Násilníci se mohou v Anglii prohlásit za ženy. Absurdní, říká aktivistka

  20:31aktualizováno  20:31
Některé britské policejní sbory umožňují mužům, kteří jsou obviněni či už odsouzeni ze zločinu znásilnění, aby byli v policejních složkách uvedeni jako ženy. Podle organizace na ochranu práv žen je to neakceptovatelná praxe. Statistiky zločinnosti to však nijak nemění, brání se policie.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šest policejních sborů, např. v metropolitním hrabství South Yorkshire nebo v regionu Thames Valley, uveřejnilo, že umožňují mužům, kteří jsou obviněni ze znásilnění nebo za něj byli již odsouzeni, aby byli v policejních složkách vedeni jako ženy, pokud se cítí být nespokojeni se svým původním pohlavím, uvádí britský deník The Times. 

Dalších pět policejních sborů v Durhamu, Kentu, Norfolku a Suffolku, stejně jako britská železniční policie neodpovědělo na otázku přímo, ale jejich zástupci potvrdili, že rovněž uvádějí pohlaví jedince v takových případech podle jeho přání. 

Otázky zmíněným policejním sborům zaslala ve formě formuláře ředitelka britské organizace na ochranu ženských práv Fair Play for Women Nicola Williamsová. Učinila tak na základě britského zákona o svobodném přístupu k informacím.  

Jakmile se jí od zmíněných sborů dostalo žádané odpovědi, neskrývala své rozhořčení. „Není více mužský zločin než znásilnění. Pro ženu, která byla znásilněna, není nic více ponižující, než když se napíše, že útočník byla žena,“ uvedla.

Podle britské právní definice se zločinu znásilnění dopouští ten, kdo svým penisem úmyslně vnikne do vagíny, análního otvoru nebo ústního otvoru jiné osoby bez jejího souhlasu. „Sexuální zločiny tedy v naprosté většině páchají muži,“ uvádí Williamsová. Pokud jsou oběťmi znásilnění muži, pachateli jsou většinou opět muži. Podle studií na toto téma tito mužští pachatelé nebývají gayové, jak se často soudí, ale většinou jsou heterosexuální orientace.

S pohlavím pachatelů trestných činů to však není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

Policie v South Yorkshire například uvedla, že pokud je podezřelý ze znásilnění či jeho pachatel transgender osoba, je veden buď jako muž, nebo žena podle toho, k jaké sexuální identitě se sám/sama přihlásí. Zda jde o transgender osobu, je uváděno pouze v případě, pokud je to oběť nenávistivého zločinu vůči transgender lidem.

Vztahové násilí a gender mají probírat děti ve školách, míní odbornice

„Mohou nastat i takové případy, kdy žena je vyšetřována jako pachatel zločinu znásilnění, kterého se měla dopustit v době, kdy měla ještě mužské orgány,“ napsala detektivka kentské policie Coretta Hineová. Rovněž dodala, že její kolegové nyní vyšetřují ještě další tři případy podezřelých pachatelů, kteří se nyní považují za ženy.

Ke způsobu zaznamenávání pohlaví pachatelů trestných činů či podezřelých se vyjádřila i britská rada policejních šéfů. „Jakým způsobem je zaznamenáváno jejich pohlaví, je věc každého sboru a my tento způsob respektujeme,“ vyjádřil se mluvčí rady.

„Neexistuje žádný důkaz, že by změna pohlaví takových osob výrazně zasáhla do celostátních statistik, neboť počet takových případů je zanedbatelný,“ zakončil mluvčí rady.

Legislativa je však věc jedna, realita věc druhá. Na základě svobodné volby pohlaví pachatelů násilných činů ve Velké Británii došlo už k několika případům, kdy pachatel-muž, který se prohlásil za ženu, nastoupil výkon trestu v ženské věznici a tam se dopustil dalších sexuálně motivovaných násilných činů na vězenkyních. Z Anglie je znám i případ otce, který zneužíval vlastní dceru, ale protože se prohlásil za ženu, dostal mnohem nižší trest než jako muž.

Genderová revoluce se sice může ubírat směrem, jaký si menšiny přály a přejí, její důsledky však mohou být zdrcující především pro ženy jako oběti.

Autor:

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Měl jsem vyvracet lži Johnsona o brexitu, kaje se před důchodem Juncker

Zastánci odchodu Londýna z Evropské unie lhali a to včetně současného britského premiéra Borise Johnsona. Uvedl to...

Slepou ženu srazilo na přechodu auto, podle policie se nerozhlédla

Nevidomou ženu v září srazilo auto při přechodu silnice ve slovenském Trenčíně. Podle seniorky nefungoval semafor, tak...

Ukažte důkaz, žádala pojišťovna pozůstalé. Na pobočku přinesli nebožtíka

Pojišťovna v Jihoafrické republice dlouho nechtěla vyjít vstříc pozůstalým, kteří se dožadovali vyplacení pojistky...

Boj proti gayům a potratům. Bolsonaro založil konzervativní stranu

Brazilský prezident Jair Bolsonaro ve čtvrtek slavnostně představil svou novou politickou stranu, Alianci pro Brazílii...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz