Atentát v Tunisku může mít fatální dopady na cestovní ruch

  16:43aktualizováno  16:43
Tunisko je dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších letních destinací Čechů, útok v přístavním městě Sousse to však na nějakou dobu nejspíš změní. Cílem útočníků byli turisté. Cestovní kanceláře očekávají, že teroristický útok s desítkami obětí bude mít i proto na cestovní ruch fatální dopad.

Tunisko, ilustrační snímek. | foto: CK Invia

Dva teroristé za sebou zanechali nejméně 28 obětí, stříleli do turistů na pláži i v hotelu Riu Imperial Marhaba. Do něho vysílají své klienty například české cestovky Exim Tours, CK Fischer a Best Reisen, Češi však do této destinace cestují i skrze další zahraniční kanceláře, například přes slovenskou Azur Reisen nebo Aeolus. (více o útocích čtěte zde)

Teror v Tunisku

České cestovní kanceláře zatím žádné oběti nehlásí, některé zjišťují aktuální stav přes své delegáty v této zemi. Kromě toho, že je útok obrovskou lidskou tragédií, zanechá událost stopy i na cestovním ruchu, a podle některých názorů dokonce může přepsat na nějakou dobu mapu dovolenkových destinací.

„Je jasné, že to bude mít fatální dopad na turistiku v Tunisku, cílem byl totiž turistický ruch. Dopad bude radikální. Jak se zachovají cestovní kanceláře, se teď nedá odhadnout,“ říká Jan Papež z Asociace českých cestovních kanceláří.

„Očekáváme velký pokles,“ přidává se Michal Tůma, šéf marketingu agentury Invia.cz, která je největším on-line prodejcem zájezdů s nabídkou dovolených od tří stovek cestovních kanceláří. Tunisko patří mezi českými turisty do TOP 10 destinací, v Invii je dlouhodobě na sedmém místě a tvoří obrat zhruba šest procent firmy. Češi dovolenou v Tunisku tráví zejména ve velkých hotelových komplexech postavených na systému all inclusive.

Z nabídek na internetu už Tunisko začalo mizet. „Bohužel si myslím, že to může ovlivnit i cestovní ruch do jiných zemí, zejména do Egypta, který může vyvolávat stejné obavy jako Tunisko,“ bojí se Tůma a očekává, že větší zájem teď bude třeba o Řecko, Španělsko, ale také Turecko. Jan Papež se však nebojí poklesu poptávky do Egypta. „Jsou na podobné útoky připraveni,“ myslí si. 

Nejhorší útok za šestnáct let?

Cestovky, které do postižených míst klienty vysílají, lidem nejspíš nabídnou výměnu zakoupených zájezdů do jiných lokalit. Tak to bylo i v minulosti v podobných případech. Výměnu už nabídla například CK Blue Style. Podle Papeže je nyní v postižené lokalitě kolem 70 Čechů, dalších téměř dvě stě je ale na cestě. „Nemáme zatím žádné potvrzení, že by mezi mrtvými byli Češi,“ říká.

Teroristický útok je jedním z nejkrvavějších za poslední roky, umocněný navíc o skutečnost, že se jednalo o cílený útok na turisty. Zatím však není jasné, kolik turistů je mezi obětmi. „Pokud by většina mrtvých byli opravdu turisté, dalo by se to srovnat s útokem na švýcarské turisty v Údolí králů před šestnácti lety v Egyptě,“ dodal Papež.

„Je nám velice líto toho, co se stalo. Ve městě Sousse, ve kterém došlo k teroristickému útoku, naše cestovní kancelář Blue Style nemá žádné klienty,“ uvedla obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Berberi. Kancelář prý s místními partnery posiluje bezpečnostní opatření v hotelech, kde jsou čeští turisté.

„Současná situace v Tunisku je pod kontrolou a všichni naši klienti jsou v pořádku. Žádný z našich klientů na místě nemá zájem o předčasné ukončení pobytu. Klienti, kteří nebudou chtít odletět do Tuniska, mají možnost si vybrat jinou destinaci z naší nabídky,“ uvedla Irena Dvaliová z Azur Reizen.

Autor:

Nejčtenější

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Trumpova zbraň je nepředvídatelnost, řekl v Rozstřelu ekonom Švejnar

Ekonom Jan Švejnar v diskusním pořadu Rozstřel (21. června 2019)

Hostem pátečního Rozstřelu byl profesor Jan Švejnar, jeden z předních českých ekonomů a někdejší kandidát na...

Vláda kývla na schodek 40 miliard. Ministři za ČSSD se zdrželi

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš přicházejí na...

Se schodkem rozpočtu 40 miliard korun počítá vláda nejen pro příští rok. V pondělí schválila návrh rámce státního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz