Nevíme, jak rozhodnout, přiznala porota v případu zastřeleného černocha

  • 665
Nemůžeme dospět k verdiktu, co máme dělat? obrátila se na soud porota, která má rozhodnout v případu expolicistky Kimberly Potterové obžalované kvůli zabití černocha Daunteho Wrighta. Porota totiž nedospěla k rozhodnutí ani druhý den. Soudkyně tým přesto vyzvala, ať dál pokračují ve svém úkolu.

Porota tak podle agentury Reuters naznačila možnou patovou situaci v procesu.

„Pokud porota nedokáže shodnout, jaký je návod ohledně toho (...) jaké kroky by měly být podniknuty?“ vznesla dvanáctičlenná porota dotaz, který přečetla soudkyně Regina Chuová. Ta poté porotcům doporučila, aby se řídili původními pokyny, které obdrželi, a pokračovali v projednávání případu. Porota se případu zhostila v pondělí, dotaz vznesla v úterý po celkově více než 13 hodinách jednání.

„Neměli byste váhat přehodnotit své názory a změnit je, pokud se přesvědčíte, že jsou chybné,“ vzkázala Chuová šesti mužům a stejnému počtu žen. „Neměli byste se však vzdávat svého upřímného názoru jen proto, že s ním ostatní porotci nesouhlasí, nebo jen proto, abyste dosáhli verdiktu,“ poradila jim.

Porota musí být během během projednávání z rozhodnutí soudu izolována, připomněla agentura AP. To podle ní znamená, že její členové jsou v neznámém hotelu a nemohou se vrátit domů, dokud nedospějí k verdiktu. Anebo pokud soud nekonstatuje, že k rozhodnutí dojít nemohou. Zároveň mohou komunikovat s příbuznými, nesmějí s nimi ale probírat proces.

Spletla si policistka paralyzér s pistolí?

Porotci se rovněž dotázali, zda by mohli otevřít důkazní krabici, v níž se nachází zbraň, kterou Potterová Wrighta zastřelila, aby si ji mohli podržet. Soudkyně jim to dovolila a prozkoumat budou moci také expolicistčin taser. Obhajoba u soudu tvrdila, že si Potterová omylem spletla elektrický paralyzér s pistolí a muže zastřelila nedopatřením.

Prokuratura během procesu upozorňovala na rozdíly mezi pistolí a taserem, včetně hmotnosti, velikosti nebo barvy. Tvrdila rovněž, že policistka měla pistoli na pravé straně a paralyzér na levé. Podle žalobkyně Erin Eldridgeové by porotci měli mít možnost obě zbraně potěžkat a osahat, aby zjistili, jak jsou rozdílné. Obhájce Potterové Paul Engh s takovým krokem nesouhlasil, zbraň má podle něj „z bezpečnostních důvodů“ zůstat v krabici.

Bývalá dlouholetá bělošská policistka Potterová byla v dubnu součástí hlídky, která zastavila Wrighta, protože měl na zpětném zrcátku zavěšený osvěžovač vzduchu. To místní zákony zakazují kvůli obavám, že by takové předměty mohly bránit řidičům ve výhledu z auta. Jeho vozidlo mělo rovněž prošlou registraci. Strážci zákona zanedlouho zjistili, že je na něj vydán zatykač kvůli menšímu přestupku a snažili se ho proto zadržet.

Wright se při zatýkání jednomu z policistů vykroutil, znovu nasedl do auta a chystal se ujet. Na záznamu z kamery na uniformě Potterové je slyšet, že policistka podezřelého varuje, že proti němu použije taser a následně zazní výstřel, který zasáhl Wrighta do hrudi. „Vzala jsem sakra špatnou zbraň,“ řekla pak Potterová.

Nyní čelí dvěma různě vážným obviněním ze zabití, za která v případě shledání viny soudy ve státě Minnesota obvykle udělují sedm, respektive čtyři roky vězení. Prokuratura už dříve naznačila, že bude usilovat o vyšší než obvyklé tresty. Devětačtyřicetiletá Potterová u soudu uvedla, že celého incidentu lituje. Ten zažehl v Minneapolisu několikadenní protesty a kritici případ označovali za další příklad policejní brutality vůči černochům v USA, připomněl Reuters.

,

Video