Trump vyplísnil velvyslance i Mayovou. Britský ambasador odstoupil

  11:20aktualizováno  13:38
Napětí mezi Spojenými státy a Velkou Británii, které vyvolalo zveřejnění tajných depeší kritizujících amerického prezidenta Donalda Trumpa, přerostlo v uplynulých dnech v diplomatickou krizi. Trump označil britského ambasadora za blázna a opřel se také do premiérky Theresey Mayové. Britský velvyslanec v USA Kim Darroch ve středu odstoupil z funkce. Jako důvod uvedl, že je pro něj nemožné zastávat funkci.

Americký prezident Donald Trump na schůzce s katarským emírem (9. července 2019) | foto: Reuters

Celá kauza odstartovala v neděli, když list Mail on Sunday zveřejnil uniklé depeše britského velvyslance, ve kterých ambasador mimo jiné nazval Trumpa neschopným a nestabilním a napsal, že nevěří v možnost zlepšení jeho vlády. Trump v pondělí v reakci oznámil, že jeho administrativa s Darrochem už nebude jednat a že ve Spojených státech nemá dobrou pověst.

Fotogalerie

Tím však americký prezident neskončil a v úterý spustil na Twitteru další palbu kritiky, tentokrát už však nemířila pouze na Darrocha.

 „Velvyslance neznám, ale bylo mi řečeno, že je to nabubřelý blázen,“ prohlásil Trump s tím, že je podle něj britský velvyslanec „ velice hloupý a ujetý člověk“, kterého v USA nikdo nechtěl.

Trump také konstatoval, že by měl Darrochovi někdo říct, jak si díky prezidentovi vedou USA po hospodářské i vojenské stránce nejlépe ze všech zemí světa. Darrochovi také doporučil, aby se místo kritiky amerického vedení věnoval bídnému vyjednávání o brexitu.

Americký prezident to přehnal ve chvíli, kdy se obořil také na britskou premiérku Theresu Mayovou. „Vydala se hloupou cestou, která nevede ke konci,“ napsal Trump a podle listu The Guradian dodal, že kdyby Mayová poslouchala jeho cenné rady, brexit by nemusel být taková katastrofa.

09.července 2019 v 13:48, příspěvek archivován: 10.července 2019 v 11:01

The wacky Ambassador that the U.K. foisted upon the United States is not someone we are thrilled with, a very stupid guy. He should speak to his country, and Prime Minister May, about their failed Brexit negotiation, and not be upset with my criticism of how badly it was...

V úterý večer přilil olej do ohně také britský šéf diplomacie a kandidát na lídra konzervativců Jeremy Hunt, který označil Trumpova slova za neuctivá.

„Vaše komentáře jsou urážlivé vůči naší premiérce i naší zemi. Vaši diplomaté, například ministr zahraničí Mike Pompeo, říkají veřejně své soukromé názory. Naši diplomaté tedy mohou dělat to samé,“ rozohnil se Hunt na Twitteru.

Během úterní televizní debaty s bývalým ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, který se rovněž uchází o post lídra strany a premiéra, Hunt uvedl, že by podpořil Darrochovo setrvání ve funkci velvyslance také za předpokladu, že by se mu podařilo uspět v boji o místo ministerského předsedy.

09.července 2019 v 18:15, příspěvek archivován: 10.července 2019 v 11:02

2/2...but allies need to treat each other with respect as @theresa_may has always done with you. Ambassadors are appointed by the UK government and if I become PM our Ambassador stays.

Johnson byl však zdrženlivější a Trumpa nekritizoval. Podle něj jsou dobré vzájemné vztahy se Spojenými státy velmi důležité a odmítl sdělit, jestli by Darrocha v případě svého jmenování premiérem ponechal ve funkci.

Spojenému království sloužil celý život, konstatovala Mayová

Americká strana v reakci na aféru Darrochovi zrušila pozvánku na pondělní večeři, kterou americký ministr financí Steven Mnuchin pořádal pro katarského emíra šajcha Tamima bin Hamada Sáního. Večeře se zúčastnila řada významných hostů, nechyběl ani americký prezident.

Ivanka ztrapňuje USA před celým světem, shodují se experti i politici

„Jasně jsme USA sdělili, jak nešťastný únik tajných depeší je. Zveřejněné úryvky neodrážejí blízkost našeho vzájemného vztahu a úctu, ve které prezidenta USA chováme,“ prohlásil v úterý mluvčí Mayové v reakci na Trumpova ostrá slova. 

„Řekl jste, že je spojenectví mezi USA a Velkou Británií nejlepší v historii. Já s vámi souhlasím, ale spojenci by se k sobě měli chovat s respektem. Theresa Mayová se k vám tak pokaždé chovala,“ přisadil si ještě Hunt na Twitteru.

Darroch opouští velvyslanecký úřad předčasně, jmenován byl totiž do konce letošního roku. V rezignačním prohlášení poděkoval všem v Británii i v USA, kteří ho v posledních obtížných dnech podpořili. 

Končící premiérka Mayová ve středu označila Darrochovo rozhodnutí opustit velvyslaneckou pozici za politováníhodné. „Spojenému království sloužil celý život a za to mu dlužíme obrovskou vděčnost,“ řekla. Dodala, že s odcházejícím velvyslancem ráno mluvila.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

Předseda novozélandského parlamentu krmil miminko přímo na jednání poslanců

Trevor Mallard držel a krmil z láhve nového chlapečka politika Tamati Coffeyho,...

Předseda novozélandské sněmovny Trevor Mallard pobavil kolegy i krajany. Weby i médii oběhlo video, jak za...

Blesky zabily v Tatrách pět lidí, na Slovensku jednoho Čecha

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Nejméně pět lidí zemřelo ve čtvrtek po rozsáhlé bouřkové vlně a sérii blesků v Tatrách v Polsku a na Slovensku. Čtyři...

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ WIN API VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 95 000 Kč

Najdete na iDNES.cz