Radši žádný brexit než odchod bez dohody, shodují se v průzkumu Britové

  14:31aktualizováno  14:31
Britové by raději zrušili brexit, nebo uspořádali nové referendum, než čelili vystoupení z Evropské unie bez dohody. Voliči podle průzkumu nevěří, že by se příštímu britskému premiérovi, kterým bude buď exministr zahraničí Boris Johnson, nebo současný šéf diplomacie Jeremy Hunt, podařilo za pouhé tři měsíce vyjednat lepší dohodu o brexitu.

Bývalý ministr zahraničí Boris Johnson se zúčastnil debaty v Cardiffu. (6. července 2019) | foto: Reuters

Pokud by se ukázalo, že se Británie nedokáže shodnout na brexitové dohodě, 43 procent voličů by se v takovém případě rozhodlo podle průzkumu společnosti BMG pro zrušení rozhodnutí opustit Evropskou unii (EU). Brexit bez dohody by podle listu The Independent podpořilo 38 procent z nich.

Fotogalerie

Celkem 41 procent voličů by podle výsledků průzkumu podpořilo konání finálního referenda, které by vleklé dohady vyřešilo jednou provždy. Na takovém scénáři by se shodlo více lidí, než na úplném zrušení brexitu.

Britové se vystoupení bez dohody stále více obávají, a to v souvislosti s květnovou rezignací premiérky Theresy Mayové. Jejím pravděpodobným nástupcem bude bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, který chce EU opustit nejpozději 31. října, ať už s dohodou či bez ní. Johnson by rád jednal o nové dohodě, to však Brusel zcela vyloučil.

Nejnovějšího průzkumu veřejného mínění se zúčastnilo 1 532 respondentů. Ačkoli se 41 procent Britů domnívá, že nový premiér nebude mít dost času na to, aby do Halloweenu vyjednal novou podobu brexitové smlouvy, 39 procent obyvatel si myslí, že by se to ještě dalo stihnout.

Zatímco dohodu vyjednanou Mayovou by podpořilo ve stávajícím znění 21 procent respondentů, 35 procent by se přiklonilo k pokusu najít nové řešení. 

Johnson se chce říjnového termínu držet za každou cenu

Johnson se podle listu The Guardian v neděli ostře vymezil proti svému rivalovi na post lídra Konzervativní strany Jeremymu Huntovi, když prohlásil, že říjnový deadline rozhodně není falešný. Reagoval tím na Huntovo dřívější vyjádření, podle kterého Johnson dává lidem falešný slib, když mluví o konci října jako o finálním datu pro odchod z EU.

„Potřebujeme změnu směru. Proto musíme přistupovat k 31. říjnu jako ke skutečné lhůtě pro odchod z EU. Nikoli jako k falešné,“ uvedl Johnson.

07.července 2019 v 02:40, příspěvek archivován: 08.července 2019 v 14:56

The public would rather scrap Brexit altogether than go for No Deal, according to a new poll by BMG. @MatthewStadlen asks: which of the two would you choose? https://t.co/7zEZe24wE2

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn v úterý prohlásil, že nový britský premiér by měl brexitovou dohodu předložit občanům a vypsat o ní referendum. V takovém případě by prý jeho strana prosazovala setrvání v EU a  byla „proti odchodu bez dohody nebo proti dohodě konzervativců, která nechrání ekonomiku a pracovní místa“.  

Hunt minulý týden v rozhovoru pro televizi ITV uvedl, že odchod bez dohody by měl vážný dopad. „Pro Severní Irsko by bylo mnohem lepší dosáhnout dohody,“ řekl . Hunt už v květnu označil snahu prosazovat na podzim chaotický brexit za politickou sebevraždu Konzervativní strany.

Farageovi europoslanci se při hymně EU otočili zády, zástupci SPD seděli

Takový krok by se pravděpodobně setkal s odporem v dolní komoře parlamentu a mohl by dokonce vést až k pádu vlády a předčasným volbám. Dolní sněmovna dala totiž opakovaně najevo, že brexit bez dohody v ní rozhodně nemá většinovou podporu. 

Není ale zřejmé, jakými prostředky proti němu budou moci v příštích měsících poslanci zakročit nebo jak daleko by v tomto ohledu byli ochotni zajít konzervativní zákonodárci, pokud by nový premiér prosazoval krajní variantu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Na Krymu jsme dali USA lekci. Další může následovat, varuje ruský politolog

Ruský politolog Alexander Lukin na konferenci o Šanghajské organizaci pro...

Na Krymu dala Moskva Washingtonu lekci z toho, jak se žije v multipolárním světě. V případě nepochopení může následovat...

V laboratoři, kde pracují s ebolou, vybuchl plyn. Nákaza podle Rusů nehrozí

V ruském Státním vědeckém centru virologie Vektor v Kolcovu v pondělí...

V ruském Státní vědecké centrum virologie Vektor v Kolcovu u Novosibirsku došlo v pondělí k explozi plynu. V tamních...

ANALÝZA: Bumerang v dodávkách ropy. Saúdové mají po útocích o čem přemýšlet

Kouř po útoku na zařízení Saudi Aramco.

Pokud vás svět vnímá jako spolehlivého a zároveň nejdůležitějšího producenta strategické suroviny, můžete si dovolit...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz