Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Česko neuspělo s obhajobou zbraní, unijní soud zamítl žalobu proti směrnici

  9:46aktualizováno  11:58
Soudní dvůr EU zamítl českou žalobu proti směrnici omezující držení zbraní. Unijní norma podle něj není diskriminační a neporušuje unijní zásady, jak namítá Česká republika.

Poloautomatická puška Colt AR-15 | foto: Profimedia.cz

Brusel přišel s normou zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky v reakci na teroristické útoky v Evropě. Země EU i europarlament ji schválily předloni hlasy většiny členských zemí i poslanců.

Česko, které proti směrnici ostře vystupovalo ještě před jejím předloňským schválením, mimo jiné namítalo, že úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní. Praha proto podala žalobu, která žádala zrušení směrnice. Požadavek podpořily také Polsko a Maďarsko.

Soud v úterý došel k závěru, že české námitky jsou neopodstatněné. Unijní orgány podle soudu nepřekročily přijetím směrnice své pravomoci, ani nezasáhly do práv vlastníků či držitelů zbraní.

Česká strana v žalobě podané předloni rovněž namítala, že se se evropští zákonodárci dostatečně nezabývali otázkou přiměřenosti zaváděných opatření a neprovedli posouzení jejích dopadů. Soud tento argument odmítl s tím, že tuto povinnost nemají ve všech případech. 

Unijní orgány navíc podle soudu měly k dispozici „četné analýzy a doporučení pokrývající všechna témata zmíněná v argumentaci České republiky“. Z těchto podkladů nic nenasvědčovalo tomu, že by opatření zavedená směrnicí byla nepřiměřená, uvedl nejvyšší justiční orgán EU.

Zpřísnění pravidel

Premiér Andrej Babiš (ANO) je přesvědčen, že rozhodnutí soudního dvora je v této fázi nutné respektovat. „Je to škoda, protože český stát chtěl pro svoje občany uhájit liberálnější přístup k držení a přechovávání zbraní. Bohužel Soudní dvůr EU naši argumentaci podporovanou Maďarskem a Polskem nepřijal a žalobu zamítl, což musíme v této fázi plně respektovat,“ uvedl Babiš.

Řešení vidí v novém návrhu zbraňové legislativy, který připravilo ministerstvo vnitra, stejně jako ministr vnitra Jan Hamáček. „V rámci Poslanecké sněmovny byla dosažena dohoda na jejím projednání tak, aby Česko nebylo vystaveno sankcím,“ komentoval Hamáček. 

Změny vyplývající z nové právní úpravy by se dotkly téměř všech asi 300 000 držitelů zbrojních průkazů v Česku a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. Zastánci držení zbraní nyní prosazují zakotvení práva na ozbrojenou obranu do české ústavy, kterým se v současnosti zabývají senátoři.

V diskuzi o držení zbraní se velmi angažoval někdejší ministr vnitra Milan...

V diskuzi o držení zbraní se velmi angažoval někdejší ministr vnitra Milan Chovanec.

První místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová naopak vyzývá vládu, aby zahájila celoevropská jednání o revizi směrnice. Zamítnutí žaloby považuje za prohru celé České republiky. „ODS od samého počátku varovala před dopady této směrnice. Opakovaně jsme vyzývaly představitele vlády Bohuslava Sobotky k aktivitě již při její přípravě. Vláda však reagovala pozdě a poslední šance na záchranu, žaloba před Soudním dvorem EU, dnes selhala,“ dodala.

Kompromisní podoba nových pravidel pro civilní použití zakazuje krátké poloautomatické střelné zbraně se zásobníkem na více než dvacet nábojů a dlouhé poloautomatické střelné zbraně se zásobníkem na více než deset nábojů. Zákaz se týká také dlouhých střelných zbraní, které mají skládací či teleskopickou pažbu, a lze je proto snadno ukrýt.

Souhlasíte s přísnějšími pravidly pro nabývání a držení zbraní?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

Ne 18600
Ano 2194

Dohodnutý kompromis zpřísnil nejen pravidla pro označování střelných zbraní a nově i jejich dílů, ale také pro jejich deaktivaci. Registrace se týkají i zbraní upravených jen pro slepé náboje, například pro divadlo či film, které se dosud mohly v některých zemích kupovat volně.

Generální advokátka Soudního dvora EU už letos v dubnu soudu doporučila, aby českou žalobu zamítl. Její názor sice nebyl pro konečné rozhodnutí soudců závazný, soudní dvůr se jím však často řídí. Ve svém zdůvodnění mimo jiné uvedla, že nová směrnice neporušuje vlastnické právo, jelikož toto právo může být omezeno ve veřejném zájmu a za podmínek stanovených zákonem. V unijním právu podle ní navíc neexistuje žádné základní právo držet zbraň. 

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

KLDR provedla test na vojenské základně, má posílit jaderné zastrašování

Severní Korea oznámila, že provedla „velice významný“ test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení...

ANALÝZA: Kterak Boris předčil Corbyna a ukončil brexitovou agonii

Skončené předčasné parlamentní volby ve Velké Británii, třetí za čtyři roky, byly vpravdě mimořádné. Nejenže uvolnily...

Drtivé vítězství Johnsonových konzervativců, mají absolutní většinu

Britské předčasné volby vyhrála drtivě Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona. V parlamentu bude mít absolutní...

Premium

KOMENTÁŘ: Boris Johnson vyhrál expertům i médiím navzdory. Pomohla mu EU

Boris Johnson triumfálně vyhrál volby ve Velké Británii. Je to především jeho osobní úspěch, ale měl i snaživé...

Najdete na iDNES.cz