USA a velké země EU uznaly nezávislé Kosovo

  12:25aktualizováno  20:22
USA uznaly Kosovo jako nezávislý stát. Uvedla to ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Srbsko na protest stáhlo svého velvyslance z Ameriky. Samostatnost Kosova postupně uznali i další silní evropští hráči - Británie, Francie, Německo či Itálie. Proti jsou Španělsko nebo Slovensko.

Samostatné Kosovo má novou vlajku a podporu části mocných zemí. | foto: Damir SagoljReuters

O Kosovu dnes jednali ministři zahraničí EU. Nakonec přijali společné usnesení, podle nějž je uznání nezávislosti Kosova záležitostí jednotlivých členských zemí.

"Evropská unie zase jednou prošla testem jednoty. Máme závěry, máme společnou pozici," prohlásil ministr zahraničí Dimitrij Rupel ze Slovinska, které EU předsedá.

"Uznání není věcí Unie jako takové. Rozhodují o tom členské státy, každý podle svého názoru, svého přesvědčení," řekl slovinský ministr.

Na vznik nového státu jednotný názor neexistuje. Velké země EU nezávislé Kosovo podporují. "Je to konec balkánských problémů," řekl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Jeho Francie dnes samostatné Kosovo uznala.

Stejně postupovala i Velká Británie. "Britská vláda se rozhodla uznat Kosovo," potvrdil ministr zahraničí David Miliband. Nezávislé Kosovo uznali také Italové a Němci. Podle německého ministra zahraničí Kosovo rychle uzná 17 zemí EU. Rozhodla se k tomu už i šéfka rakouské diplomacie.

Státy s vlastními separatisty jsou proti
Například Španělsko a další státy, na jejichž území žijí autonomistické menšiny, se ale k samostatnosti Kosova staví rezervovaně. "Neuznáme jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova, protože podle našeho názoru nerespektuje mezinárodní právo," prohlásil španělský šéf diplomacie Miguel Angel Moratinos.

Zákonné by podle něj bylo, kdyby šlo o dohodu obou znesvářených stran nebo pokud by bylo odtržení podpořeno rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Jenže v ní má právo veta Rusko, jež - stejně jako Srbsko - vyhlášení kosovské nezávislosti odmítá.

Španělé nejsou v rámci evropské sedmadvacítky sami, kdo má se samostatností Kosova problém. Odmítavě se k ní staví i třeba Kypr, Slovensko či Rumunsko - hlavně z obavy, aby se akt kosovských Albánců nestal návodem dalším separatistům.

Srbové stáhli velvyslance z USA
Americký prezident George Bush ráno z Tanzanie, kde je momentálně na návštěvě, vzkázal: "Lidé Kosova jsou teď nezávislí". (více zde) Oficiálně pak před šestou našeho času americká diplomacie Kosovo uznala.

Premiér Vojislav Koštunica v reakci prohlásil, že se ukazuje "pravá tvář" zahraniční politiky Spojených států. Srbsko na protest stáhlo svého velvyslance z Washingtonu.

. Ano a ne Kosovu

Nový samostatný stát už uznaly či slíbily rychle uznat:
Afghánistán, Francie, Velká Británie, Itálie, Německo, Irsko, Rakousko, USA

Kosovo oficiálně neuznávají:

Srbsko, Rusko, Španělsko, Slovensko (stejný krok se čeká od Rumunska, Bulharska, Řecka a Kypru)

Schwarzenberg: Mám dvě podmínky.
Pokud jde o Česko, to se k odtržení Kosova staví opatrně. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg oznámil, že Kosovo uzná po splnění dvou podmínek:

"Uznám to, jakmile uvidím, že valná většina evropských států je již uznala, a za druhé uvidím, že chování kosovských autorit je takové, že za to můžu s dobrým svědomím nést zodpovědnost," řekl podle ČTK šéf české diplomacie. V Kosovu prý prvně musí platit pořádek, právo a ochrana menšin.

Kosovo je falešný stát, míní Koštunica
Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost na Bělehradu včera odpoledne (více zde). Schválil ji parlament v Prištině na mimořádném zasedání. Srbové už předem řekli, že nový stát na mapě Evropy nikdy neuznají. Považují Kosovo za nedělitelnou součást svého území, což dokonce zanesli i do vlastní ústavy. - více zde

Premiér Vojislav Koštunica včera nazval Kosovo "falešným státem" nezákonně podporovaným Američany. USA prý jen sledují vlastní vojenské zájmy a porušují kvůli nim mezinárodní právo. Bělehrad má podporu Ruska. - více zde

Vláda v Prištině už odeslala oficiální žádosti 192 zemím světa, aby nový stát uznaly. První, kdo tak učinil, je Afghánistán, informovala s odvoláním na mluvčího afghánského ministerstva zahraničí agentura AP. Z dalších zemí mimo EU a USA Kosovo uznalo Turecko.

. Experti: Nový konflikt kvůli Kosovu nehrozí

Sami kosovští Albánci byli od rána optimističtí. Nový stát to ale na mezinárodní scéně rozhodně nebude mít jednoduché. Srbové znovu zdůraznili, že napnou všechny síly, aby mu zabránili stát se členem jakýchkoli mezinárodních organizací.

"Takzvané Kosovo nebude nikdy členem OSN," prohlásil srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič. Bělehrad chce blokovat i případné členství Kosova v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. "Dokud bude Srbsko členem, takzvané Kosovo jím nebude," řekl Jeremič.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

V Montrealu se během bohoslužby vrhl k oltáři muž a pobodal kněze

Útok na bohoslužbě v Kanadě

Kanadské věřící šokoval útok na kněze v montrealském kostele. Během bohoslužby se k oltáři vrhl muž a bodl nožem kněze...

Pařížské úřady zakázaly nový sobotní protest žlutých vest na Champs-Elysées

Příznivci hnutí žlutých vest znovu demolovali nejen třídu Champs-Élysées, ale i...

Francouzské úřady zakázaly další demonstraci takzvaných žlutých vest plánovanou na sobotu na třídě Champs-Elysées a v...

VIDEO: Lovci zastřelili spícího lva, pak si s úsměvem pogratulovali

Lovci zastřelili spícího lva a ještě si pogratulovali

V těchto dnech se na internetu objevilo video, které zachycuje lovce s průvodcem v divočině. Oba muži jsou blízko...

Najdete na iDNES.cz