Čita leží 4 830 kilometrů na východ od Moskvy. Místní úřady se rozhodly, že sochy vojáků z ledu budou vhodnou výzdobou pro letošní sváteční období - způsobem, jak vlastenecky podpořit nový rok. Většina lidí, kteří přes náměstí procházejí, to schvaluje.
„Bojujeme ve válce,“ říká Taťjana, „takže je správné, že tu tito ledoví vojáci jsou. Jsou aktuální.“
„Je to neobvyklý způsob oslavy Nového roku. Normálně byste měli Dědu Mráze, králíčky nebo veverky. Ale je to znamení doby,“ říká Ljudmila, která zároveň přiznává, že ji znepokojuje, co se na Ukrajině děje.
Kreml vystavil na náměstích válečnou symboliku, s oslavami ale váhá |
„Máme přátele, které mobilizovali a poslali je tam bojovat. Máme o ně strach. Voláme jim, jestli jsou v pořádku. Ale ať už si o naší vládě myslíme cokoliv, naše vlast je naše vlast. Kdo jiný ji bude bránit, když ne my?“ dodává Ljudmila.
Na otázku, před čím a kým vlast bránit, když to bylo Rusko, kdo 24. února zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, Ljudmila odpovídá: „Bránit ji před nacisty. Těch je tu spousta. Na Rusko se útočí na všech frontách, včetně propagandy LGBT. Snaží se nám to vnutit. My tyto cizí myšlenky odmítáme. Přijímáme ruské hodnoty. Je pro mě těžké popsat to slovy. Prostě to cítím.“
Děti letos píší sváteční dopisy vojákům
Takové věci Rusové novinářům na ulici podle stanice BBC nikdy neříkali. Nikdy nemluvili o tom, že se cítí ohroženi „nacisty“ na Ukrajině, ani o potřebě bojovat za takzvané „ruské hodnoty“. Je to jedna z největších změn, které si šlo letos všimnout.
Kremelská propaganda, která v Rusku zavedla totální kontrolu nad médii, dokázala mnoho Rusů přesvědčit, že jejich země nyní svádí jakýsi existenční boj se Západem. Při rozhovorech je nyní často slyšet lidi opakovat - téměř slovo od slova - protiukrajinskou a protizápadní rétoriku, kterou slýchají na ruských televizních kanálech.
Naše Vánoce už budou jak v Evropě, bez Ruska, říká olomoucká Ukrajinka |
Mohlo by se zdát, že lidé v Čitě mají naléhavější starosti než odrážet útoky „západních hodnot“. Přestože Sibiř disponuje obrovskými zásobami plynu, město Čita stále není napojeno na ruskou vnitrostátní plynovou síť. Z kopců nad městem jsou vidět oblaka kouře stoupající z uhelných elektráren a z nesčetných dřevěných domů, které jsou stále vytápěny dřevem.
Letos v zimě je v Čitě o pohodlí a radost nouze, vlastenectví je tu ale dostatek. Před místní koncertní halou drží stylizovaný kovový sněhulák ruskou trikoloru. Na Leninově náměstí se ozdobená jedle dělí o hlavní scénu s velkými nápisy s písmenem Z, symbolem speciální vojenské operace, jak Kreml oficiálně označuje svou invazi na Ukrajinu. Při sledování zpráv v místní televizi běží reportáže o školácích v Čitě, kteří píší sváteční dopisy - nikoliv Dědovi Mrázovi, ale ruským vojákům na Ukrajině.
„Čím blíže je pád impéria, tím hloupější jsou zákony“
Ne všichni ale v Čitě sdílejí tento zvláštní výklad vlastenectví. Šestadvacetiletý majitel sauny Ivan Losev se nedávno na sociálních sítích podělil o bizarní sen, ve kterém se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
„Zdálo se mi, že jsem byl mobilizován a poslán do výcvikového tábora,“ vzpomíná Ivan při rozhovoru s BBC na druhém konci města. „Najednou na nás zaútočila ukrajinská armáda v čele se Zelenským. Všichni jsme byli zajati. Chtěli nás zastřelit, když Zelenskyj ukázal na mě. ‚Viděl jsem tvé příběhy na instagramu. Sláva Ukrajině!‘ řekl. ‚Hrdinům sláva!‘ odpověděl jsem.“
Vánoce v prosinci, či v lednu? Na Ukrajině řeší, zda slavit svátky „se Západem“ |
Za zveřejnění svého snu - a za další komentáře, které na sociálních sítích napsal o speciální vojenské operaci - byl Losev postaven před soud a dostal pokutu 30 tisíc rublů ( 9900 korun) za „diskreditaci ruských ozbrojených sil“.
„Čím blíže je pád impéria, tím hloupější jsou zákony. Myslím, že to skončí pádem Putinova Ruska,“ míní Losev.
„Vlastenectví je milovat svou zemi, ale i ji kritizovat, aby nastala změna. Vlastenectví je chtít zlepšit své město, aby vzkvétalo. Aby v něm lidé chtěli zůstat žít a žili dobře. Ale vlastenectví Ruska spočívá v tom, že bombarduje Ukrajinu. Naši představitelé nechtějí, aby naše země byla lepší. Chtějí jen, aby se lidem v jiné zemi žilo hůř,“ dodává Losev.
VIDEO: Chlapec z Kyjeva dostane k Vánocům rakety, žertoval ruský poslanec |
Po návratu do centra města se objeví další ledová socha vojáka, který „hlídá“ autobusovou zastávku. Už je tma. Osvětlení se rozsvítilo a vrhá pestrobarevnou záři na Leninovo náměstí. Je to opravdu prapodivný pohled, spíše zneklidňující. Jak se mění barva světel, mění se i barva ledových vojáků s automatickými puškami. Možná je to pokus o navození sváteční nálady.
Dramatický rok se blíží ke konci. Co přesně mají Rusové slavit? Určitě ne mír na Zemi. „Obávám se, že Rusko bude trpět tím, co se teď děje,“ říká Margarita. „Přála bych si, aby byl mír. Přála bych si, aby nebyly žádné války. Bez těch se obejdeme. Ale co bude, bude.“