Panika, běh o život a zkrvavená těla. Svědci popsali útok v Tunisku

  18:30aktualizováno  18:30
Tuniskem v pátek otřásl teroristický útok v letovisku Sousse. Ozbrojený mladík tam zastřelil desítky lidí. Ti, co přežili, popisují chvíle strachu a zběsilý útěk o život. Mnozí se ve strachu zabarikádovali v hotelových pokojích. Záchranářům se po útoku na pláži naskytl pohled na zkrvavená těla turistů.

Tuniské letovisko Sousse si prožívalo další z parných letních dní. Krátce po poledni se však pro stovky turistů, kteří zrovna polehávali na místní pláží, měla idyla změnit v peklo. 

Teror v Tunisku

Mladý terorista začal nejprve na pláži a posléze v přilehlém hotelu Imperial Marhaba pálit na vše, co se hýbalo. „Přijel na lodi. Z pláže pak postupoval směrem k hotelu,“ popsal začátek útoku ruský turista Pjotr Červoněts.

Mladík v šortkách kráčící po rozpáleném písku nejprve nevzbuzoval zájem ostatních. Jeden z vysoce postavených bezpečnostních pracovníků uvedl, že útočník měl v ruce zbraň AK-47, kterou schovával pod slunečníkem. Když se přiblížil na dostřel turistům, slunečník zahodil a spustil palbu.

Na pláži byl v té chvíli i britský turista Steve Johnson se svou přítelkyní. „Prostě jsme si jenom tak polehávali na pláži. Najednou jsme uslyšeli něco, co znělo jako ohňostroj. Rázem jme však zjistili, že to není ohňostroj, ale zvuk automatické zbraně. Lidé začali křičet a běželi po pláži směrem k nám,“ popisuje dramatické okamžiky.

Zběsilý útěk

Přímo na pláži, jen několik desítek metrů od střelce, byl také Gary Pine. Po boku měl svou manželku a syna. „Byl tam strašný zmatek. Manželka křičela na syna, ať vyleze z vody. Když k nám doběhl, řekl, že viděl, jak někoho střelili,“ sdělil Pine serveru BBC.

Zpětně prý lituje toho, jak během střelby zbytečně riskoval. „Udělal jsem fakt hloupé rozhodnutí a běžel jsem zpátky pro svůj batoh. Nebyla to asi nejlepší věc, protože člověk mohl slyšet, jak kolem něj hvízdají kulky, které létaly všemi směry,“ dodal.

Fotogalerie

Útočník pomalu postupoval směrem k hotelu. V tu chvíli zazvonil Glennu Leathleymu telefon. Na druhé straně se ozvala jeho dcera Olivia, která byla tou dobou v hotelu Imperial Marhaba. „Řekla mi, že na pláži slyšela střelbu. Já jí odpověděl, ať se schová,“ vypráví Leathley. Pak se hovor přerušil. Po pěti minutách se Olivia ozvala znovu. „V panice mi řekla, že už přišli (teroristé) do vstupní haly,“ pokračuje Leathley, který s dcerou telefonoval z Velké Británie. V telefonu prý následně slyšel zběsilý útěk Olivie do bezpečí.

Zkáza na pláži

Na místo už v tu chvíli dorazily tuniské ozbrojené složky, píše The Guardian. Hotely v okolí byly uzavřeny a turisté museli zůstat ukryti ve svých pokojích. „Hotel i ulice jsou neprodyšně uzavřené. Slyšíme tady helikoptéry, zásahové jednotky a sanitky,“ hlásil přímo z úkrytu v hotelu Royal Kenz jeden z turistů. Zásahové jednotce se posléze podařilo ozbrojence zastřelit. Podle policie neměl žádný záznam v trestním rejstříku.

Lékařům a záchranářům se mezitím naskytl pohled na zkázu, jakou za sebou terorista zanechal. Pláž a cestu do hotelu lemovaly desítky zkrvavených těl. Ty, kterým nebylo pomoci, záchranáři schovali pod přikrývky. Ostatním se snažili pomoct. Zranění následně putovali do nemocnice. 

Pro Tunisko se jedná o další velkou ránu během několika málo měsíců. Země je v pohotovosti už od březnového atentátu na muzeum Bardo v tuniské metropoli. Dvojice atentátníků z Islámského státu tehdy zabila 22 lidí, převážně zahraničních turistů. Při útoku byly zraněny desítky dalších. Policie při osvobozování rukojmí oba útočníky zabila. Byl to nejhorší teroristický útok spáchaný v Tunisku proti turistům za poslední roky (více o útoku zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Češi a další sousedé jsou jaderné riziko. Německo jde do jódových tablet

Chladící věže jaderné elektrárny Sasolburk

Německo si objednalo 190 milionů jódových tablet pro případ vážné jaderné nehody. Riziko spolková republika, která své...

Pohřešovaný polský milionář Wožniak-Starak se utopil v Mazurských jezerech

Polský milionář a filmový producent Piotr Wožniak-Starak se svou ženou...

Tělo polského milionáře a filmového producenta Piotra Wožniaka-Staraka, který o víkendu vypadl ze svého motorového...

Dítě málem umořili hlady. Australští vegani dostali za trest veřejné práce

Každoroční londýnský pochod za práva zvířat. (17. srpna 2019)

Jedenapůlroční dítě vypadalo jako tříměsíční kojenec. Kriticky zaostávalo v tělesném i duševním vývoji – kvůli přísné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz