Velvyslanec: Nemáme zprávy o tom, že by mezi obětmi útoku byli Češi

  21:54aktualizováno  21:54
Čeští turisté v Tunisku jsou podle dostupných informací v bezpečí a je o ně postaráno, řekl pro iDNES.cz český velvyslanec v zemi Jiří Doležel. Už před útokem v letovisku Sousse, při němž zemřelo 37 lidí, byla v zemi mimořádná bezpečnostní opatření. „Ukázalo se, že ani to nestačí,“ řekl Doležel. Podle něj bude mít útok velké dopady na turistický ruch v Tunisku.

Ve východotuniském městě Sousse zaútočili teroristé na místní hotel. Při útoku zemřelo nejméně 27 lidí. (26. června 2015) | foto: Reuters

Jak jsou na tom čeští turisté, kteří se nachází v letovisku Sousse?
Jsme v kontaktu se třemi hlavními společnostmi, které mají klienty v Sousse. Jedná se o Exim Tours, Best Reisen a CK Kartágo. Podle jejich vyjádření nebyl nikdo z českých občanů při útoku zabit ani zraněn. Ale platí to pro tuto chvíli (půl páté místního času, pozn. red.). Informace o národnosti a původu obětí se stále zpřesňují.

Jiří Doležel

Od 9. prosince 2014 působí jako velvyslanec v Tunisku. V minulosti pracoval jako novinář nebo jako koordinátor boje proti terorismu na ministerstvu zahraničí. Dříve působil na diplomatických misích v Demokratické republice Kongo a v Kosovu.

Velvyslance ČR v Tunisku Jiří Doležel (vlevo) se setkal s ministrem národní...

Co se teď s turisty děje? Jsou stále na místě, nebo došlo k evakuaci?
Čeští turisté jsou ubytováni v hotelu, který je vzdálený od místa útoku. Jsou v pořádku a je o ně postaráno. Cestovním kancelářím jsem dal svůj telefonní kontakt s tím, že mi jejich zaměstnanci nebo kdokoli z českých občanů mohou kdykoli volat. Na ambasádu zatím nikdo nevolal.

Co se týká ostatních, předpokládám, že hotely jsou v obležení bezpečnostních složek. V odpoledních hodinách se tam vypravil tuniský prezident i premiér vlády. Detaily budu vědět až zítra v dopoledních hodinách, kdy proběhne první krizová schůzka šéfů ambasád evropských zemí. Tam se dozvíme víc.

Cílem útoku byli jenom turisté, nebo i místní?
Je možné o tom pouze spekulovat. Je dost pravděpodobné, že mezi oběťmi byli i místní. Z vlastní zkušenosti vím, že se na plážích pohybuje řada místních občanů, řada Tunisanů. Buď tam jsou jako turisté, anebo jako obsluhující personál. Stejné to bylo v případě březnového atentátu, který byl veden proti muzeu Bardo a parlamentu v hlavním městě (více o březnovém útoku zde).

Fotogalerie

Budou se v zemi zpřísňovat bezpečnostní opatření?
V tuto chvíli nebyl vyhlášen žádný mimořádný stav. Předpokládám, že budou zesílená už tak velmi viditelná bezpečnostní opatření, která následovala po útoku v 

Bylo vidět, že tuniské bezpečnostní složky jsou přítomné v terénu. Turistickými středisky projížděla jízdní policie, byly tam checkpointy s ozbrojenými policisty a vojáky. Ukazuje se, že ani to není dostatečné proti osamělým střelcům. Tuniská vláda v uplynulých měsících rozhodla o aktivaci všech bezpečnostních složek. Byly rozestavěné nové checkpointy na všech přístupových cestách k letoviskům.

Proběhla také řada protiteroristických akcí a zatýkání v horských oblastech na jihu země, o kterých se ví, že se tam infiltrují extremistické skupiny zejména z Libye nebo z Alžíru.

Mohla by se nová opatření dotknout také práce velvyslanců?
Ta situace taková není. V tuto chvíli nejsou ambasády v přímém ohrožení. My z české ambasády jsme si akorát všimli, že v minulých dnech místní policie přijela obhlížet exteriér ambasády. Nejspíš se snažila nějakým způsobem posílit svojí přítomnost v okolí diplomatických misí. Lze z toho vyvozovat, že zdejší bezpečnostní služby měly k dispozici nějaké informace, které je zneklidňovaly.

Teror v Tunisku

Docházelo k podobným útokům i v minulých letech?
Z místních médií a v obecném povědomí kolují informace o tom, že v době ramadánu, který začal v minulém týdnu, v Tunisu několik let zpátky vždy docházelo k různým akcím typu teroristický útok. Tentokrát se to bohužel stalo krátce po útoku v Bardo, který byl velmi krvavý. Bohužel takový byl i ten dnešní.  Bezpochyby to bude mít velké dopady na ekonomiku země a na turismus.

Jaký dopad měl na Tunisko útok v březnu letošního roku?
Byl zde znatelný pokles turistů. Podle informací z médií to bylo o 20 až 50 procent v závislosti na jednotlivých zemích. Bohužel je to věc, o kterou teroristé usilují. Chtějí zastavit turismus, aby ochromili hlavní zdroj příjmů pro rozpočet, ochromili ekonomiku a zkomplikovali přechod země k demokracii.

Jak vnímají Tunisané hrozbu terorismu?
Všichni lidé mají strach z terorismu. Obyčejní lidé se obávají, že by se v této zemi mohlo ve velkém měřítku stát něco špatného podobně jako v Libyi, která je v rozvratu.
Domnívám se, že stejně jako po útoku v Bardo dojde ke spontánní odpovědi ulice ve formě různých manifestací a velkých shromáždění, které vyjádří odpor proti terorismu. Ta občanská společnost je tady docela aktivní.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v...

Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních...

Írán sestřelil americký dron. Podle některých hrozí i otevřený konflikt

Lidé v neděli vyšli do ulic Teheránu, aby demonstrovali proti zavedení...

Íránské revoluční gardy ve čtvrtek sestřelily americký dron. O skutečnosti informovala íránská státní agentura IRNA,...

Konzervativci vybírají nástupce Mayové. Zůstávají čtyři kandidáti

Boris Johnson zahájil kampaň za zvolení do čela konzervativců. (12. června 2019)

Poslanci Konzervativní strany pokračovali ve volbě kandidátů na pozici lídra strany. Do dalšího kola postoupili čtyři -...

Najdete na iDNES.cz