Český premiér Petr Fiala hovoří s novináři po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem. (24. ledna 2023) | foto: ČTK

Fiala ujistil Scholze o spojenectví. A vyjádřil zájem o podíl v LNG terminálu

  • 8
Český premiér Petr Fiala jednal v úterý v Berlíně s německým kancléřem Olafem Scholzem o obranné a energetické spolupráci. Podle Fialy má Česko zájem o podíl v terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Lubminu na pobřeží Baltu. Český premiér také vyvrátil nejasnosti kolem tanků Leopard 2, které Česko obdrží náhradou z Německa. Přenechat Ukrajině je podle Fialy Česko nemůže, neboť stroje nezbytně potřebuje česká armáda pro udržení obranyschopnosti země.

„Naše tanky T-72 jsme poslali na Ukrajinu, právě proto jsme domluvili podporu z Německa, abychom si zajistili bojeschopnost a akceschopnost naší armády,“ řekl Fiala o leopardech, které Česko dostane z Německa jako náhradu.

Reagoval tak na nedávné vyjádření Deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), který napsal, že Česko a Slovensko by se německých leopardů mohlo vzdát ve prospěch Ukrajiny.

S kancléřem Fiala jednal také o spojeneckých závazcích. „Ujistil jsem kancléře o platnosti našich závazků včetně těch vůči NATO,“ řekl. Očividně tak reagoval na výroky kandidáta na prezidenta České republiky Andreje Babiše, který v nedělní debatě české spojenecké závazky vůči Severoatlantické alianci zpochybnil. V debatě Babiš nejprve řekl, že by nepomohl Polsku a Pobaltí v případě napadení, protože je proti válce, později na twitteru výrok opravil a pomoc slíbil.

To je spojenectví? Babiš Poláky zaskočil. Skandální, píší na Ukrajině

V otázce společné obrany má Česko ještě zájem o vybudování evropského protiraketového deštníku. Jedná se o projekt, o němž loni v srpnu v Praze hovořil kancléř Scholz. K německému návrhu se zatím připojilo 14 evropských zemí včetně Česka a Slovenska.

Lubmin je pro Česko výhodný

Spolupracovat chce Česko s Německem i na energetické bezpečnosti. „Česká republika má strategický zájem, abychom mohli kapacitu (německých terminálů) využívat, mám tady na mysli především terminál v Lubminu. Tato lokalita je pro nás výhodná, protože je napojena na českou energetickou infrastrukturu,“ řekl Fiala.

PŘEHLEDNĚ: V čem je LNG lepší než klasický plyn? A jak pomůže zásobovat Česko?

„Česká republika je připravena se na zprovozňování tohoto terminálu podílet, máme zájem na získání dostatečné kapacity. S panem kancléřem jsem dnes domluvil, že by do České republiky odsud mohl proudit plyn už pro příští topnou sezonu,“ upřesnil.

Po schůzce se Scholzem, která se uskutečnila na okraj hospodářské konference WELT Economic Summit, premiér na Twitteru napsal, že možnost využívat německé terminály je další krok k posílení české energetické bezpečnosti.

Německo doposud zprovoznilo tři plovoucí terminály na LNG - v dolnosaském Wilhelmshavenu, v Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku.

Další terminály včetně dalšího zařízení pro opětovné zplynování LNG v Lubminu chce dokončit v letošním roce. Terminál v Lubminu, který byl zprovozněn v lednu, je soukromý projekt, v tom dalším bude mít podíl německá vláda.

V Německu otevřeli nový LNG terminál. Klíčový pro bezpečnost, řekl Scholz

Lubmin je důležitým distribučním uzlem plynárenské infrastruktury, ústí tam nyní nefunkční německo-ruský plynovod Nord Stream, čehož projekt terminálu na LNG využívá. Plyn je totiž možné posílat do plynovodů OPAL a NEL. Produktovod OPAL vede plyn do Saska a odtud plynovodem Gazela do České republiky. NEL spojuje Lubmin s Dolním Saskem a tamním hlavním německým zásobníkem v Rehdenu.

17. prosince 2022

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video