Vánoční vesnice v moskevském Gorkého parku je vyzdobena podobně jako každý rok. Jsou tu dřevěné chatrče či jedle ověšené pestrobarevnými ozdobami. Letos je tu ale i něco nového: zářivě svítící písmena Z, V a O, která se stala symbolem brutální ruské invaze na Ukrajině.
Přítomnost písmen podle listu The Guardian svědčí o tom, že Kreml stále hledá symboliku a způsob, jak ruské obyvatele sjednotit v podpoře konfliktu. „Město je koupilo a umístilo sem. Přála bych si, aby to neudělali,“ míní pokladní v nedalekém obchodě s nabídkou suvenýrů.
A to není všechno. U vchodu do parku je další obří „zetko“, které svítí v barvách stuhy svatého Jiří, což je další symbol používaný k propagaci bojů. Nad písmenem se skví nápis v ruských barvách „Jsme spolu“.
Vzhledem k tomu, že veřejné demonstrace proti válce Kreml pod pohrůžkou trestu zakázal, pokusy o začlenění „speciální vojenské operace“ do oslav Vánoc a Nového roku, se staly cílem odporu vůči válce.
Poté, co petrohradští úředníci v prosinci odhalili novou instalaci oslavující získání ukrajinského Mariupolu, jenž ruská armáda dobyla při extrémně krvavé ofenzívě. Na instalaci se brzy objevilo graffiti: „Vrazi, vy jste ho vybombardovali. Jidášové“. Ruská policie o několik dní uvedla, že v souvislosti s „vandalismem“ zadržela sedmnáctiletou studentku.
Nadšeně začlenili téma invaze do oslav svátků také úředníci v Belgorodu, několik kilometrů od hranic s Ukrajinou. Muž oblečený coby Děda Mráz tu dorazil na dětskou oslavu Vánoc v obrněném transportéru. „Jaká ostuda. Někteří lidé ztratili smysl pro realitu,“ reagoval místní aktivista.
„Více než deset měsíců po válce neexistuje žádné další nadšení a únava z války je evidentní,“ řekl politolog Andrej Kolesnikov z moskevského Carnegie Center. Nedávná částečná mobilizace a možnost jejich dalších vln, vedla podle něj k „vysoké úrovni úzkosti, která je stále významná“.
Kolesnikov se domnívá, že generační propast, kdy starší Rusové nadále podporují válku, zatímco jejich děti a vnoučata už méně, se neustále prohlubuje. „Starší kohorty voličů a elity rozhodují za mladší generace o tom, jak žít a dokonce o tom, jak zemřít,“ míní politolog.
Úřady nechtějí oslavami naštvat obyvatele
Rusko se od počátku invaze snažilo udržet na domácí půdě pocit normálnosti a zmírnit tak možnou reakci na dlouhodobý konflikt s Ukrajinou a větší izolaci od Západu. V pokusech předstírat, že jde o „běžnou věc“, ale už nešlo pokračovat poté, co se zářijová ukrajinská protiofenzíva v Charkovské oblasti stala jedním z největších ruských selhání od vypuknutí bojů. Selhání ruských sil si v Rusku vysloužilo ostrou kritiku i od spojenců a podporovatelů Kremlu.
Když se pak o měsíc později ruská armáda stáhla také z jihoukrajinského Chersonu, města napříč Ruskem ohlásila, že omezí okázalé oslavy Nového roku. Ačkoli to povětšinou vysvětlovala touhou věnovat ušetřené peníze armádě, podle západních médií tak činila hlavně proto, aby nevyvolala hněv.
„Na sváteční dekorace nevynaložíme ani rubl. Oslavy úplně nezrušíme, ale rozhodně odmítneme masové akce velkého rozsahu,“ dušoval se Vasilij Golubjev, guvernér Rostovské oblasti.
Seškrtat výdaje na oslavy se rozhodl také Novosibirsk, který má letos být „novoročním hlavním městem Ruska“. Ušetřené miliony poputují k rodinám vojáků povolaných do bojů v rámci mobilizace.
Také v Kursku, Omsku, Tule nebo Kurganské oblasti se podle TASS rozhodli „maximálně šetřit“, a tak vyzdobí ulice starými girlandami. Bez ohňostrojů a salv se obejdou v Amurské, Lipecké, Omské, Pskovské, Tomské a Ťumenské oblasti, v Jekatěrinburgu a Petrohradu.
S oslavami našlapuje zlehka také Kreml, který sklidil zlobu po zářijovém ohňostroji na počest založení Moskvy. Místní úřady oznámily zrušení velkých koncertů na ulicích. Výtěžky z novoročních jarmarků a dalších podniků radnice věnuje rovněž na podporu vojáků a jejich rodin.
Dost otázek. Putin poprvé za deset let vynechá velkou tiskovku s novináři |
Prezident Vladimir Putin vynechává většinu hlavních akcí, včetně tradičního hokejového zápasu na Rudém náměstí, i maratonské tiskové konference, kde by zřejmě čelil nepříjemným otázkám ohledně neúspěchu ve válce.
Krátce před koncem roku je také stále nejasné, zda Moskva uspořádá novoroční ohňostroje. Místní média v úterý uvedla, že složky IZS doporučily každoroční oslavu nepořádat, ty ale zprávu později zase popřely.