Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Naším cílem není roztáčet setrvačník vojenského konfliktu, ale naopak ukončit tuto válku,“ prohlásil Putin. „Budeme usilovat o to, aby to skončilo, a čím dřív, tím samozřejmě lépe,“ dodal.
Šéf Kremlu tak ve čtvrtečním projevu poprvé označil krvavé boje na Ukrajině za válku. Doposud se důsledně držel ruského označení ruské invaze jako „speciální vojenské operace“.
Ruské orgány tvrdě pronásledují kohokoliv, kdo vyjadřuje byť jen náznak odporu vůči ruské invazi. Tím může být právě i používání slova válka místo Kremlem preferované varianty. Za šíření falešných informací o speciální vojenské operaci hrozí provinilcům až několik let za mřížemi.
Například v červenci moskevský soud poslal na sedm let do vezení městského zastupitele Alexeje Gorinova, který odsoudil ruský útok na Ukrajinu a označil ho za válku. Soud trest odůvodňoval tím, že jeho kritické výroky na adresu ruské armády přímo odporují oficiálním informacím ruského ministerstva obrany.
Skutečnost, že Putin vyslovil termín, za který jiným hrozí postih, samozřejmě neušla ani jeho kritikům. „Alexej Gorin dostal sedm let za nazvání válkou válkou,“ napsal Georgij Alburov, spojenec uvězněného lídra ruské opozice Alexeje Navalného. „Vladimir Putin dnes taktéž veřejně nazval válku válkou. Takže buď propusťte Gorinova, nebo pošlete Putina do vězení na sedm let.“
Neomezené prostředky, další vojáci a boje i příští rok, oznámil Putin armádě |
Městský poslanec za petrohradský obvod Smolinskoje Nikita Juferev se dokonce obrátil na na generální prokuraturu a ministerstvo vnitra s požadavkem, aby zahájily trestní řízení proti Putinovi podle článku o šíření „pomluv“ o ruské armádě.
„Neobjevil se žádný dekret k ukončení speciální operace a nedošlo k žádné deklaraci války. Několik tisíc lidí už bylo odsouzeno za taková slova o válce,“ dodal Juferev.
Juferev patřil mezi skupinu petrohradských radních, kteří po poslancích Státní dumy požadovali, aby obvinili Putina z vlastizrady a zbavili jej kvůli válce funkce. Juferev opustil Rusko, ale stále může vykonávat svou funkci vzdáleně.
O válce mluví i další ruští představitelé
V posledních měsících se v důkladném dodržování kremelského úzu o speciální vojenské operaci objevují trhliny a někteří použili v souvislosti s konfliktem na Ukrajině slovo válka. Na začátku prosince termín například proklouzl do vyjádření šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova.
„Nepovstali jsme a nešli jsme do války proti Ukrajině, protože bychom neměli rádi ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nebo protože přestal hrát v KVN (ruská a dříve sovětská televizní show),“ prohlásil Lavrov. „Není to kvůli tomu. Varovali jsme Ukrajinu po mnoho, mnoho let.“
O válce už v říjnu mluvil i přední ruský propagandista a moderátor státní televize Vladimir Solovjov, známý svými ostrými výpady na adresu Ukrajiny a Západu. „Je to naše válka. Je to naše válka proti absolutnímu satanismu,“ prohlásil s tím, že Ukrajina je jen prostředek Washingtonu pro docílení změny vlády v Moskvě a rozpadu Ruské federace.
Rusko v poslední době přešlo ke změně rétoriky ohledně důvodů, proč napadlo Ukrajinu. Zprvu kremelská propaganda zdůrazňovala nutnost demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu. Nyní ale často zmiňuje potřebu „desatanizace“ Ukrajiny. I samotný Putin vykresluje válku jako kosmický souboj dobra v podobě křesťanského Ruska proti satanistickému zlu reprezentovaného nemorálním a zkaženým Západem.