Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hodně Čechů vidí v Izraeli předvoj boje proti islámu, říká analytik Čejka

Podcast   17:36
Česko bude hlasem Izraele v Evropě, slíbil po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října premiér Petr Fiala. A čeští politici to do puntíku plní. Kde se naše nekritická podpora Izraele bere? „Je to spíš podpora Benjamina Netanjahua, nikoliv izraelské společnosti jako celku,“ vysvětluje odborník na Blízký východ Marek Čejka.
Odborník na Blízký východ Marek Čejka (24. ledna 2023)

Odborník na Blízký východ Marek Čejka (24. ledna 2023) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Poslechněte si celý rozhovor s Markem Čejkou v Kontextu:

Zatímco západní státníci od začátku bombardování Gazy nabádají Izrael k ohledům na civilisty a Emmanuel Macron žádá, aby „nezabíjel ženy, děti a staré lidi“, Česko spolehlivě setrvává v pozici nejloajálnějšího spojence. Prezident Pavel na návštěvě Izraele zdůrazňuje hlavně izraelskou humanitární pomoc Palestincům, ministryně obrany Jana Černochová chce dokonce vystupovat z OSN.

Podle Marka Čejky je jasné, že naše nadstandardní vztahy s Izraelem mají hluboké historické kořeny, naši politici ale v poslední době nedělají rozdíly mezi Izraelem a politickou garniturou premiéra Netanjahua, do které patří i extremistické strany.

Netanjahu zkritizoval USA a řekl, že nevěří Kataru. Ten je výroky zděšený

„Loni probíhaly v Izraeli intenzivní celospolečenské protesty proti Netanjahuovi. Oprávněně, protože Netanjahu se snaží ve svůj prospěch omezovat izraelskou demokracii. A česká vláda k tomu nic neřekla. Naše nekritická podpora je tedy spíš podporou Netanjahua a nikoliv izraelské společnosti,“ vysvětluje Marek Čejka.

Jedním z fetišů české politiky vůči Izraeli je myšlenka přesunu našeho velvyslanectví do Jeruzaléma. Už den po teroristickém útoku Hamásu ji opět oprášilo ANO a premiér Fiala to podpořil. Proti se však postavil ministr zahraničí Lipavský. Proč je pro některé politiky toto gesto po vzoru Donalda Trumpa tak důležité?

„Je to trochu kopírování jestřábího přístupu k izraelsko-palestinskému konfliktu. Takové jednostranné kroky nepřispívají k míru, preferují jednu ze stran konfliktu a jsou bližší pravicově náboženské izraelské politické rétorice, ale to je opět jen výseč izraelského politického spektra,“ myslí si Čejka.

Pro Netanjahuovu vládu je česká podpora nejužitečnější především na půdě OSN. „Česká republika většinou hlasuje společně s Izraelem, Spojenými státy, ale také třeba s Mikronésií nebo Nauru. Ale není to tak úplně vždy. Nedávno tam bylo hlasování, které se týkalo práva na sebeurčení palestinského lidu a tam Česká republika hlasovala pro palestinskou stranu. To se u nás nemedializovalo. Takže i tady můžou být určité odchylky, ale většinou jsou naše postoje jednoznačně proizraelské.“

Česká pozice je stále do značné míry určována příběhem o dodávkách československých zbraní, které v roce 1948 zachránily mladý židovský stát. Podle Čejky si ovšem tuto historii rádi romantizujeme – kromě jiného i proto, že v ní vidíme paralelu s Mnichovem.

Marek Čejka

Odborník na Blízký východ Marek Čejka (24. ledna 2023)

odborník na Blízký východ a konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Autor knih Korán, meč a volební urna, Dějiny moderního Izraele nebo Izrael a Palestina.

„Rozhodně to nebyl dar, byl to velký byznys. A co je asi nejdůležitější, bylo to po únoru 1948, to znamená za stalinistického režimu, takže to neslo vliv sovětské politiky přitáhnout tehdy velmi levicový Izrael na svou stranu. Když bylo zjevné, že Izrael sice levicový zůstane, ale nikoliv tím sovětským směrem, nastal velký odklon a Československo naopak začalo dodávat daleko kvalitnější a moderní zbraně arabským zemím,“ vysvětluje Čejka.

Hardcore stoupenci Izraele se často ohánějí i takzvanou židovsko-křesťanskou civilizací. „To je trošku účelový pojem. Kdy ta židovsko-křesťanská civilizace vznikla? Po Osvětimi, po druhé světové válce? Když se podíváme hlouběji do evropských dějin, tak vidíme, jakým způsobem se křesťanské národy vůči Židům chovaly.“

Podle něj je patrné, že minimálně u části politické scény se bezvýhradné sympatie k Izraeli překrývají s islamofobií. Patrné je to například u Miloše Zemana, zřejmě nejhlasitějšího stoupence přesunu naší ambasády do Jeruzaléma.

„Hodně Čechů vidí v Izraeli předvoj boje proti islámu. Ale tady máme argument, že v Izraeli pro určitou část společnosti platí právo šaría. Je to tradice zachovaná z doby osmanské říše, podle které pro náboženské komunity platí náboženské právo. A pro izraelské muslimy s izraelským občanstvím v rodinném právu platí šaría. Čeští bojovníci proti islámu by se tím možná mohli inspirovat a uvědomit si, že Izrael je daleko složitější,“ dodává Čejka.

Jak se k Izraeli stavil Václav Havel? Proč se ani Karel Schwarzenberg nezdráhal kritizovat nelegální židovské osady na Západním břehu? A jak teror Hamásu a válka v Gaze rozbouřily český mediální rybníček? To vše se dozvíte v podcastu Kontext.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

„Největší blbost mého života“. Německý důstojník dostal za špionáž pro Rusko tři roky

27. května 2024  12:11

Soud v Německu v pondělí poslal na tři a půl roku do vězení armádního důstojníka za to, že předával...

Sesuvy půdy v Papui-Nové Guineji zasypaly nejméně dva tisíce lidí

27. května 2024  7:51,  aktualizováno  12:08

Aktualizujeme Páteční sesuvy půdy v Papui-Nové Guineji zasypaly nejméně 2000 lidí. Podle AFP to v pondělí vedení...

Podezřelá úmrtí ve zdravotnickém zařízení? Policie případ odložila

27. května 2024  12:06

Policisté odložili vyšetřování série podezřelých úmrtí v soukromém zdravotnickém zařízení v Brně....

GLOSA: Lidi, na ten hokej se nedalo dívat!

27. května 2024  11:26

Bydlím dvě minuty od O2 areny. Ještě než začalo hokejové mistrovství světa, pár sousedů opustilo...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...