„Z výsledků je patrné, že Recep Tayyip Erdogan získal absolutní většinu platných hlasů, což znamená jeho znovuzvolení v prvním kole,“ citovala šéfa volební komise Sadiho Güvena agentura AFP.
Ten také potvrdil, že prokurdská strana HDP překonala v souběžně konaných parlamentních volbách desetiprocentní práh nutný pro vstup do parlamentu.
Güven na tiskové konferenci neuvedl přesný procentuální zisk jednotlivých kandidátů. Podle státní tiskové agentury Anadolu obdržel Erdogan 52,5 procent hlasů, na druhém místě je hlavní opoziční kandidát na funkci prezidenta Muharrem Ince se ziskem necelých 31 procent.
Agentura Bloomberg okolo půlnoci informovala, že celostátní turecká televize Halk TV již s Incem o výsledcích hovořila a kandidát CHP prý uznal Erdoganovo vítězství. Zároveň údajně uvedl, že volby nebyly férovým soubojem.
Turecký web Hürriyet Daily News pak napsal, že Ince označil současnou hlavu státu za vítěze v sms zprávě odeslané reportérovi soukromé televize Fox TV.
Ince po uznání své porážky také vyzval Erdogana, aby přestal národ svou rétorikou rozdělovat a „byl prezidentem (všech) 81 milionů Turků“.
Ince je kritikem nového politického systému, který posiluje prezidentské pravomoci. „Turecko přerušilo své spojení s demokracií a s parlamentním systémem. Přechází v sytém jednoho muže,“ uvedl v pondělí Ince. Sdělil také, že ho volilo 15 milionů lidí a že hodlá svou voličskou základnu rozšířit na 30 milionů příznivců.
„Vítězem těchto voleb je demokracie, vůle lidu, každý jeden z našich 81 milionů obyvatel,“ řekl Erdogan ve vítězném projevu v sídle své Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). „Dali jste lekci těm, kteří čekají na to, kdy Turecko poklekne,“ dodal.
Erdoganovi už blahopřáli zahraniční politici, mezi nimi prezidenti Ruska a Íránu, Ázerbajdžánu či Srbska. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina volební výsledek potvrzuje velkou Erdoganovu politickou autoritu a všeobecnou podporu způsobu, jakým řeší sociální a ekonomické problémy. Putin podle Kremlu též sdělil, že je připraven pokračovat v dialogu a spolupráci s Tureckem.
Íránský rezident Hasan Rúhání gratuloval písemným prohlášením, v němž napsal, že „Erdoganovo vítězství přivítal s radostí a štěstím“. Připomenul historické, kulturní a náboženské svazky obou zemí a vyjádřil naději, že se vztahy mezi Íránem a Tureckem dále posílí.
Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn konstatoval při příchodu na jednání s evropskými kolegy, že Erdogan je nyní „vlivný muž nejenom de facto, ale také formálně“ a že je na něm, zda se vztahy Turecka s Evropskou unií zlepší.
Budu potírat terorismus, slíbil Erdogan
Muž, který je v Turecku u moci už 15 let, také vzkázal, že na naplňování předvolebních slibů začne pracovat hned následujícího dne. Zmínil například, že bude rozhodněji postupovat proti teroristickým organizacím a že Turecko bude pokračovat v „osvobozování syrských území“, aby se do Sýrie mohli bezpečně vrátit uprchlíci.
Pro Turecko představuje nedělní hlasování zlomový moment, kterým končí přechod země k prezidentskému systému. Tato transformace začala referendem v roce 2017, v němž voliči těsnou většinou změnu podpořili.
Moc bude po volbách výrazněji soustředěna v rukou prezidenta, který bude po zrušení funkce premiéra moci sestavit vládu, vydávat dekrety a stanovovat rozpočet. Kritici upozorňují, že nový systém ohrožuje právní stát v Turecku, staronový prezident ale trvá na tom, že změny jsou nezbytné pro bezpečnost a stabilitu země.
Význam voleb se odrazil na účasti, když podle státních médií volilo v těch prezidentských i v těch parlamentních okolo 87 procent z více než 59 milionů oprávněných voličů.
Volilo se i do parlamentu
V souběžných parlamentních volbách vede Erdoganova islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) se ziskem 42,5 procent hlasů. Strana však nedosáhla na parlamentní většinu a bude se muset opřít o svého spojence, jímž je nacionalistická Strana národní akce (MHP). Dohromady budou mít v 600místném parlamentu přes 53 procent křesel.
Liberální Lidová republikánská strana (CHP), jejímž prezidentským kandidátem je Erdoganův největší soupeř Muharrem Ince, má prozatím 23 procent hlasů. Prokurdská strana HDP se pohybuje nad 11 procenty a překoná tak už dle všeho desetiprocentní práh nutný pro vstup do parlamentu.
Volební výsledky a aktuální atmosféru v Istanbulu komentuje z místa reportérka iDNES.cz Kateřina Havlická: