Války na Wikipedii. Rakušané retušují text o populistech, Němci o bulváru

  19:20aktualizováno  19:20
Z politických i komerčních důvodů manipulují obsah Wikipedie i u našich sousedů. V rakouské verzi internetové encyklopedie byl upravován článek o aféře pravicových populistů, v německé o bulvárním listu Bild. V Česku se měnily údaje o premiérovi Andreji Babišovi.

Miliony často vzájemně provázaných článků Wikipedie tvoří dobrovolníci, nad nimiž bdí administrátoři. Všichni by měli zachovávat nezaujatost a nikoho a nic záměrně nepřikrašlovat ani neočerňovat. Aktualizování či jiné doplňování článků je nicméně běžnou praxí. 

Fotogalerie

V rakouské Wikipedii se pozměňoval článek o květnové „aféře Ibiza,“ která svrhla vládu. Na Ibize se v roce 2017 představitelé pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) bavili o výměnných obchodech s ženou, jež se vydávala za vnučku ruského oligarchy

Tajnou nahrávku z tohoto setkání zveřejnila německá média krátce před letošními volbami do Evropského parlamentu. Rakouský lidovecký (ÖVP) kancléř Sebastian Kurz následně vypověděl koaliční spolupráci s FPÖ. 

Článek k aféře přetvořil uživatel s přezdívkou „kritický zpravodaj“. Kvůli obsahu se dostal do sporu s administrátorem nazvaném „Tsui“. Ten provedené změny nakonec vymazal. 

Deník Der Kurier se domnívá, že „kritický zpravodaj“ plnil patrně politické zadání. „Odstranil „masivní pro-kurzovské hledisko“ jiného autora a pokusil se do článku vnést kritiku Kurze,“ poznamenal list. Napsal také paralelní hesla „Ibiza-Skandal“ a „Ibiza Gate“. 

Dělají to všichni

Aféra Ibiza není ojedinělý případ. Podezření vyvolal i článek o aféře Silberstein, která se týká opoziční sociální demokracie (SPÖ) a jejího bývalého izraelského politického poradce Tala Silbersteina. 

Česká Wikipedie slaví 15 let. Čína tvoří vlastní konkurenci

Z jeho okruhu vzešly před volbami v roce 2017 dvě facebookové stránky hanící Kurze. Vedení SPÖ tvrdilo, že o špinavé kampani nevědělo. Zažalovalo Kurzova mluvčího, neboť prý chtěl od Silbersteinova spolupracovníka koupit informace z nitra SPÖ. Letos v květnu socialisté podali žalobu přímo na Kurze, protože naznačil, že Silberstein může stát i za videem z Ibizy. 

Článek o aféře Ibiza pravděpodobně přepsal někdo z prostředí SPÖ a ten o aféře Silberstein někdo z okolí ÖVP. Myslí si to veterán rakouské Wikipedie Thomas Planinger. 

„Všechny strany přepracovávají články na Wikipedii,“ míní. „Některé to dělají skrytě, některé s oficiálním účtem – například Zelení z Vorarlberska nebo FPÖ ze Štýrska,“ dodal. 

Turecko zablokovalo celou Wikipedii

Někdy se bojuje „jen“ o kontext, vyznění či interpretaci kontroverzních událostí. Nechybí ale ani pokusy umenšit, zkreslit, zamlžit či zamlčet nepohodlná fakta. 

SPÖ i ÖVP uvedly, že pro ně nepracuje nikdo, kdo by měl na starost Wikipedii. Ta je největší světovou encyklopedií a v mnoha jazycích poskytuje přehled o většině témat. Kromě široké veřejnosti do ní nahlížejí i novináři a studenti. Záznamy Wikipedie se v internetových vyhledávačích obvykle zobrazují jako jedny z prvních. 

Wikipedii ohýbají specializovaní píáristé

Také byznys se snaží přes Wikipedii honit body. Úspěchy v této oblasti se chlubí nejmenovaná reklamní agentura americké firmy The North Face, která vyrábí sportovní oblečení a vybavení. 

Do článku o brazilském národním parku propašovala fotografii s turistou s produkty značky. Kvůli propojenosti Wikipedie a internetového vyhledávače Google to firmu zviditelnilo, upozornil deník Süddeutsche Zeitung. Ten svůj článek uvedl titulkem „Zakoupené pravdy na Wikipedii“. 

Neodmítejte Wikipedii. Přemýšlejte kriticky, může to být dobrý zdroj

Před několika týdny se retušovalo v článku o německém bulvárním nedělníku Bild am Sonntag. Uživatel „Verlagsleitung BILD Group“ (Vedení vydavatelství skupiny Bild) vymazal kritické pasáže a přidal oficiální propagační prohlášení firmy. Přikrášlil také informace o klesajícím prodeji listu. 

Z IP adresy, která vede k německému energetickému koncernu RWE, se měnily články o RWE a jeho jaderné elektrárně Biblis. Například výraz „porucha“ byl změkčen na „událost podléhající hlášení“. 

Na vytváření a upravování článků na Wikipedii se už specializují nejméně dvě PR agentury – Wiki-PR a WikiExperts. Podle Süddeutsche Zeitung ohrožuje tento trend důvěryhodnost Wikipedie. 

Wikipedisty rozhádal Babišův syn na Krymu

V Česku administrátoři v červenci zamkli článek o premiérovi Babišovi, neboť boje o jeho obsah překročily běžnou míru. Střety vypukly nad údajně psychicky nemocným Babišovým synem Andrejem, který řekl, že jej nedobrovolně přesunuli na Ruskem okupovaný Krym. A to „kvůli kauze Čapí hnízdo,“ tedy podezření na dotační podvod, z něhož jsou Babiš se synem spoluobvinění. 

Z článku také zmizela dezinformace, že premiérova matka působila v předrevolučních lidových soudech. Ve skutečnosti má tuto minulost jeho babička. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Snowden vydává memoáry, vysvětluje v nich důvody vyzrazení tajných dat

Rozhovor je pro mladého a odhodlaného odborníka povětšinou tísnivý. Reálné

Bývalý spolupracovník tajných služeb Spojených států Edward Snowden, který po vyzrazení citlivých amerických informací...

Hodní lidé z kostela. Američtí pastoři věznili bezdomovce a nutili je žebrat

Ilustrační snímek

Slibovali přístřeší a stravu, místo lásky k bližnímu však provozovali moderní otroctví. Před kalifornským soudem stojí...

Americký lékař konzervoval lidské plody, po bytě jich měl přes 2000

Ulrich Klopfer na snímku z roku 2015

Více než dva tisíce pozůstatků lidských plodů se našlo v obydlí nedávno zesnulého amerického lékaře z okresu Will,...

Najdete na iDNES.cz