Kapitalismus dusí demokracii, státy se prostituují, hřímá host Havlova Fora

  17:03aktualizováno  17:03
Kapitalismus plodí nerovnosti, které podrývají demokracii. Státy se kapitálu podbízejí, korporace významně ovlivňují politiku a hrozí ji zcela ovládnout. Dilema kapitalismu demokracie neumí vyřešit. Napsal to britský politolog Colin Crouch, host Fóra 2000 exprezidenta Václava Havla.

Britský spisovatel a politický analytik Colin Crouch v lednu 2019 | foto: Getty Images

„Se spoustou peněz lze snadno ovlivnit politiku. Občanská společnost je často jen na obtíž. Ve Spojených státech je tento problém všudypřítomný a Evropa USA dohání,“ otevírá Crouch svůj názorový článek v německém listu Die Zeit

Připomíná, že není sám, kdo zpochybňuje dosud samozřejmý předpoklad, že demokracie a kapitalismus jsou pevní spojenci. Napětí mezi nimi má dva hlavní zdroje. 

Včera Berlusconi, dnes Babiš a Trump. Vítejte v Demokracii, s.r.o.

Současný kapitalismus je globální, zatímco demokracie zůstává zakořeněna na národní či místní úrovni. Nejsilnější postavení v kapitalismu navíc získal finanční sektor, což přispívá k vysoké nerovnosti ve společnosti, která ohrožuje fungování demokracie. 

Velká část globální ekonomiky nepodléhá regulacím. Kde regulace jsou, stojí za nimi většinou mezinárodní organizace, které se demokratickým orgánům zodpovídají jen velmi nepřímo. Ač nikoho nejmenuje, Crouch zřejmě míní Světovou obchodní organizaci, Mezinárodní měnový fond, OECD a OSN.

Nadnárodní korporace navíc mohou „kompromitovat autoritu národní demokracie“. A to tím, že investují jen v zemích, které jim jdou na ruku. Kapitálu se tak podařilo, aby státy soutěžily o jeho přízeň a předháněly se v podbízení. 

„Nejviditelnějším projevem tohoto je pokles daní z příjmů podniků, ke kterému dochází po celém světě,“ připomněl Crouch. „Výsledkem je přesun daňového břemene na občany a pokles zdrojů pro veřejné služby,“ dodal. 

Populisté se kapitálu nevzepřou

Státy se tváří v tvář kapitálu mohou spojit, ale většinou zvítězí pokušení být tím, kdo ho přivábí na své území. 

Italům, Britům a Francouzům se zajídá demokracie, rekordně hořkne i Němcům

Částečnou výjimku představuje v tomto ohledu Evropská unie, jejíž parlament je celosvětově jediným příkladem nadnárodní demokracie. Vliv europarlamentu ale zůstává malý. „Evropská demokracie čelí dvěma nepřátelským silám: lobbingu korporací… a xenofobním populistům,“ míní Crouch. 

Korporace lobbují národní vlády i Evropskou komisi coby výkonný orgán EU. Tomuto ovlivňování se dosah europarlamentu nemůže vyrovnat. 

Populisté zase chtějí omezit moc EU a vrátit ji zpět národním státům, které ale samy v přetlačované s kapitálem prohrávají. Toto oslabování států ale populistům nevadí, protože se většinou rekrutují z pravé části politického spektra. 

Demokracie je rovnost, kapitalismus nerovnost

„Lobbing korporací je na evropské i národní úrovni tak silný, protože rostoucí nerovnost obecně posílila politickou moc bohatých. Toto je druhá hrozba, kterou pro demokracii představuje současný kapitalismus,“ upozornil Crouch. 

Lobbing obnažuje rozpor mezi formální a neformální sférou politiky. Tu první svazuje řada pravidel a princip rovnosti vyjádřený tím, že všichni mají ve volbách jeden hlas. Neformální sféra zahrnuje ostatní ovlivňování i nátlak a přisuzuje každému jinou váhu.

Musíme vést třídní boj a zničit kapitalismus, řekla v Rozstřelu Konečná z KSČM

„Naše schopnost vyvíjet nátlak závisí na zdrojích, které ovládáme, takže neformální politika zvýhodňuje bohaté… Pravidlo rovnosti, pro demokracii zásadní, je (zde) porušeno,“ shrnuje Crouch. 

Doplnil, že rozpor nebyl tak nápadný v době relativně omezené nerovnosti v prvních třech desetiletích po druhé světové válce. Poté se však nůžky začaly výrazně rozevírat a to hlavně mezi úzkou skupinkou super-bohatých a zbytkem společnosti.

