Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Rusko plní své úkoly, naše armádní jednotky získaly obrovské vojenské zkušenosti,“ uvedl Putin, který se akce účastní osobně. Podle jeho slov Rusko zvýší svůj vojenský potenciál. Úkolem je také zlepšení vojenských sil.
„I nadále budeme pokračovat ve zlepšování bojové připravenosti jaderných sil. Mezikontinentální balistické rakety Sarmat budou v nejbližší době nasazeny do bojové služby. Naše strategické síly vybavíme moderními zbraněmi a všechny plány budou splněny. Zkušenosti ze speciální vojenské operace na Ukrajině také ukázaly význam bezpilotních letounů,“ pokračoval ruský prezident.
Podle jeho slov nemá Rusko žádná omezení pro financování armády. „Země dá ozbrojeným silám vše, o co požádají,“ dodal Putin. Celé NATO je podle něj proti Rusku. Podle Putina už jsou cvičeni další muži pro případné rezervy. Uvedl, že je jich kolem 150 000.
Návštěva velitelství? Putina chtějí ukázat jako schopného vůdce, míní analytici |
Prostor dostal po Putinově projevu i ministr obrany Sergej Šojgu. „Bojujeme za záchranu lidí na Ukrajině před genocidou a terorem,“ uvedl. Vojenský potenciál Ukrajiny je ničen, jsme připraveni na rozhovory,“ pokračoval. Částečná mobilizace byla podle něj pro ruskou armádu vážnou zkouškou. „Zvýšila ale bojeschopnost ruských jednotek“, uvedl.
Šojgu dále ve svém projevu uvedl, že jaderné síly Ruska jsou schopné zajistit strategické odstrašení. Rusko podle něj urychluje dodávky nových zbraní armádě. Šojgu také navrhl zvýšit celkový počet vojáků.
„I v roce 2023 bude Rusko pokračovat ve speciální vojenské akci na Ukrajině,“ zakončil Šojgu svůj proslov.
Chtěli jsme bratrské vztahy, štkal Putin
Poté se slova opět ujal Vladimir Putin. Cílem všech ruských nepřátel je podle něj rozpad Ruska. „Léta jsme se snažili navázat bratrské vztahy, ale nepodařilo se to. Nebyli jsme efektivní při navazování dobrých vztahů s Ukrajinou,“ řekl Putin sedící za řečnickým pultem.
A kdo si začal? To, co dělají Ukrajinci, je genocida, kázal Putin s vínem |
Geopolitičtí soupeři Ruska podle něj začali „vymývat mozky lidem v postsovětských zemích, a to především na Ukrajině. „To, co se nyní děje, je společná tragédie. Není to výsledek naší politiky, ale politiky třetích zemí,“ rozmlouval Putin na zasedání.
Bojové akce podle jeho slov vždy přinášejí tragédie a ztráty na lidských životech. „Je ale lepší, když se to stane dnes, a ne až zítra,“ dodal Putin. Rusko má podle něj všechno předpoklady proto, aby zvýšilo svůj potenciál.
„Naše vojenské síly budeme zlepšovat v klidu a beze spěchu. Nepochybuji o tom, že dosáhneme všech cílů,“ zakončil svůj projev Putin.
Akce bude, akce nebude
O oficiálním středečním prohlášení Kremlu informovala nejprve v úterý ruská tisková agentura TASS. „Na zasedání v Národním centru řízení obrany bude shrnuta činnost ruských ozbrojených sil v roce 2022 a budou stanoveny cíle na příští rok,“ uvedla tisková kancelář Kremlu.
„Prostřednictvím videokonference se akce zúčastní přibližně 15 tisíc představitelů ozbrojených sil,“ dodal později Kreml.
Situace je extrémně obtížná, připustil Putin. Varoval před novými hrozbami |
Ve středu v poledne však mluvčí Kremlu Peskov oznámil, že akce se zruší kvůli obsazenosti kalendáře. „Takže plánuje vítězství až na rok 2023?“ začali si z Putina utahovat lidé na sociálních sítích. Akce se nakonec konala.
Kvůli tomuto setkání Vladimir Putin poprvé po deseti letech zrušil každoroční výroční tiskovou konferenci, která je tradičním místem setkání Kremlu s novináři. O tom informoval poprvé v polovině prosince mluvčí Dmitrij Peskov.
Podle The Moscow Times jsou tyto schůzky důležitou součástí ruského politického kalendáře a šéfovi Kremlu poskytují příležitost ukázat, jak ovládá denní problémy. Již v polovině prosince však v Kremlu panovali obavy z toho, že v televizním přenosu by při příležitosti konference mohla panovat válka na Ukrajině.
Putin jako velitel
Četnými schůzkami a návštěvami Putina na velitelství ruských sil se Kreml dlouhodobě netají. Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) již dříve upozornili, že Kreml se tak snaží vykreslit svého šéfa jako schopného válečného vůdce.
Neomylný vůdce. Putin přijal stalinskou taktiku, o debaklech mluví jiní |
Poslední návštěvu podnikl ruský prezident v pátek. Podle Peskova si vyslechl zprávy o postupu speciální vojenské operace, jednal s veliteli a také si vyžádal návrhy na další postup ruské armády.
Americký Institut pro studium války (ISW) s odvoláním na prohlášení Peskova pak také uvedl, že Putin letos nepřednese ani tradiční vánoční projev před poslanci Státní dumy. Naznačené rozhodnutí odložit významný výroční projev v ruském parlamentu na příští rok lze interpretovat tak, že si ruský prezident přestává být jistý svou schopností utvářet ruský informační prostor.