Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zkazí boj proti viru? Odpůrci očkování opět dělají odborníkům těžkou hlavu

  20:19
Počet nakažených koronavirem ve světě neustále stoupá a naděje se upínají k vytvoření vakcíny. Očekává se, že se ale neobjeví dříve než za rok. Přesto se už nyní vyskytují hlasy, které ji odmítají. Odpůrci očkování mohou podle odborníků představovat v boji s koronavirem překážku.
Laboratoř Novavax v Rockville v americkém státě Maryland se pokouší najít...

Laboratoř Novavax v Rockville v americkém státě Maryland se pokouší najít vakcínu na koronavirus. (20. března 2020) | foto: Profimedia.cz

Krátce poté, co v Texasu kvůli koronaviru vyhlásili stav nouze, napsala Sarah na Facebook místní skupiny odpůrců očkování rozhodnou zprávu: „Vakcínu mé dceři dají jen přes moji mrtvolu.“ Nebyla jediná, kdo na sociálních sítích vyjadřoval svou obavu, že vláda využije koronavirové krize k tomu, aby prosadila povinnou vakcinaci.

Texas patří mezi státy s největší komunitou Američanů, kteří vnímají povinné očkování jako neoprávněný zásah do jejich osobní svobody a věří, že má zkázonosné vedlejší účinky. V Texasu se jedná o natolik vlivnou skupinu, že její politická odnož pomohla k zvolení některých politiků, kteří nyní proti povinné vakcinaci ostře vystupují.

Sarah přiznala serveru Texas Monthly, že se obává více toho, že její dvouletá dcera bude muset podstoupit povinné očkování na koronavirus, než samotného viru. „Pro většinu populace je to jen několik dní vysoké horečky a týden vleklého kašle. Jakmile se vzdáte práv na své tělo, vláda vás vlastní.“

Podle optimistických odhadů odborníků by vakcína proti koronaviru mohla být vytvořena za rok. Zrychlené testování by ale podle serveru Politico mohlo vést k nezamýšleným důsledkům. Nedostatečně ozkoušené vakcíny příležitostně způsobují vedlejší zdravotní potíže, což by byla voda na mlýn odpůrců očkování.

Mezi nimi se už nyní šíří konspirační teorie, že jakmile bude vláda vakcínu mít, začne vyžadovat její nedobrovolné aplikování. Podle některých je pandemie jen zástěrka, kterou vláda chce využít k utužení kontroly nad obyvatelstvem.

„Samozřejmě budou prosazovat další očkování,“ napsal konspirační autor Mark Elkin, který má na Facebooku 16 000 sledujících. Podle něj je cílem koronavirové krize „odstřelit národy“ a nastolit „zdravotnické stanné právo“.

Proti vakcíně na koronavirus se vyjádřily i některé slavné osobnosti. Raperka M.I.A. sklidila na sociálních sítích silnou kritiku, když na svůj Twitter napsala, že radši zemře, než aby se nechala očkovat.

Ačkoliv odpůrci očkování bývájí v USA spojováni především s některými pravicově a až krajně pravicově orientovanými voliči amerického prezidenta Donalda Trumpa, server Politico podotýká, že se nachází i mezi některými levicově a až krajně levicově orientovanými příznivci prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse. Obě skupiny spojuje nedůvěra k velkým zdravotnickým korporacím, jež obviňují z vytváření umělé paniky, aby mohly profitovat z prodeje zdravotnických prostředků. 

Proč je vakcína důležitá

Vakcínu uvádí stanice BBC jako jedno z hlavních řešení koronavirové pandemie. Jiným je strategie vytvoření takzvané „stádní“ kolektivní imunity, kterou zastávala Velká Británie. Jejím předpokladem je, že virus promoří 70 procent populace, která si na něj vytvoří imunitu a prakticky ho zbaví možnosti se dále šířit. Odborníci ale před touto odpovědí na koronavirus varují, protože je velmi riziková a spíše povede k výraznému znásobení mrtvých. Velká Británie už od ní odstoupila.

Masivním očkováním se dá dosáhnout stádní imunity bez toho, aniž by bylo nutné vystavovat se nemoci. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje k zabránění šíření nemoci proočkovanost přes 90 procent.

