Pohyblivý ramadán letos poprvé po asi čtyřech desítkách let připadne na polovinu léta. Nejde přitom jen o vysoké teploty, ale taky o to, že v srpnu jsou ještě dlouhé dny, takže budou dlouhé také postní hodiny. Muslimové mohou o ramadánu jíst a pít jen před východem slunce a po jeho západu.
RamadánRamadán je devátým měsícem lunárního muslimského kalendáře a ramadánový půst je jedním z pilířů islámu. Nejde jen o to zdržet se jídla, ale také pití, kouření, požitků a sexu. Letošní půst začne 1. srpna. O ramadánu se muslimové navštěvují a slaví také noc osudu, v níž byly podle jejich víry Mohamedovi seslány první verše Koránu. Postit se nemusí děti, staří lidé, těhotné a kojící ženy a chronicky nemocní. |
Na začátku měsíce bude denní světlo skoro 15 hodin. Průměrné srpnové teploty na Blízkém východě dosahují 38 stupňů Celsia při dvaaosmdesátiprocentní vlhkosti vzduchu. Lékaři proto doporučují, aby se lidé trpící cukrovkou nebo ledvinovými chorobami raději půstu vzdali. Upozorňují, že těm, kdo pracují venku, hrozí vyčerpání z horka a také infarkty. Experti připomínají, že islám sice půst o ramadánu doporučuje, avšak zároveň učí, aby lidé nedělali nic, čím by mohli uškodit sobě a jiným.
Letošní ramadán poznamenají také politické události odehrávající se v mnoha arabských zemích. Syrská opozice například nehodlá ani o ramadánu zmírnit tlak na režim a chce se pravidelně scházet nejen o pátcích jako dosud, ale pořádat také noční protesty. Vláda naopak v červenci vystupňovala zásahy proti demonstrujícím, což se připisuje snaze Damašku odradit Syřany od velkých protestů o ramadánu.
V boji nehodlají ustat ani libyjští povstalci, i když evropští politici počítali s tím, že libyjské boje do ramadánu skončí. NATO tvrdí, že bude dál útočit na cíle v Libyi, bude-li to nutné, ale všeobecně se čeká, že aliance bude úzkostněji vybírat cíle. V Egyptě byl na 3. srpen ohlášen začátek procesu se svrženým prezidentem Husním Mubarakem. Podle mnohých nebyl termín vybrán náhodně, protože o ramadánu lze očekávat pomalejší chod soudnictví. Po formálním zahájení bude proces zřejmě o další týdny odročen.
Služky nechtějí mýt nádobí
Muslimové v mnoha zemích letos pociťují ekonomické problémy, které negativně ovlivní ramadán, známý velkou konzumací pochoutek při nočních hostinách. Tunisané zjistili, že odliv zboží do sousední Libye jim přináší zvýšení cen potravin až o polovinu ve srovnání s loňskem. Některé produkty jako třeba balená voda se těžko shánějí. Problémy zásobit své rodiny pro ramadán mají také Súdánci, kteří pociťují nedostatek kvůli nedávnému odtržení jihu státu. Sever země tím přišel o podstatné ropné zdroje.
Bohatá Saúdská Arábie se potýká s odlišným problémem - nedostatkem pomocnic v domácnosti. Protože mnoho jihoasijských zemí dočasně zastavilo nábor nových pracovních sil do království, je služek málo. Přineslo to raketový růst ceny jejich práce a Asiatky, které v Saúdské Arábii pracují, si vybírají jen ty nejbohatší zaměstnavatele. Služky kromě platu také žádají, aby k jejich povinnostem nepatřilo vaření a mytí nádobí.
Vedra se o ramadánu neobávají muslimové jen na Blízkém východě, ale také ti v USA. Spojené státy se potýkají s vlnou nebývalých veder dosahujících až 40 stupňů. Mnozí američtí muslimové se budou postit ještě za horších podmínek než ti na Blízkém východě. Nepůjde jen o vedro, ale i o to, že ve srovnání s Blízkým východem se ramadánu v USA nepodřídí chod společnosti. Zatímco ve Spojených arabských emirátech na měsíc zkrátí délku pracovní doby z osmi na šest hodin, v USA se s podobnou úlevou počítat nedá.