Kapitalismus dusí demokracii, státy se prostituují, hřímá host Havlova Fora

  17:03
Kapitalismus plodí nerovnosti, které podrývají demokracii. Státy se kapitálu podbízejí, korporace významně ovlivňují politiku a hrozí ji zcela ovládnout. Dilema kapitalismu demokracie neumí vyřešit. Napsal to britský politolog Colin Crouch, host Fóra 2000 exprezidenta Václava Havla.

Britský spisovatel a politický analytik Colin Crouch v lednu 2019 | foto: Getty Images

„Se spoustou peněz lze snadno ovlivnit politiku. Občanská společnost je často jen na obtíž. Ve Spojených státech je tento problém všudypřítomný a Evropa USA dohání,“ otevírá Crouch svůj názorový článek v německém listu Die Zeit

Připomíná, že není sám, kdo zpochybňuje dosud samozřejmý předpoklad, že demokracie a kapitalismus jsou pevní spojenci. Napětí mezi nimi má dva hlavní zdroje. 

Včera Berlusconi, dnes Babiš a Trump. Vítejte v Demokracii, s.r.o.

Současný kapitalismus je globální, zatímco demokracie zůstává zakořeněna na národní či místní úrovni. Nejsilnější postavení v kapitalismu navíc získal finanční sektor, což přispívá k vysoké nerovnosti ve společnosti, která ohrožuje fungování demokracie. 

Velká část globální ekonomiky nepodléhá regulacím. Kde regulace jsou, stojí za nimi většinou mezinárodní organizace, které se demokratickým orgánům zodpovídají jen velmi nepřímo. Ač nikoho nejmenuje, Crouch zřejmě míní Světovou obchodní organizaci, Mezinárodní měnový fond, OECD a OSN.

Nadnárodní korporace navíc mohou „kompromitovat autoritu národní demokracie“. A to tím, že investují jen v zemích, které jim jdou na ruku. Kapitálu se tak podařilo, aby státy soutěžily o jeho přízeň a předháněly se v podbízení. 

„Nejviditelnějším projevem tohoto je pokles daní z příjmů podniků, ke kterému dochází po celém světě,“ připomněl Crouch. „Výsledkem je přesun daňového břemene na občany a pokles zdrojů pro veřejné služby,“ dodal. 

Populisté se kapitálu nevzepřou

Státy se tváří v tvář kapitálu mohou spojit, ale většinou zvítězí pokušení být tím, kdo ho přivábí na své území. 

Italům, Britům a Francouzům se zajídá demokracie, rekordně hořkne i Němcům

Částečnou výjimku představuje v tomto ohledu Evropská unie, jejíž parlament je celosvětově jediným příkladem nadnárodní demokracie. Vliv europarlamentu ale zůstává malý. „Evropská demokracie čelí dvěma nepřátelským silám: lobbingu korporací… a xenofobním populistům,“ míní Crouch. 

Korporace lobbují národní vlády i Evropskou komisi coby výkonný orgán EU. Tomuto ovlivňování se dosah europarlamentu nemůže vyrovnat. 

Populisté zase chtějí omezit moc EU a vrátit ji zpět národním státům, které ale samy v přetlačované s kapitálem prohrávají. Toto oslabování států ale populistům nevadí, protože se většinou rekrutují z pravé části politického spektra. 

Demokracie je rovnost, kapitalismus nerovnost

„Lobbing korporací je na evropské i národní úrovni tak silný, protože rostoucí nerovnost obecně posílila politickou moc bohatých. Toto je druhá hrozba, kterou pro demokracii představuje současný kapitalismus,“ upozornil Crouch. 

Lobbing obnažuje rozpor mezi formální a neformální sférou politiky. Tu první svazuje řada pravidel a princip rovnosti vyjádřený tím, že všichni mají ve volbách jeden hlas. Neformální sféra zahrnuje ostatní ovlivňování i nátlak a přisuzuje každému jinou váhu.

Musíme vést třídní boj a zničit kapitalismus, řekla v Rozstřelu Konečná z KSČM

„Naše schopnost vyvíjet nátlak závisí na zdrojích, které ovládáme, takže neformální politika zvýhodňuje bohaté… Pravidlo rovnosti, pro demokracii zásadní, je (zde) porušeno,“ shrnuje Crouch. 

Doplnil, že rozpor nebyl tak nápadný v době relativně omezené nerovnosti v prvních třech desetiletích po druhé světové válce. Poté se však nůžky začaly výrazně rozevírat a to hlavně mezi úzkou skupinkou super-bohatých a zbytkem společnosti.

