Opomíjené datum. Bez demonstrací v Lipsku by jen tak Berlínská zeď nepadla

  9:56aktualizováno  9:56
Pád Berlínské zdi by byl nepředstavitelný bez rozsáhlých protestů, které v září 1989 vyšly z Lipska a postupně zachvátily celou Německou demokratickou republiku (NDR). Myslí si to historik Jürgen Reiche, podle kterého lidé dali jasně najevo požadavky na změnu a hlavně to, že už se represivního komunistického režimu nebojí.

Dva muži hrdě ukazují části Berlínské zdi, které našli u Braniborské brány po otevření hranic (10. listopadu 1989). | foto: AP

„Bez těchto velkých demonstrací by zeď nepadla. Dostaly NDR pod masivní tlak,“ říká Reiche o protestech, které odstartovaly 4. září před třiceti lety. 

Fotogalerie

Tehdy poprvé kritici režimu, bojovníci za lidská práva a věřící, kteří se už několik let scházeli k takzvaným mírovým modlitbám v kostele svatého Mikuláše v centru Lipska, přenesli svůj protest na přilehlé náměstí.

Tam dali své požadavky najevo transparenty s hesly jako „Za otevřenou zemi se svobodnými lidmi“ nebo „Svoboda cestování namísto masových útěků“.

Proti zhruba 1 200 demonstrantům rychle zasáhli tajní policisté v civilu, protest však i díky západním novinářům, kteří ve městě byli na tradičním lipském veletrhu, vzbudil velkou pozornost. „Pak se z toho stala tradice, že se vždy v pondělí konala demonstrace,“ poznamenává šéf lipského Fóra současných dějin o protestech, pro něž se vžilo označení Pondělní demonstrace.

Účast na nich rychle rostla, a dále tak přispívaly k erozi, jíž podle historika východní Německo – z něhož v tu dobu tisíce lidí přes Maďarsko a západoněmeckou ambasádu v Praze směřovaly na Západ – čelilo už od první poloviny 80. let. 

Na přelomu září a října počet demonstrujících poprvé překročil 10 tisíc, a to navzdory tomu, že režim opakovaně zmiňoval možnost brutálního zákroku, tedy takzvaného „pekingského řešení“. Podle Reicheho se mezi opozičníky šířily třeba fámy, že jsou připravené armádní složky a také krevní konzervy. „Byly to dramatické scény, které si dnes člověk vůbec nedokáže představit,“ míní historik.

„Byly to přece naše děti“

Přesto počet demonstrantů dále stoupal a 9. října dosáhl 70 až 100 tisíc, což podle historika komunistický režim zlomilo. „Státní moc před tou masou lidí kapitulovala a nezasáhla,“ zdůrazňuje. Od té doby šel počet protestujících, skandujících často hesla jako „My jsme lid“ nebo „Žádné násilí“, znovu rychle nahoru a režim se začal otřásat v základech. 

Měla to být nudná tiskovka, omyl aparátčíka však zbořil Berlínskou zeď

V polovině října se v Lipsku sešlo 120 tisíc lidí, na konci měsíce kolem 300 tisíc a 6. listopadu dokonce půl milionu. Protesty se mezitím rozšířily do celého východního Německa a vyvrcholily 4. listopadu ve východním Berlíně, kde se k největší demonstraci v dějinách NDR sešel až milion lidí. 

Podle Reicheho byla stále větší ochota občanů NDR nenechat si vše líbit a dát najevo svůj názor daná stále citelnější slabostí režimu i tím, že statisíce zejména mladých lidí už v zemi neviděli vůbec žádnou budoucnost. „Byla to nová generace, která se ptala, jak má vypadat její budoucnost a co tu má dělat, když (Erich) Honecker mluví o tom, že tu zeď bude ještě za sto let,“ podotýká.

Proč při zlomovém protestu z 9. října policie nezasáhla, dodnes není zcela jasné. Reiche však upozorňuje na to, že demonstrace byla tak rozsáhlá a byla do ní zapojena tak široká část společnosti, že by zasahující v mnoha případech stanuli proti svým známým nebo dokonce členům vlastních rodin. 

„Byly to přece naše děti,“ vysvětloval později rozhodnutí nechat demonstranty projít městem i jeden z velících důstojníků policie.

I díky odvaze demonstrantů a pozdní zdrženlivosti státních složek přesně měsíc po zlomové demonstraci z 9. října režim fakticky padl. „Bez pondělních demonstrací není pád Berlínské zdi vůbec představitelný, a proto není jediným důležitým datem 9. listopad v Berlíně, ale zcela rozhodující je právě 9. říjen v Lipsku,“ vyzdvihuje Reiche datum, které se jinak často opomíjí.

Reportáž iDNES.cz s komentářem Vladimíra Vokála o Berlínské zdi:

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Kurdové záměrně propouštějí vězně, aby nás vlákali do války, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump míní, že syrští Kurdové záměrně propouštějí některé zajaté teroristy z Islámského...

Zastavte boje, vyzval Trump Erdogana. Viceprezident odcestuje do Turecka

Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého kolegu Recepa Erdogana k okamžitému zastavení bojů proti Kurdům...

Premium

KOMENTÁŘ: Namísto Trumpa nakonec demokraté odstřelí svého kandidáta

Republikán Donald Trump prý znevážil úřad amerického prezidenta, tvrdí demokraté a volají po jeho odvolání. Pokolikáté...

Trump chce odhalit whistleblowera, který upozornil na telefonát s Ukrajinou

Americký prezident Donald Trump zopakoval, že chce znát identitu člověka, který upozornil na jeho červencový telefonát...

Najdete na iDNES.cz