Díky vysoké míře proočkovanosti se například v Česku běžně nešíří spalničky. S klesajícím počtem očkovaných lidí se ale začaly opětovně objevovat. Podle odborníků se na tom velkou měrou podílí lidé, kteří vakcíny odmítají. WHO zařadila odpor k očkování mezi jednu z největších zdravotních hrozeb roku 2019.

Vznikl v laboratoři? Na čem jsou založené konspirace kolem koronaviru

Odborníci se obávají, že podobný scénář by mohl nastat i v případě koronaviru. „Pokud lidé nedostanou vakcínu a nevystaví se jí na takové úrovni, že budeme mít kolektivní imunitu, může dojít k znovuobjevení případů COVID-19 nebo dalšího koronaviru,“ varuje doktor Scott Ratzan, šéfredaktor odborného časopisu Journal of Health Communication: International Perspectives.

Podle Ratzanova výzkumu provedeného 18. a 19. března mezi 1 100 Američany je ochotno nechat se očkovat proti koronaviru více jak 66 procent respondentů. Přes 11 procent by to odmítlo a 23 procent si nebylo jisto.

Ruské dezinformace o koronaviru

Podle serveru Bulletin of the Atomic Scientists může nedůvěru odpůrců očkování podporovat i ruská dezinformační kampaň o koronaviru. Z šíření falešných zpráv obvinily Rusko USA i EU. „Cílem je vyvolat nedůvěru a oslabit státní aparáty USA i jeho spojenců,“ řekl agentuře AFP náměstek amerického ministra zahraničí Phillip T. Reeker, který má na starosti vztahy s Evropou.

S dezinformacemi o koronaviru přišlo Rusko, šíří je i Čína, zjistil výzkum

Yotam Ophir, profesor mediálních studií a spoluautor studie o ruské dezinformační kampani v roce 2016, tvrdí, že Rusko může využít své zkušenosti s vytvářením falešných zpráv o očkování i v případě koronavirové krize. „Nechceme situaci, kdy liberálové věří, že riziko je skutečné a zůstanou doma, ale konzervativci ne, protože se jedná komplot liberálů,“ poukazuje Ophir.

Moskva veškerá obviněná odmítá. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor oznámil přísné tresty, včetně odebrání mediální licence komukoliv, kdo by šířil falešné zprávy o koronaviru. Bulletin of the Atomic Scientists poukazuje, že úřad zasahuje i proti těm mediálním příspěvkům, které se ptají, zda počet případů nákazy v Rusku není až podezřele malý.

Vedle Ruska je z dezinformací obviňována i Čína, odkud se koronavirus rozšířil. I ta odmítá, že by šířila falešné zprávy.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Pláže vylodění v Normandii by se mohly stát památkou UNESCO

  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Policie zabavila 300 milionů na nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu

5. června 2024

Premium Česká policie v tichosti řeší třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní obchody...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024  17:52,  aktualizováno  20:53

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

Manuál pro tápajícího eurovoliče: o čem se nejvíc mluví a z koho lze vybírat

7. června 2024

Většina lidí se zřejmě u voleb bude rozhodovat podle toho, jestli jsou spokojení se současnou...

Nejzajímavější volební příběhy radosti a zklamání. O co teď která strana hraje

7. června 2024

Premium Už dnes se otevírají volební místnosti, do kterých zamíří nejspíš viditelně menší část oprávněných...

A co kdyby invaze selhala? V Normandii to mohlo dopadnout i špatně

7. června 2024

Premium S odstupem 80 let, desítek filmů, štosů knih a hodin dějepisu už je vylodění v Normandii jen...

Lokomotivy se podařilo odtrhnout, provoz na trati bude omezen i v pátek

6. června 2024  9:36,  aktualizováno  23:09

Správa železnic odstraňuje následky po tragické noční srážce vlaků na nově vybudované zastávce...

Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin
Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin

Chcete podpořit svou imunitu? Zapojte se do soutěže a vyhrajte roční balení komplexního doplňku stravy ImuBerin. Přípravek obsahuje superkombinaci...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...