zejména pohybující se objekty, tudíž je držen pěkně v pozoru a tím je minimalizován se výskyt chyb vlivem nepozornosti. V neposlední řadě jsou i reakce takto soustředěných lidí mnohem rychlejší a čitelnější. To jsou fyziologická fakta. Nic víc, nic míň.... A mimochodem, sám fakt, že německé dálnice mají jednu z nejnižších nehodovostí v EU při současném jednom z největších dopravních vytížení o něčem svědčí!

0/0
2.9.2010 13:04

xkovi

Re: Rychlá jízda je stresující?

Naprosto se s tvoji argumentaci ztotoznuji! Kez by bylo vic takto rozumne uvazujicich ridicu...mame v praci nektere borce, kteri maji pocit, ze to, ze je nekdo predjede ve 160ti, je prakticky to same, jako kdyby do nich vysypal plny zasobnik zbrane devitimilimetrove ráže....tezko jim vysvetlim, ze se pri svizne a rychle jizde citim daleko bezpecneji, nez kdyz se budu kodrcat statecnych 120 mezi kamiony a klimbat ;-€

0/0
3.9.2010 23:12

řehoř z řep

Re: Rychlá jízda je stresující?

Možná se necítí bezpečněji oni. Tvoje jízda od nich vyžaduje větší předvídavost, častější koukání do zrcátek a rychlejší reakce. A někteří už na to třeba zdravotně nemají.

0/0
3.9.2010 23:32

xkovi

Re: Rychlá jízda je stresující?

To se da ale vzit oboustranne...povinnost podivat se do zpetneho zrcatka pri predjizdeni ci zmene pruhu je povinnost kazdeho a vymlouvat se, ze ten za mnou jel rychleji, nez by se "melo", je naprosto absurdni...ackoli sam jezdim velmi svizne, do zrcatka koukam kazbych par sekund, ackoli jedu v pravem pruhu a uplne sam....clovek nikdy nevi, kdy vyleti motorkar jedouci hodne pres 200....proste sledovat provoz se musi neustale bez oheldu na rychlost...

A kdo neumi behem par okamziku dle zpetneho zrcatka rozpoznat a odhadnout, zda vuz za nim nejede prilis rychle, ze by ho pri predjizdeni dojel a vyrazne (zduraznuji vyrazne) zpomalil, tak by holt mel pockat, az ho takovy vuz opravdu predjede...

Chce to samozrejme trenink, malokdo to umi hned, ale prave postupnym zvysovanim intenzity predjizdeni, kdy nejprve poustim vsechny a postupne tu a tam predjedu jeste pred nimi, nez oni dojedou me, se to da naucit...Me se to tedy osvedcilo....

0/0
4.9.2010 1:23

řehoř z řep

Re: Rychlá jízda je stresující?

Ono to vymlouvání samozřejmě absurdní není, už byly  i rozsudky, kdy někdo nedal přednost, ale soud správně zhodnotil, že chyba byla u toho, co jel po hlavní příliš rychle. Ostatně když se nabourá sanitka, která jela rychleji než je běžné (což může), tak bude mít vinu, protože řidič sanitky je zodpovědný za to, že svou nestandardní (například nestandardně rychlou) jízdou nikomu neublíží. Ano, řidič má do jisté míry právo spoléhat na to, že ostatní pojedou podle předpisů.

A teorie je hezká, ale někdo není profesionální řidič, řídí jen občas a třeba většinou mimo dálnici. Další kapitolou jsou důchodci, tam už je prostě organismus celkově pomalejší. Nelze optimalizovat dálnice pro 10% obyvatel, co jsou ti největší borci, a ostatní ať tam raději nejezdí, protože "na to nemají" (auta, schopnosti a podobně).

To je politicky, ekonomicky i lidsky tak nějak neprůchodné. Dálnice se staví z peněz všech a vyhnat z ní důchodce na okresky si žádná vláda netroufne.

0/0
4.9.2010 1:59

Lopaticak2

Re: Rychlá jízda je stresující?

