Riskantní mise. Macron a Leyenová žehlí vztahy s Čínou kvůli míru na Ukrajině

  • 187
Ve snaze obnovit dynamiku francouzsko-čínských politických a ekonomických vztahů francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu zahájil třídenní návštěvu Číny. Macron se setká s nejvyššími čínskými státními představiteli, ale také se studenty nebo investory. Vedle Pekingu zavítá i do Kantonu. Části jednání se zúčastní i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Někteří analytici však uvedli, že okázalé dohody s Čínou by se mohly v době rostoucí nedůvěry vůči Číně jevit jako negativní pro Spojené státy a západní spojence.

„Působí to jako hlasování o důvěře čínského hospodářství, mám pocit, že Francie chce dokázat, že zvládne korigovat Čínu,“ řekl Noah Barkin, analytik společnosti Rhodium Group.

Čína může díky svým blízkým vztahům s Ruskem hrát důležitou roli při hledání cesty k míru na Ukrajině, uvedl Macron po svém příletu do Pekingu. Zdůraznil, že dialog s Čínou je klíčový. „Nemůžeme dopustit, aby dialog s Čínou vedlo výhradně Rusko,“ řekl.

Francouzský prezident také uvedl, že se čím dál víc mluví o napětí mezi Východem a Západem, ale že není důvod přistoupit na „logiku dvou antagonistických bloků“.

Rusko musíme dotlačit k jednání. Má být poraženo, ne rozdrceno, uvedl Macron

Krátce před zahájením třídenní návštěvy Číny telefonoval Macron se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Oba státníci se shodli, že je třeba přesvědčit Čínu, aby pomohla k brzkému ukončení války na Ukrajině a nastolení trvalého míru v regionu, uvedl dnes Elysejský palác.

Čínský prezident v březnu absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v uplynulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu. Západ je ale vzhledem k těsným vztahům Číny a Ruska k čínskému návrhu skeptický.

Hlavní jednání ve čtvrtek

Macron má ve středu na programu setkání s francouzskou komunitou v Číně. Hlavní část jednání je plánována na čtvrtek, v pátek se francouzský prezident vydá do Kantonu.

Hlavními tématy návštěvy budou strategické otázky a mezinárodní krize, spolupráce tváří tvář světovým výzvám a ekonomické vztahy budou, oznámil předtím Elysejský palác.

Macron již dříve uvedl, že návštěvy v Číně využije k tomu, aby se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem „pracoval na návratu k míru“ na Ukrajině.

Zelenskyj zve Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Pád Bachmutu zvýší volání po míru, tuší

Von der Leyenová nedávno vyzvala Peking, aby sehrál konstruktivní roli při nastolení míru na Ukrajině a uvedla, že Evropská unie je znepokojena přátelským postojem Číny vůči Rusku, které Ukrajinu před více než rokem napadlo. Peking by podle šéfky EK měl využít svých vazeb na Moskvu k omezení bojů. Válka na Ukrajině tak bude nejspíš jedním z bodů čtvrtečních třístranných jednání mezi Macronem, Siem a von der Leyenovou.

Čína je významný hráč z pohledu demografie, ekonomiky, vědy i diplomacie, uvedl Elysejský palác. Francie i Čína jsou také stálými členy Rady bezpečnosti OSN.

Von der Leyenová a Macron oznámili plánovanou cestu po konci summitu EU, na němž se evropští lídři mimo jiné shodli na investicích do snížení závislosti na zdrojích z Číny a dalších mimoevropských zemí. O detailech cesty jednali na začátku týdne v Paříži.

,

Video