Posádka miniponorky AS-28

Posádka miniponorky AS-28 - Posádka miniponorky AS-28 v čele s velitelem Milaševským opouští záchrannou loď. Ponorka uvízla na dně Beringova moře, po více než dvoudenní záchranné akci ji vytáhl britský robot. (7. srpna 2005) | foto: Reuters

Posádku ruské miniponorky zachránil britský robot

  • 77
Ruská miniponorka AS-28 se sedmi námořníky na palubě je zachráněna. Plavidlo se v neděli ráno vynořilo na hladinu. Z mořského dna ho po pětihodinové komplikované operaci uvolnil britský robot. Batyskaf vězel od čtvrtka na dně Beringova moře a posádce docházel kyslík.

Záchranáři bojovali s časem. Nebylo úplně jasné, jak na jak dlouho zásoba kyslíku vystačí.

"Věděli jsme, že posádka má stále méně kyslíku a že je musíme co nejrychleji osvobodit. Pokud vím, zbýval jim kyslík na deset až dvanáct hodin," řekl odborník britského námořnictva Jonty Powis.

Batyskaf AS-28 byl na průzkumu v rámci vojenského cvičení u Kamčatky. Ve středu se na jeho lodní šroub namotala rybářská síť. Miniponorka klesla ke dnu ve středu. Ruské námořnictvo se o tom dozvědělo ve čtvrtek a zorganizovalo záchrannou akci. - více zde

Do ní zapojily Spojené státy, Velká Británie i Japonsko. Nakonec se do hlubin ponořilo speciální dálkově řízené britské podmořské plavidlo Scorpion.

Do 190 metrů Scorpion spustil v neděli půl hodiny po půlnoci SELČ. Akce trvala pět hodin. Samotný robot byl při ní poškozen a musel na hladinu.

Scorpion rozstřihl kabely a hadice antény, které ponorku věznily u dna. Když ale odstraňoval rybářskou síť, sám se porouchal. Technici ho vytáhli na hladinu a opravili. Teprve pak se mohl znovu ponořit a dokončit práci.

Batyskaf se objevil na hladině v 05:20 SELČ. Po čtvrthodince si posádka sama otevřela poklop. Námořníci leželi podle BBC až do vysvobození v termooblecích, aby jim nebyla zima, zároveň tak minimalizovali spotřebu kyslíku.

Posádku batyskafu naložila záchranářská loď a dopravila ji do nemocnice v Petropavlovsku Kamčatském. "Podle našich informací označili lékaři stav námořníků za uspokojivý. Nebudou potřebovat žádnou mimořádnou léčbu," oznámil v televizi kontradmirál Vladimír Pepeljajev.

"V ponorce by měl být vzduch ještě na nejméně 18 hodin," prohlásil v sobotu ráno velitel tichomořské flotily Viktor Fjodorov. - více zde

Rusové čekali s napětím, jak záchranná akce dopadne. V roce 2000 totiž ztratili pod vodou všech 118 námořníků na palubě ponorky Kursk. - více zde

"Děkujeme námořníkům Velké Británie, USA a Japonska, kteří nám přišli na pomoc. Zvláštní poděkování patří britským záchranářům, kteří řídili robota," poděkoval velitel ruské tichomořské flotily admirál Viktor Fjodorov.

Předchozí pokusy ruského námořnictva osvobodit ponorku byly neúspěšné, protože plavidle vlastní vahou klesalo zpět na dno.


Video