Ano a v takovem pripade uz davno nemaji mit ridicak... Ridic, ktery nestiha vnimat dopravni situaci pred i za sebou (na dalnici je nekoukani se do zrcatek stejne jako jezdeni poslepu) neni zdravotne zpusobily k rizeni vozidla.

0/0
5.9.2010 10:35

řehoř z řep

Re: Rychlá jízda je stresující?

Na dálnicích, kde se jezdí nanejvýš 130 km/h, to stíhá.

0/0
5.9.2010 10:48

charlik12

Re: Rychlá jízda je stresující?

Dávno nemají mít řidičák... jsem opravdu ale opravdu zvědav zda, až dosáhneš důchodového věku, půjdeš a dobrovolně odevzdáš řidičák. Tohle je typický názor mladého a ..... s přibývajícím věkem budeš ubírat v názorech i rychlosti.

0/0
6.9.2010 22:17

superkutil

Re: Rychlá jízda je stresující?

Taky jsem měl problém s rychlostí dokud jsme nepořídil tempomat. Ten všechny problémy s hlídáním rychlosti vyřeší. Na a na D1 to chce taky dost silný vůz, aby ty kopce auto zvládlo na nejvyšší rychlostní stupeň.

0/0
2.9.2010 11:23

JeFFik

Re: Rychlá jízda je stresující?

problém je, že na D1 ve dne na tempomat můžeš jet tak 10-20 vteřin, takže ho na cestě z Bruna do Prahy zapneš snad 500krát.

0/0
3.9.2010 0:03

Deleter

Re: Rychlá jízda je stresující?

Kromě nedělního rána.

0/0
4.9.2010 15:30

RHRH

Re: Rychlá jízda je stresující?

pokud si nastavíte tempomat na 135 km/h tacho a přesto sledujete provoz, tak za cestu Praha - Brno tempomat tak 10x-15x vypnete, tak 3x musíte brzdit a tak 5x přidáte plyn abyste stihnul předjet bez omezení rychlejšího auta za vámi... jo a tak 5x dojedete někoho kdo ihned poté co ho předjedete , tak přidá, a z těch 5 jsou 3-4 řidičky

Podud nevěříta a nebo máte jiné zkušenosti, tak jezdíte Praha-Brno buď 1x ročně nebo 4x denně - já to poslední 4 měsíce jezdim 3x-4x týdně

0/0
5.9.2010 23:01

pisatel69

Re: Rychlá jízda je stresující?

nedávno byl zveřejněn výsledek statistiky, že řidiči se bojí při jízdě v zúžených pruzích na dálnici v místě oprav...o tom, že tam jedou dobrovolně už se jaksi zapomnělo napsat. takže jestli někoho stresuje jízda autem tak je také debil

0/0
5.9.2010 11:00

schivaa

Jsem Debil a doznavam se

Podle nejnovejsiho a urcite presneho mereni inteligence primoumerne k rychlosti jakou jedu jsem zrejme za hranici debility nekde u imbecility. Zajimalo by me jestli kdyz prekrocim 200 jsem jeste mezi lidskou rasou.

0/0
1.9.2010 22:24

pravda boli cenzore (3.nick)

Re: Jsem Debil a doznavam se

Pri 200 ti proletne hlavickou prdelka.

0/0
1.9.2010 22:59

JeFFik

Re: Jsem Debil a doznavam se

už asi proletěla.....

0/0
3.9.2010 0:08

luban12

Proč se jezdí rychle.

Do roku 1990 se u nás jezdilo s nohou na podlaze,protože Š120,Wartburg,Žiguli nebo Dacie  víc než 120 nejeli ani z kopce.Pak se tu začala objevovat auta která jezdila podstatně rychleji a řidiči se toho nedokázali nabažit.Dneska když takový 50tiletý řidič jede po dálnici 140 na tachometru a uvidí ho 20tiletý mladík,tak jej okamžitě bere jako "dědka v klobouku" a musí mu ukázat jak se má jezdit.Výsledky jsou většinou neradostné,ti "dědci v klobouku" jezdí dál a ti co jim ukazují jak se má jezdit končí v lepším případě jen v nemocnici.

