Guru neomarxismu, o kterého válčily školy v USA, šel smrti vstříc on-line

  14:07aktualizováno  14:07
Patrně nejvlivnější neomarxista Erik Olin Wright zemřel na leukémii. Své umírání zaznamenával na blogu, kde zanechal i úvahy o naději, štěstí a lásce. Kritik třídní společnosti prosazoval, aby lidé přímo rozhodovali o výdajích rozpočtů, což zkouší i některá česká města.

Exšéf Americké sociologické asociace učil ve Wisconsinu, odkud jej nepřetáhla ani univerzita v Berkeley. Zemřel v 71 letech 23. ledna v přítomnosti rodiny v Milwaukee. Na konci ledna o něm vyšly nekrology v americkém deníku The New York Times a francouzském listu Le Monde. Ten jeho blog označil za „poslední lekci“. 

Autor 15 knih a stovek článků se rozloučil se světem opět psaním. Blog zaplňoval takřka denně kvůli lidem, kteří se po celém světě zajímali o vývoj jeho zdraví. 

Neskrýval ale, že to dělal i kvůli sobě – psaní vždy miloval a nyní pro něj získalo i terapeutickou funkci. Navíc jej už netlačily termíny. „Budu psát, když budu moct,“ oznámil 23. dubna 2018 krátce poté, co se dozvěděl diagnózu.

29.ledna 2019 v 13:11, příspěvek archivován: 05.února 2019 v 12:04

Class was the key for Erik Olin Wright, says @alex_callinicos https://t.co/DuNhiMntDS https://t.co/VFCcT39cDg

Wright nakonec zanechal desítky tisíc slov, často osobních a emotivních. Zároveň nabídl filozoficky laděné všelidské poselství. 

Informoval o svých problémech, které zahrnovaly infekce, zvětšení jater, nechutenství, zácpu, zhoršení sluchu, chronickou únavu. V příspěvku z 3. prosince ohlásil, že si oholil vlasy ještě před tím, než jej o ně mohla připravit chemoterapie. 

Zvěčnil také, jak diktoval dopis vnoučatům. Zavzpomínal, že málem zemřel už v listopadu 2015, kdy jel na kole a srazilo jej auto. 

Lidem otevřel svůj dům i nemocniční pokoj

„Vzdal jsem se snah koordinovat návštěvy, protože se to pro mě stalo příliš komplikované, a prostě řekl lidem, ať chodí kdykoliv,“ napsal 17. ledna z nemocnice. 

Výslovně ocenil návštěvu 25 bývalých i současných studentů, včetně muže z Tchaj-wanu, kterého učil v 80. letech a jenž přivedl své dvě dcery. „Na konci odpoledne jsem seděl v invalidním křesle v blízkosti dveří do svého nemocničního pokoje a studenti jeden po druhém ke mně poklekávali, aby se rozloučili. Bylo to pro mě opravdu krásné a hluboce smysluplné,“ uvedl.

Myslitel tisíciletí i otec komunistické diktatury. Marx slaví 200 let

Ještě 13. ledna napsal rozsáhlejší úvahu o laskavosti a štědrosti. Uvítal, že mu lidé připisují tyto vlastnosti. Nechápal ale, proč někdy naznačují, že jejich projevování muselo být spojené se sebeobětí. 

Wright sdělil, že díky druhým a vstřícnosti k nim měl sám radostnější život. Dokumentoval to na svém „velkém domě s volnými pokoji,“ ve kterých často nechával bydlet různé lidi. To prý nebyla oběť, ale příspěvek k vytváření komunity i větší smysluplnosti vlastního života. 

„Jedním z úkolů transformace a sociální emancipace je vytvoření světa, v němž bude pro lidi jednodušší být laskaví a štědrý,“ dodal.

Bez lásky není nic

„Mé dcery mi daly nádherný dárek a zorganizovaly své životy tak, aby se mnou mohly zůstat, dokud nezemřu. To skutečně přináší ohromnou radost. Jsem smířen se situací a přijmu věci, jak přijdou,“ napsal 7. ledna s tím, že lékaři předvídají, že se jednou neprobudí. 

V prosinci 2018 upozornil, že nechce, aby se jeho knihovna rozprodala. Uvítal, že mnoho z jeho knih putuje ke studentům. 