(Super)bohatým se nabízí dát část prostředků na lobbing, kterým si mohou zajistit nízké daně, deregulaci či veřejné zakázky. Prostě budoucí ještě větší příjmy. „Existuje bludná spirála spojující rostoucí nerovnost a oslabování demokracie,“ varuje Crouch.

Dodal, že finanční sektor byl deregulován „díky silnému lobbingu bank“. Z jejich prostředí pak v roce 2008 vzešla globální krize, z níž „jsme se dosud plně nezotavili“.

Masy v kapitalismu chudnou, ale v jeho zájmu se zadlužují

Zvyšování nerovnosti způsobuje podle Crouche hlavně to, že v globální ekonomice převzal otěže finanční sektor. „Vlastnictví a manipulace s finančními zdroji vytváří příjmy jako žádná jiná lidská činnost,“ poznamenal.

Crouch s odvoláním na OECD uvedl, že v USA procento lidí s nejvyššími výdělky shráblo téměř polovinu z růstu národního důchodu mezi lety 1975 až 2007. „Velká většina zaměstnanců (přitom) zažívala (ve stejné době) stagnující nebo klesající (reálné) příjmy,“ upozornil. 

Českou demokracii ohrožují exekuce obyvatel, píší v zahraničí

Tito lidé byli podněcováni k zadlužování, aby se netenčila spotřeba, neboť „zisky moderního kapitalismu závisí na masové spotřebě“.

„Má podoba kapitalismu, která vytváří rostoucí nerovnost, ale závisí na masové spotřebě, jinou cestu ven ze svého dilematu než povzbuzovat domácnosti, aby se neudržitelně zadlužovaly? V současnosti se zdá, že demokracie na tuto otázku nedokáže najít odpověď,“ napsal Crouch.

„Globální kapitalismus může být zkrocen pouze na nadnárodní úrovni, ale naše politické strany se zdají být rozděleny mezi ty, které podlehly lobbingu korporací a nevěří v regulaci, a ty, které chtějí ustoupit do omezeného dosahu nacionalismu,“ doplnil. 

Kapitalisté preferují post-demokracii

Crouch se domnívá, že kapitalisté v zásadě nemají důvod být nespokojeni s demokracií. Hlavně proto, že je spojena s právním státem. Demokracie ale může také vyplodit řadu regulací „k ochraně ne-tržních, ne-firemních zájmů“. 

Demokracie už narazila na svůj vlastní limit, říká teoretik chaosu

Kapitalisté proto upřednostňují režim, který Crouch nazval post-demokracií. V ní nadále (formálně) fungují klíčové prvky demokracie jako právní stát a volby. Ale voliči jsou pasivní, reagují jen na kampaně stran a nesahají k (vlastnímu) „rušivému aktivismu“. Hlavně nevytvářejí síly, které by se snažily soupeřit s tichým působením obchodních zájmů ve vládních kuloárech. 

„Dosud nejsme v situaci, kdy by korporace ovládaly naši politiku zcela; jinak by již byla zrušena veškerá ochrana spotřebitele a pracovní právo. Ubíráme se však tímto směrem, za podpory pokračujícího růstu nerovnosti a vzájemného posilování politické a ekonomické moci,“ napsal Crouch.

“Nějaká podoba demokracie pravděpodobně i nadále představuje nejlepší dostupný rámec pro kapitalismus. Ale opačně to již platit nemusí,“ uzavřel.

Člen Britské akademie Crouch učí na univerzitě v anglickém Warwicku. V roce 2004 vydal vlivnou knihu Postdemokracie. Před devíti lety vystoupil na pražském Foru 2000, každoroční mezinárodní konferenci založené Václavem Havlem. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Po ráně pěstí se cizinec udeřil do hlavy a zemřel. Recidivista dostal 7,5 let

15. dubna 2024  15:22

Na sedm a půl roku poslal soud do vězení za loňskou smrt Ukrajince v centru Plzně Ondřeje Hlaváče....

Z lékáren zmizel Algifen Neo, bude snad v květnu. Chybí i další přípravky

15. dubna 2024  12:01,  aktualizováno  15:07

V lékárnách chybí léčivý přípravek na předpis Algifen Neo, který se užívá na křečové bolesti...

Kolik významů má zub? A ovládáte řady? Zkuste si pár úloh z přijímaček na střední

15. dubna 2024  14:50

Deváťáci za sebou mají i druhý termín jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Zda jejich...

Muže utýrali a uvařili, říká žalobkyně. Pro dvojici chce 30 a 25 let vězení

15. dubna 2024  6:30,  aktualizováno  14:31

Dva muži, kteří dnes předstoupili před Krajský soud v Hradci Králové, odmítli obvinění z vraždy...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...