(Super)bohatým se nabízí dát část prostředků na lobbing, kterým si mohou zajistit nízké daně, deregulaci či veřejné zakázky. Prostě budoucí ještě větší příjmy. „Existuje bludná spirála spojující rostoucí nerovnost a oslabování demokracie,“ varuje Crouch.

Dodal, že finanční sektor byl deregulován „díky silnému lobbingu bank“. Z jejich prostředí pak v roce 2008 vzešla globální krize, z níž „jsme se dosud plně nezotavili“.

Masy v kapitalismu chudnou, ale v jeho zájmu se zadlužují

Zvyšování nerovnosti způsobuje podle Crouche hlavně to, že v globální ekonomice převzal otěže finanční sektor. „Vlastnictví a manipulace s finančními zdroji vytváří příjmy jako žádná jiná lidská činnost,“ poznamenal.

Crouch s odvoláním na OECD uvedl, že v USA procento lidí s nejvyššími výdělky shráblo téměř polovinu z růstu národního důchodu mezi lety 1975 až 2007. „Velká většina zaměstnanců (přitom) zažívala (ve stejné době) stagnující nebo klesající (reálné) příjmy,“ upozornil. 

Českou demokracii ohrožují exekuce obyvatel, píší v zahraničí

Tito lidé byli podněcováni k zadlužování, aby se netenčila spotřeba, neboť „zisky moderního kapitalismu závisí na masové spotřebě“.

„Má podoba kapitalismu, která vytváří rostoucí nerovnost, ale závisí na masové spotřebě, jinou cestu ven ze svého dilematu než povzbuzovat domácnosti, aby se neudržitelně zadlužovaly? V současnosti se zdá, že demokracie na tuto otázku nedokáže najít odpověď,“ napsal Crouch.

„Globální kapitalismus může být zkrocen pouze na nadnárodní úrovni, ale naše politické strany se zdají být rozděleny mezi ty, které podlehly lobbingu korporací a nevěří v regulaci, a ty, které chtějí ustoupit do omezeného dosahu nacionalismu,“ doplnil. 

Kapitalisté preferují post-demokracii

Crouch se domnívá, že kapitalisté v zásadě nemají důvod být nespokojeni s demokracií. Hlavně proto, že je spojena s právním státem. Demokracie ale může také vyplodit řadu regulací „k ochraně ne-tržních, ne-firemních zájmů“. 

Demokracie už narazila na svůj vlastní limit, říká teoretik chaosu

Kapitalisté proto upřednostňují režim, který Crouch nazval post-demokracií. V ní nadále (formálně) fungují klíčové prvky demokracie jako právní stát a volby. Ale voliči jsou pasivní, reagují jen na kampaně stran a nesahají k (vlastnímu) „rušivému aktivismu“. Hlavně nevytvářejí síly, které by se snažily soupeřit s tichým působením obchodních zájmů ve vládních kuloárech. 

„Dosud nejsme v situaci, kdy by korporace ovládaly naši politiku zcela; jinak by již byla zrušena veškerá ochrana spotřebitele a pracovní právo. Ubíráme se však tímto směrem, za podpory pokračujícího růstu nerovnosti a vzájemného posilování politické a ekonomické moci,“ napsal Crouch.

“Nějaká podoba demokracie pravděpodobně i nadále představuje nejlepší dostupný rámec pro kapitalismus. Ale opačně to již platit nemusí,“ uzavřel.

Člen Britské akademie Crouch učí na univerzitě v anglickém Warwicku. V roce 2004 vydal vlivnou knihu Postdemokracie. Před devíti lety vystoupil na pražském Foru 2000, každoroční mezinárodní konferenci založené Václavem Havlem. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Námořní kolos, obřad u vulkánu a poker face

Pákistánského stánkaře neodradily od prodávání ani záplavy, které sužují jižní Asii kvůli monzunovým dešťům. V...

Ve středním Portugalsku bojuje s lesním požárem přes 1800 hasičů

Oheň likviduje les u portugalského Valenca.

Přes 1800 hasičů bojovalo v neděli s rozsáhlým lesním požárem ve středním Portugalsku. Několik obcí bylo z...

Tanker zadržený Íránem plul ve vodách Ománu, tvrdí Britové. Zvažují sankce

Britský tanker Stena Impero (5. května 2019)

Britský tanker, který v pátek zadržel Teherán v oblasti Hormuzského průlivu, se podle Londýna pohyboval v ománských...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz