Šest policejních sborů, např. v metropolitním hrabství South Yorkshire nebo v regionu Thames Valley, uveřejnilo, že umožňují mužům, kteří jsou obviněni ze znásilnění nebo za něj byli již odsouzeni, aby byli v policejních složkách vedeni jako ženy, pokud se cítí být nespokojeni se svým původním pohlavím, uvádí britský deník The Times.
Dalších pět policejních sborů v Durhamu, Kentu, Norfolku a Suffolku, stejně jako britská železniční policie neodpovědělo na otázku přímo, ale jejich zástupci potvrdili, že rovněž uvádějí pohlaví jedince v takových případech podle jeho přání.
Otázky zmíněným policejním sborům zaslala ve formě formuláře ředitelka britské organizace na ochranu ženských práv Fair Play for Women Nicola Williamsová. Učinila tak na základě britského zákona o svobodném přístupu k informacím.
Jakmile se jí od zmíněných sborů dostalo žádané odpovědi, neskrývala své rozhořčení. „Není více mužský zločin než znásilnění. Pro ženu, která byla znásilněna, není nic více ponižující, než když se napíše, že útočník byla žena,“ uvedla.
Podle britské právní definice se zločinu znásilnění dopouští ten, kdo svým penisem úmyslně vnikne do vagíny, análního otvoru nebo ústního otvoru jiné osoby bez jejího souhlasu. „Sexuální zločiny tedy v naprosté většině páchají muži,“ uvádí Williamsová. Pokud jsou oběťmi znásilnění muži, pachateli jsou většinou opět muži. Podle studií na toto téma tito mužští pachatelé nebývají gayové, jak se často soudí, ale většinou jsou heterosexuální orientace.
S pohlavím pachatelů trestných činů to však není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.
Policie v South Yorkshire například uvedla, že pokud je podezřelý ze znásilnění či jeho pachatel transgender osoba, je veden buď jako muž, nebo žena podle toho, k jaké sexuální identitě se sám/sama přihlásí. Zda jde o transgender osobu, je uváděno pouze v případě, pokud je to oběť nenávistivého zločinu vůči transgender lidem.
Vztahové násilí a gender mají probírat děti ve školách, míní odbornice |
„Mohou nastat i takové případy, kdy žena je vyšetřována jako pachatel zločinu znásilnění, kterého se měla dopustit v době, kdy měla ještě mužské orgány,“ napsala detektivka kentské policie Coretta Hineová. Rovněž dodala, že její kolegové nyní vyšetřují ještě další tři případy podezřelých pachatelů, kteří se nyní považují za ženy.
Ke způsobu zaznamenávání pohlaví pachatelů trestných činů či podezřelých se vyjádřila i britská rada policejních šéfů. „Jakým způsobem je zaznamenáváno jejich pohlaví, je věc každého sboru a my tento způsob respektujeme,“ vyjádřil se mluvčí rady.
„Neexistuje žádný důkaz, že by změna pohlaví takových osob výrazně zasáhla do celostátních statistik, neboť počet takových případů je zanedbatelný,“ zakončil mluvčí rady.
Legislativa je však věc jedna, realita věc druhá. Na základě svobodné volby pohlaví pachatelů násilných činů ve Velké Británii došlo už k několika případům, kdy pachatel-muž, který se prohlásil za ženu, nastoupil výkon trestu v ženské věznici a tam se dopustil dalších sexuálně motivovaných násilných činů na vězenkyních. Z Anglie je znám i případ otce, který zneužíval vlastní dceru, ale protože se prohlásil za ženu, dostal mnohem nižší trest než jako muž.
Genderová revoluce se sice může ubírat směrem, jaký si menšiny přály a přejí, její důsledky však mohou být zdrcující především pro ženy jako oběti.