V sobotu v 8:00 ráno přestaly být v Turecku přístupné stránky největší internetové encyklopedie Wikipedia.org, a to ve všech 295 jazykových verzích včetně té turecké. Upozornila na to turecká organizace TurkeyBlocks, která mapuje internetovou cenzuru v Turecku:
Turecký úřad pro regulaci telekomunikací (ICTA/BTK) na svých stránkách údajně uvedl, že jde o opatření z administrativních důvodů:
Později vláda prostřednictvím státní tiskové agentury doplnila, že Wikipedia se účastnila štvavé pomlouvačné kampaně proti Turecku: „Místo aby byla místem koordinovaného boje proti terorismu, stala se (Wikipedia) zdrojem informací, který vede pomlouvačnou kampaň proti Turecku na mezinárodní úrovni,“ uvedl turecký ministr pro dopravu, námořnictvo a komunikaci. Turecká vláda údajně požádala o odstranění „závadných“ stránek, čemuž Wikipedia nevyhověla a byla proto v Turecku zablokována.
Opatření se podle agentury Reuters odvolává na zákon umožňující blokování jednotlivých internetových stránek nebo celých domén za účelem „ochrany veřejného pořádku, národní bezpečnosti a veřejného blaha“. Očekává se, že po tomto administrativní opatření přijde i žádost o soudní zablokování. Wikipedia prý nebude dostupná, dokud nevyhoví požadavkům turecké vlády na odstranění závadného obsahu.
Doposud byly v Turecku blokovány jen některé stránky Wikipedie (konkrétně turecky psané stránky věnované heslům vagína, vulva, penis, šourek, turecké volby 2015).
Turecko není v blokování internetu nováčkem
Lidé, kteří se na Wikipedii z Turecka pokusí připojit, se dočkají pouze chybové hlášky o „vypršení časového limitu na spojení“ (tzv. connection time-out). Turečtí uživatelé internetu jsou na podobné nepříjemnosti již zvyklí z minulosti. Koncem roku 2016 Turecko zintenzivnilo boj proti svobodnému přístupu k internetu, a to mimo jiné i zákazem populárních služeb VPN (tedy virtuální soukromé sítě, které umožní připojení soukromým šifrovaným „tunelem“) nebo anonymizační sítě Tor (open-source software pro anonymní procházení internetu).
Technicky sice není v silách vlády tyto praktiky pro anonymní či šifrovaný přístup zcela znemožnit, ale může je dostatečně znepříjemnit (například blokováním populárních VPN služeb nebo blokováním známých nodů Tor). To znamená, že pro naprostou většinu uživatelů jsou stránky, které turecká vláda zablokuje, skutečně nedostupnými.
Turecko v posledních pěti letech co do cenzury internetu výrazně přitvrdilo. Turecko opakovaně blokovalo sociální sítě, především Twitter, Facebook a YouTube. Selektivní blokování internetu bylo také součástí boje proti „pučistům“.
Aktualizace: Do článku jsme doplnili vyjádření tureckého ministerstva ohledně důvodů zablokování Wikipedie.