V rodišti Karla Marxe vztyčili jeho sochu, do odhalení ji budou hlídat

V této době také zveřejnil úvahu o autentickém a umělém štěstí. Kriticky v ní zmínil „průmysl štěstí“ a „komercionalizaci snadných způsobů, jak být šťastný, od rekreačních drog po hyper-konzumerismus“. 

„Mám pevnější víru v lásku, kterou zažívám ve světě než ve svou kritiku kapitalismu. Jestli je láska falešná, není nic, nic,“ poznamenal 12. prosince. 

„Nesouhlasím s Gramsciho aforismem o optimismu vůle a pesimismu rozumu. Bez určitého optimismu rozumu by nebylo možné udržet optimismus vůle. Navíc je příliš snadné být pesimistou – v tom není intelektuální výzva. Optimismus vyžaduje práci!,“ napsal 9. prosince v reakci na meziválečného italského marxistu Antonia Gramsciho, dlouhodobě vězněného fašisty.

Třídy nezmizely. Ani konflikt mezi nimi

Na smrt Wrigha reagovali na Twitteru například islandská premiérka Katrín Jakobsdóttirová a bývalý vůdce britské opoziční Labouristické strany Ed Miliband.

Po zvolení odbornou obcí stál Wright v letech 2011 až 2012 v čele Americké sociologické asociace. Před skonem stačil dokončit knihu, která vyjde letos pod názvem Jak být antikapitalistou pro 21. století. 

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Wright se proslavil rozpracováním marxistického konceptu třídy a obhajobou třídní analýzy. O manažerech například tvrdil, že se podílí na kontrole a vykořisťování pracujících, ale sami jsou kontrolováni a vykořisťováni vlastníky kapitálu. 

Nastínil i alternativy ke kapitalismu, jehož překonání viděl i v myšlence všeobecného základního příjmu. Ten by měli od státu automaticky dostávat všichni dospělí občané bez ohledu na svou ekonomickou situaci. 

Wright podporoval i „participativní rozpočty“, v rámci kterých lidé sami rozhodují, na co vynaloží část veřejných peněz. S těmito rozpočty mají v omezené míře zkušenosti i česká města, například Brno, Žďár nad Sázavou, Děčín či okresy Prahy a Ostravy. 

Určitou realizaci levicové utopie spatřoval v internetové encyklopedii Wikipedii, která je dostupná všem zdarma a vytvářejí ji neplacení editoři. Wikipedii přirovnal k pracovním družstvům a komunitnímu pozemkovému vlastnictví.

Nenechal se přeplatit

Od roku 1976 učil Wright až do konce života na původně ne až tak prestižní univerzitě ve Wisconsinu. Byl magnetem pro studenty a jeho přednášky vyhledávali i lidé, kteří se k marxismu nehlásili, připomněl The New York Times. 

Marx jako komiksová postava. Čína uvádí nový seriál o velkém mysliteli

V roce 1987 se jej pokusila přetáhnout slavná univerzita v Berkeley, kde Wright získal doktorát. Wisconsin si chtěl Wrighta udržet a připravoval mu „neodolatelnou“ nabídku. 

Wright ale svého zaměstnavatele překvapil tím, že nemínil vyjednávat o platu. Jeho jediným přáním bylo zřízení sociologického centra, které bude útočištěm hostujících profesorů. Tak vzniklo později vlivné Havens Center for Social Justice (Havensovo centrum pro sociální spravedlnost). 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Při nepokojích v Jakartě zahynulo šest lidí, vyvolaly je výsledky voleb

Demonstrace kvůli volbám v Jakartě (22. květen 2019)

Nepokoje v indonéské metropoli Jakartě způsobily smrt šesti lidí a nejméně dvě stě zraněných. Vyvolalo je pondělní...

VIDEO: Bulharskou Varnu zasáhly bleskové záplavy. Z ulice se stala řeka

Ilustrační foto

Bulharské přímořské turistické letovisko Varna zasáhl v úterý přívalový déšť, který během několika hodin proměnil ulice...

Prezidentský kandidát Biden kritizoval Kima, KLDR ho nazvala imbecilem

Americký viceprezident Joe Biden

Severní Korea označila bývalého amerického viceprezidenta a demokratického kandidáta do prezidentských voleb 2020 Joea...

Najdete na iDNES.cz