Internetem se šíří falešné zprávy o chystaném atentátu na možného příštího...

Internetem se šíří falešné zprávy o chystaném atentátu na možného příštího britského premiéra Borise Johnsona. | foto: koláž iDNES.cz

Ruská GRU přebírá roli trollů v šíření dezinformací. Draze a bez efektu

  • 225
Ruské tajné služby během minulých pěti let šířily po sociálních sítích vymyšlené zprávy s cílem vyvolat napětí mezi západními zeměmi. Potvrzuje nová studie výzkumné skupiny Atlantic Council, který se zabývá analýzou internetové komunikace. Ruská kampaň byla údajně soustavná, důmyslná a dobře financovaná. Efekt byl ale téměř nulový.

Mezi smyšlenými informacemi šířenými internetem bylo podle britského listu The Guardian například tvrzení, že loňský útok armádním jedem novičok v anglickém Salisbury, namířený proti bývalému ruskému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři, byl dílem severoirských teroristů.

Původcem zprávy měl podle ruských dezinformátorů být tehdejší britský ministr obrany Gavin Williamson. Dezinformátoři neváhali vyrobit falešný tweet, který měl  podle nich Williamson zveřejnit a poté urychleně odstranit.

Falešní uživatelé poté na sociálních sítích sdíleli screenshot tweetu a tvrdili, že ho ministr smazal, protože byl příliš citlivý a obsahoval tajné informace.

Zřejmě nejagresivnějším tvrzením ruských špionů byla informace o tom, že radikální oponenti brexitu chystají atentát na bývalého britského ministra zahraničí Borise Johnsona. Jako zdroj informace byl uveden španělský ministr zahraničí, Rusové ale jeho jméno v padělaném dopise s oficiální pečetí napsali gramaticky špatně. Jejich práce tak nakonec přišla vniveč.

Na Facebooku se objevil také meme obrázek, na kterém Johnson krčí rameny se slovy: „Hádám, že zemřu“. Jako první ho začala sdílet ruská facebooková skupina.

Vylhané zprávy Rusové šířili na třiceti komunikačních platformách v devíti jazycích po dobu pěti let, uvádí studie. Podle jejích autorů původci lživých zpráv nebyli zaměstnanci ruské „trollí farmy“ v Petrohradu, o níž se často píše, ale přímo agenti ruské tajné služby, nejspíš armádní rozvědky GRU.

Jedním z jejich „obětí“ byl známý americký republikánský senátor Marco Rubio. Ruští agenti vyrobili jeho údajný tweet o tom, že britská elektronická rozvědka GCHQ v roce 2016 sledovala Donalda Trumpa a loni vyráběla vylhané zprávy, aby podpořila opoziční demokraty v amerických kongresových volbách.

Senioři sdílejí fake news častěji než mladí, ukázal průzkum

„Nikdo, ani náš nejbližší spojenec, nemá právo ohrožovat naší demokracii a národní bezpečnost,“ tvrdí Rubio ve tweetu vyrobeném v centrále GRU. Zprávu převzala ruská propagandistická televize RT.

Podle expertů ze skupiny Atlantic Council ale ruská kampaň měla mizivý dopad. „Úsilí bylo ohromné, ale efekt byl ve srovnání s ním nebývale malý,“ řekl britskému listu analytik Ben Nimmo, který ruskou kampaň označil za „bizarní“.

Mnoho úsilí a výsledky téměř žádné

Rusové podle studie šířili falešné zprávy například na serverech Medium, Reddit, německém homment.com, španělském globedia.com a dalších. „Lidé, jejichž úkolem je utajení, dostali na starost práci na sociálních sítích. Tak moc se však snažili utajit svou identitu, že se jim efektivně podařilo skrýt také sdílený obsah,“ popisuje činnost ruských agentů Nimmo.

Podle autorů studie se Moskva snaží prostřednictvím falešných zpráv vyvolat napětí mezi Spojenými státy a Velkou Británií, a to ve stylu rozděl a panuj. Na šíření falešných zpráv reagoval minulý týden právě Rubio, který ve skutečném tweetu odsoudil dezinformační kampaň ruského prezidenta Vladimira Putina a varoval, že Moskva bude v šíření skutečně vypadajících zpráv pokračovat i nadále.

20.června 2019 v 00:11, příspěvek archivován: 24.června 2019 v 12:03

Want to know what a #Putin disinformation campaign looks like? The image below is a fake. No such tweet exists. But #Russia created this realistic looking image & then had it posted online in blogs & fringe news sites. And this is minor compared to what lies ahead for us. https://t.co/pDdJwx0ESw

Velkou pozornost získala na sociálních sítích také falešná zpráva, podle které plánují migranti v Německu sexuálně zaútočit na místní ženy. Zprávu začal šířit nyní již neexistující twitterový účet @KPrydius, který údajně patří Ukrajince Katje Prydiusové. Podle The Guardianu se tato dezinformace stále šíří po některých německých krajně pravicových internetových stránkách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video