Nestabilní a neschopný, psal britský velvyslanec o Trumpovi. Londýn se omluví

  19:13aktualizováno  19:13
Británie vyšetřuje, kdo předal médiím tajné depeše britského velvyslance v USA Kima Darrocha. Diplomat v nich Trumpovu administrativu označoval mimo jiné za „neschopnou“ a „naprosto nefunkční“. Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt vyjádřil s „některými názory“ v uniklých zprávách nesouhlas. Velvyslance vyměnit neplánuje, Británie se však za incident omluví.

Britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch (18. ledna 2017) | foto: Profimedia.cz

Obsah Darrochových diplomatických depeší z posledních dvou let zveřejnil deník Daily Mail. Darroch v nich označuje Trumpa za „nestabilního a neschopného“ a celé osazenstvo Bílého domu za „nekompetentní.“

Fotogalerie

„Ve skutečnosti nevěříme, že se tato administrativa stane nějak podstatněji normálnější, méně nefunkční, méně nepředvídatelnou, méně rozdělenou, méně diplomaticky neohrabanou a nešikovnou,“ napsal velvyslanec zpět do Británie. 

V depeších si dále stěžoval, že při jednání s Trumpem musí své argumenty zjednodušovat, až bagatelizovat. Vyjádřil také nedůvěru v Trumpovo prohlášení, že v červnu zastavil letecký útok na Írán deset minut před jeho uskutečněním (psali jsme zde).

Darroch pro britskou vládu také potvrdil pravdivost častých zpráv amerických médií o konfliktech v Trumpově administrativě, které prezident dosud odmítal jako lživé zprávy. Bílému domu podle Darrocha dominuje několik znesvářených frakcí, které zde vedou „souboje na ostří nože“.

Ambasador však zároveň radil amerického prezidenta nepodceňovat, byť dost nekonvenčním způsobem. Navzdory četným skandálům se podle něj Trump vždy „vynoří z plamenů, otlučený ale neporušený, jako (Arnold) Schwarzenegger v závěrečných scénách z Terminátora,“ cituje depeše Daily Mail. „Neodepisujte jej,“ varuje v nich Darroch britské politiky.

Britské ministerstvo zahraničí označilo únik depeší za „zákeřný“. Jejich pravost však nepopřelo.

Na názor má právo

Únik depeší se odehrál pouze týden poté, co královna Alžběta přijala Trumpa s nejvyššími poctami v Buckinghamském paláci. Britští vládní činitelé ihned spustili hon na zdroj, který médiím citlivé informace předal. Spekuluje se o tom, že spíše než úředník z ministerstva zahraničí, stojí za únikem vlivný politik. 

Neplaťte EU miliardy za brexit a odejděte bez dohody, doporučuje Trump

Trump v neděli reagoval vyjádřením, že velvyslanec Darroch v USA pro Británii neodvádí dobrou práci. „Mohl bych se k němu vyjádřit, ale nestojí mi to za to,“ uvedl na dotazy novinářů. Proti Darrochovi se ostře postavil europoslanec Nigel Farage, šéf konzervativní Strany pro brexit, který vyzval k jeho odvolání z velvyslaneckého postu. 

Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt ovšem uvedl, že Darroch v depeších vyjadřoval osobní názory a byť se s jeho hodnocením Trumpovy administrativy neztotožňuje, diplomaté musejí mít svobodu vyjadřovat se otevřeně. „Máme jednu z nejlepších diplomatických sítí na světě a ta je založena na otevřené výměně informací a názorů,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci..

Hunt, kterého čeká boj o post šéfa britských konzervativců a křeslo ministerského předsedy, nicméně zdůraznil, že obsah Darrochových depeší nereprezentuje pohled britské vlády a ani jeho názory. „I nadále si myslíme, že díky prezidentu Trumpovi je vláda USA nejen vysoce efektivní, ale také je nejlepším přítelem Británie na mezinárodní scéně,“ uvedl Hunt.

Londýn se omluví

Britský ministr obchodu Liam Fox se nicméně za únik depeší omluví, a to při pondělním setkání s dcerou amerického prezidenta Ivankou Trumpovou. „Budu se omlouvat za to, že buď naši úředníci nebo představitelé naší politické vrstvy nedostáli očekáváním, které my nebo Spojené státy máme ohledně jejich chování, které v tomto případě pokleslo zcela mimořádným a nepřijatelným způsobem,“ uvedl Fox před odletem do Washingtonu.

Zdůraznil však, že omluva se bude týkat výhradně úniku depeší, nikoliv jejich obsahu. „Problém není s velvyslancem. Toto je problém s etikou jedince, který stojí za tímto konkrétním únikem,“ dodal ministr obchodu. Ministr zahraničí Hunt předestřel, že zodpovědného člověka čekají „velmi vážné důsledky.“

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

V mexické džungli kvůli suchu vysychají populární tyrkysové laguny

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tyrkysových...

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tykrysových lagun, které do oblasti každoročně lákají...

Nejsme Rusové. Před 30 lety se Pobaltí spojilo a otevřelo si cestu ke svobodě

Téměř dva miliony Litevců, Estonců a Lotyšů 23. srpna 1989 utvořily lidský...

Třiadvacátého srpna 1989 se Pobaltím táhl 675 kilometrů dlouhý lidský řetěz. Téměř dva miliony naštvaných Estonců,...

Grónsko naopak koupí USA, a to lacino. Dánská satira obrací Trumpův návrh

Trump většinou hovoří s novináři na zahradě Bílého domu před nastartovaným...

Grónsko naopak koupí Spojené státy, a to levně, protože jsou strašně zadlužené. Tak si dánský deník Politiken utahuje z...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz