Zeman pozval čínského prezidenta do Česka. Na setkání vzal i Nedvěda

  7:47aktualizováno  11:55
Čínský prezident Si Ťin-pching ocenil přínos českého národa v druhé světové válce. Uvedl to den poté, co se český prezident Miloš Zeman jako jediný ze západních lídrů účastnil vojenské přehlídky připomínající výročí konce války. Zeman svůj čínský protějšek na oplátku pozval do České republiky.

Miloš Zeman se setkal v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem (4. září 2015). | foto: ČTK

To, že česká hlava státu dorazila na přehlídku, je podle Si Ťin-pchinga ukázkou, že „respektuje historická fakta“. Za přínos v druhé světové válce Čechům poté složil poklonu. „Na evropském bojišti, Češi nikdy nepodlehli,“ řekl.

Zeman se po přehlídce vyjádřil, že je velmi rád, že přijel a že Česká republika bude i v budoucnu budovat vztahy s Čínou. Na schůzce s nejvyšším představitelem druhé největší ekonomiky světa připomněl, že od jeho loňské

Fotogalerie

říjnové cesty do Číny se podařilo realizovat některé dohody, konkrétně zmínil otevření pobočky Bank of China v Praze a zavedení letecké linky Peking - Praha, která by měla zahájit provoz 23. září.

Další významné smlouvy mezi českou a čínskou stranou mají být uzavřeny během současné návštěvy. Obsah smluv, které završí některé investiční akce, ale český prezident zveřejní až v sobotu v Šanghaji, kam z čínské metropole odlétá.

Na pátečním setkání s čínským prezidentem vzal Zeman i držitele Zlatého míče Pavla Nedvěda, který chce založit v Číně fotbalovou školu. Přítomen byl také šéf fotbalového svazu Miroslav Pelta.

Na vojenskou přehlídku dorazil ze Západu jen Zeman

Zeman ve čtvrtek v Pekingu přihlížel velké armádní přehlídce, která připomněla 70. výročí konce 2. světové války. Přehlídky se účastnilo na dvanáct tisíc vojáků a armáda se chlubila stovkami kusů nejmodernějších zbraní. Na přehlídce byl i ruský prezident Vladimir Putin či generální tajemník OSN Pan Ki-mun (o přehlídce více čtěte zde).

Na přehlídku však nedorazili představitelé západních států. Čínská vláda sice uvedla, že je na každé zemi se rozhodnout, jestli chce přijet, státní média ale poté napsala, že odmítnutí pozvání je od Západu ukázkou neúcty k čínskému národu, po jehož boku bojovaly ve válce Spojené státy i Velká Británie proti Japonsku.

Podle agentury Reuters prezidenti západních států nepřijeli, aby se vyhnuli debatám o rostoucím vojenském vlivu Číny v Jihočínském moři a také aby se nemuseli setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Do Česka pozval čínského prezidenta

Zeman po oslavách prohlásil, že pokud ho paměť neklame, byl na vojenské přehlídce vůbec poprvé v životě. Přehlídky v Moskvě u příležitosti tamních oslav konce války se prý nezúčastnil, protože byly obavy, že se jí zúčastní síly, které loni obsazovaly poloostrov Krym. V Číně podle Zemana nic takového nehrozilo. „Čína neobsadila v poslední době žádné území, které by k ní následně bylo připojeno,“ řekl český prezident.

Na čínské přehlídce prezidenta ho zaujalo, že byla předvedena také bezpilotní letadla. Uvedl, že by chtěl, aby protiteroristické jednotky, jejichž zřízení chce prosadit v Radě bezpečnosti OSN, byly takovými letouny - ať už pozorovacími nebo bojovými - vybaveny.

Po oslavách Zeman svůj prezidentský protějšek pozval na návštěvu Česka. Si Ťin-pching návštěvu v Pekingu potvrdil a má v plánu přijet už příští rok. Pokud k setkání dojde, bude Si Ťin-pching první čínskou hlavou státu, která Česko navštíví.

Ve čtvrtek se Zeman sešel také s šéfem Kremlu (více zde).

Zeman přijel do Číny na pozvání čínského prezidenta. Spolu s českým prezidentem je v Číně i jeho manželka Ivana. Cesta je naplánována do 6. září. V programu je i oběd prezidenta se zástupci CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism v Číně.

Čínský prezident přivítal Miloše Zemana na oslavách konce 2. světové války:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Měl s gayi sex kvůli chudobě. Začal je vraždit. Popravili ho po 25 letech

V USA popravují smrtící injekcí, elektrickým křeslem téměř výhradně na přání...

Muže odsouzeného za vraždu tří gayů, které uškrtil v roce 1994, popravili ve čtvrtek v americkém státě Florida. V cele...

Migranti jsou moc vybíraví, v EU o azyl žádat nemají, udeřili činitelé OSN

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku...

Migranti si nepřípustně vybírají, kde požádají o azyl. Ten by se přitom měli pokusit získat už v bezpečných sousedních...

Aktivisté opět uspěli. Malta přijme loď s 356 migranty, v EU si je rozdělí

Migranti na lodi Ocean Viking provozované Lékaři bez hranic (snímek byl pořízen...

Loď nevládních organizací Ocean Viking s 356 migranty zakotví na Maltě. Afričany převezmou Francie, Německo, Irsko,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz