GLOSA: Miloš Zeman, spolehlivý spolupracovník Říše draka

  13:48aktualizováno  13:48
Prezident Miloš Zeman odlétá v úterý odpoledne do Číny a den předtím slavnostně na Hradě ohlašoval, že Bank of China otevře v Česku svou pobočku. Je to další důkaz, jak spolehlivým spolupracovníkem pro Čínu český prezident je, všímá si politolog Kamil Švec.

Zástupci Bank of China oznámili, že ještě letos v Praze otevřou pobočku největší čínské banky. Akce na Pražském hradě se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. (31. srpna 2015) | foto:  Dan Materna, MAFRA

První polovina mandátu prezidenta Miloše Zemana s sebou přinesla více či méně úspěšné politické kroky a činy. V domácí politice prezident se hlavě státu nedařilo vždy tak, jak by si asi přála. Snaží se tedy být aktivní i na poli zahraniční politiky. V ní se Zemanovi podařilo dosáhnout významného prvenství. V loňském roce jako první český prezident oficiálně navštívil Čínu. A v úterý odpoledne tam odjíždí znovu, na svou již druhou návštěvu.

Kamil Švec

Politolog Kamil Švec

Působí na Katedře politologie FSV UK v Praze. Odborně se zaměřuje na formování vlád a koaliční vyjednávání. Zabývá se zejména českou politikou a politikou na úrovni krajů a obcí.

Je to v jistém ohledu úspěch české zahraniční politiky a těžko si může úspěchy připsat pouze Hrad. Zeman své cestě však přikládá velký význam a jeho lidé se velmi snaží, aby přinesla nějaké hmatatelné výsledky. I proto se den před odletem konalo na Hradčanech ve Španělském sále oznámení, že jedna z největších čínských bank, bude v Praze otvírat pobočku (více zde).

Ano, na Hradě se ke slavnostnímu aktu sešlo mnoho významných lidí. Nejednalo se však o otevření pobočky, ale o oznámení, že se ke konci kalendářního roku bude otvírat pobočka. Informace je to zajímavá, za pozornost však stojí právě její načasování. Alespoň se bude mít prezident v Číně čím pochlubit. A možná se tentokrát nebude vracet do vlasti tryskáčem soukromé firmy PPF, ale letadlem Bank of China.

Přítomnost jedné z největších světových bank může pomoct zvýšit ekonomickou image České republiky. Nejedná se však o nic průlomového. Je třeba připomenout, že středoevropská centrála Bank of China funguje již od roku 2014 v Budapešti a svoji pobočku má také v Polsku. Jedná se tedy pokračování plánované čínské expanze do západní Evropy. A Zeman je v tomto spolehlivým spolupracovníkem.

Fotogalerie

Můžeme si přát, aby čínská ekonomika byla stále výkonná a novou leteckou linkou Peking - Praha proudilo do Česka slibované množství čínských turistů. A snad i poradenství, které firmám snažícím se o proniknutí na čínský trh slibuje Bank of China, bude úspěšné.

Ale nebylo by dobré podléhat iluzi, že s příchodem Číny bude u nás svět náhle krásnější. Proto možná bude na Zemanově druhé cestě do Číny mnohem zajímavější sledovat jeho do poslední chvíle skrývané setkání s ruským prezidentem Putinem. Leda jen, že by Zeman domluvil další sérii seriálu o Krtečkovi.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

VIDEO: Skákání přes nemluvňata. Ve Španělsku je tím ochraňují před ďáblem

Při slavnosti El Cacho skáčou muži přes batolata (ilustrašní snímek)

Ve španělské vesnici Castrillo de Murcía muži oblečení za ďábly přeskakují každý rok batolata položená na peřinách na...

Loď Sea Watch 3 s migranty vplula do italských vod. Úřadům i soudu navzdory

Migranti z lodi Sea-Watch 3 mohli po dvou týdnech opustit palubu a vstoupit na...

Humanitární loď Sea Watch 3 s 42 migranty na palubě se rozhodla porušit italskou blokádu a u ostrova Lampedusa vplula...

K vraždě německého politika Lübckeho se přiznal pravicový extremista

Prouprchlický vysoce postavený úředník ze středoněmeckého Kasselu Walter Lübcke...

Pravicový extremista Stephan E. se přiznal k vraždě politika německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera...

Najdete na iDNES.cz