0/0
1.9.2010 22:03

Hroznej_puberťák

Re: Proč se jezdí rychle.

Žiguli nejelo víc než 120 z kopce, jo? Ty jsi ale kašpar, 1500 a 1600 to jela v naprostém klidu i do kopce, maximálku mají okolo 160 - už někdy od 70.let.

0/0
1.9.2010 22:20

superkutil

Re: Proč se jezdí rychle.

Proto byl návrh, aby se do aut montovaly omezovače rychlosti na 160km/h, případně i na míň. Zatím se montují omezovače na 250km/h.

0/0
2.9.2010 11:25

truthspeaker

Re: Proč se jezdí rychle.

A zapšklej čech si myslí, že když má sám rozesrané dálnice, jinde se víc jak 160 nemůže jezdit.

0/0
6.9.2010 11:19

Hroznej_puberťák

Furt tady řešíte nějakou rychlost

... a pak si stejně maník v 40 tunový soupravě dá na tempomatu 86, hodí nohy na palubku, pustí si film na DVD, a když bude po očku koukat, kam jede, a jó náhodou si všimne, že před ním zastavila kolona, stihne tak akorát srazit dolů páčku intardéru...

0/0
1.9.2010 21:03

Smarty

Re: Furt tady řešíte nějakou rychlost

Tak to v ČR nefunguje. Protože jestli jsi si nevšiml, dálnice se staví tak, že tam nejsou žádné rovné úseky. Tedy nutí řidiče k pozornosti a alespoň točit volantem. Ne jako v USA, kde jedete rovně klidně 200mil..

0/0
1.9.2010 21:23

Hroznej_puberťák

Re: Furt tady řešíte nějakou rychlost

Já si toho všímám, když jedu v noci ve stejně vysokém autě a předjíždím je. Každej druhej čumí na TV. Tvé pohádky o tom, jak je to možný jen v USA můžeš vyprávět babičce, možná ti to sežere.

0/0
1.9.2010 21:35

xfilesbrno

a není debilní

umístit bilboard u silnice? řidič má sledovat provoz a ne čumět co je kde na plotě za nápis.. čili co je autor ? to samé, co podle něj ten ,kdo" jede víc jak 130".. nenapadlo ho, že díky jeho dílu může dojít k nehodě?Rv

0/0
1.9.2010 20:28

marvinka

Re: a není debilní

u silnic je tolik bilboardů, že jeden navíc a ještě jednoduchý, co to máte za názory:-P:-P

0/0
1.9.2010 22:15

xfilesbrno

Re: a není debilní

no vidíte, bilboardy kolem silnic ohrožují bezpečnost, toť můj názor.;-€  něco proti?;-)? autor je zřejmě exhibicionista a má potřebu se neustále zviditelňovat;-D;-D

0/0
2.9.2010 7:16

Lopaticak2

Re: a není debilní

Billboardy jsou fraska sama pro sebe. Dle platnych reguli ma byt jakykoli BB u silnice vzdalen minimalne 100m, coz nesplnuje asi 99,9% vsech ceduli. Uz me napadlo, ze bych si poridil nakladacek a velkou flexu a sel "porezat" par cedulek a odvezt je do srotu. Jde do toho nekdo se mnou? Prvni bych na 100% bral ty videoBB, u kterejch opravdu nechapu, jak to mohl nekdo povolit...

0/0
5.9.2010 10:43

FiS95

stošedesátkou se ušetří jen 4 minuty?

Právě proto jezdím 260 xD Ale má pravdu. Přes 130 by ve městě šel jen debil.

0/0
1.9.2010 19:17

deadmax

Urazka nemecu? Nebo pilotu v autosportu?

Jelikoz na billboardu neni uvedeno ke komu se to vstahuej s toho plyne ze je to pro vsechny. Tak ze nemci vyhazujou milardy pro zabespeceni svych dalnic aby se tam dalo jet neomezeou rychlosti delaji to ze srandy a pro debily? A to nemluvim o sportu kde rychlost nad 130 je pravidelna. A omylna myslenka posuzovani dusevniho stavu podle spusobu rizeni auta. Kdyz uz ucinnejsi a bez urazky by bylo neco podobneho http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs064.snc4/34580_141392985876053_100000160586229_420290_2821086_n.jpg

0/0
1.9.2010 19:15

F.H.

Re: Urazka nemecu? Nebo pilotu v autosportu?

Přesně tak. V Německu se pravidelně a dobrovolně stresuji jízdou o rychlosti 160km/h, spolu s ostatními debily. Ruce se mi klepou od pevného držení volantu, pot mi stéká do očí... Jaká úleva když se konečně vrátím na naši dálnici a mohu zpomalit na 130km/h! Budiž mi útěchou, že v Německu je těch debilů opravdu hodně. Neměli bychom ten billboard přeložit do němčiny a instalovat ho na německých dálnicích?

0/0
1.9.2010 23:09

superkutil

Re: Urazka nemecu? Nebo pilotu v autosportu?

Rychlá jízda brání usnutí, ale více vyčerpává, nutí k větší pozornosti, dříve unavuje. Se stresem to ale nemá nic společného. Ale samozřejmě jsou řidiči, kteří na to nemají a ty pak může jízda nad jejích schopnosti stresovat.

0/0
2.9.2010 11:29

Hufo

s článkem úplně nesouhlasím

někdy se vyplatí při předjíždění překročit rychlost, aby se člověk zbavil kochala. párkrát jsem to zkusil, jet podle těhle ultra bezpečných pomalých a na trase, která např. trvá hodinu a půl při dodržovájí limitů, jsem nabral půl hodiny navíc. navíc ta jízda byla stesovější, když šoumeni brzdili i tam, kde to není třeba. lepší je prošlápnout i na chvilku na 120, předjet a pak zase jet "normální" rychlostí

0/0
1.9.2010 18:51

P.Georginek

hihi

Skvely.....

Jezdim ve meste 50,mimo mesto 100-110 a na dalnici tak max 160 a jako debil si nepripadam.

Rekl bych to asi takhle. Jet 130 po dalnici je pro me nuda. Rizenim se bavim a neznam lepsi cinnost.

Je zabava predjizdet a koukat po Modre Oktavce nebo cernem Passatu :D

Nicmene pri 160ktere ukazuje tachometr je to ve skutecnosti tak 148 by me stejne chlupaty nezastavili. Jini experti jezdi mnohem rychleji. ;-D

0/0
1.9.2010 17:56

Hufo

Re: hihi

zastavili, na d11 berou od 145 vejš

0/0
1.9.2010 18:45

lukinoo

Re: hihi

pokud neznas lepsi cinost jako rizeni tak jsi fakt debil (sex, sport, pc hry- treba zavody aut, kniha, dovolena s detmi anebo bez deti)....

0/0
1.9.2010 20:16

marvinka

Re: hihi

Rv

0/0
1.9.2010 22:17

truthspeaker

Re: hihi

Takhle jedi drtiva většina, jen pokrytci a neřidiči budou tvrdit že ne.

0/0
6.9.2010 11:31

Zrooda

Karle,

možná sem d...l, ale ty větší Karle, ty větší.

0/0
1.9.2010 17:50

Mrkef.

Hmm

Nevšiml jsem si,že bych držel volant pevněji v 160km/h,než ve 130km/h nebo že bych byl ve větším stresu. Naopak jsem byl ve stresu když jsem jel po D8 120km/h a autobusák mi to foukl tak 10 metrů před kapotu,to jsem byl rázem spocený až na pr.li,když jsem prošlápl brzdy,kam až to šlo. 

Takže si nemyslím,že je vše o rychlosti,ale taky o soustředěnosti.

0/0
1.9.2010 17:35

řehoř z řep

Re: Hmm

Že vše je o rychlosti si pravděpodobně nemyslí vůbec nikdo.

0/0
1.9.2010 17:40

Najdete na iDNES.cz