To radši zemřeme. Migranti odmítají vystoupit z lodi na pobřeží Libye

  14:34aktualizováno  14:34
Přes sedmdesát běženců z Afriky už devátý den odmítá opustit loď, která je vyzvedla ze Středozemního moře a odvezla do Libye. Tam by se migranti měli vrátit do detenčních táborů, odkud většina z nich utekla. Právě toho se však nejvíce bojí. Mnozí z nich říkají, že raději zemřou, než aby se nechali znovu mučit a zneužívat.

„Nevystoupíme. Nevrátíme se do toho pekla,“ prohlásil podle serveru Middle East Eye (MEE) devatenáctiletý Jihosúdánec Dittur. Migranty ze Súdánu, Eritrey, Etiopie, Somálska či Jižního Súdánu, ale i Bangladéše vytáhla z gumového člunu posádka nákladní lodi Nivin už 10. listopadu a odplula s nimi do libyjské Misuráty.

Tam je podle Al-Džazíry chtěla předat libyjským úřadům, běženci se však vzbouřili a odmítli loď s panamskou vlajkou opustit. Humanitárním organizacím se podařilo některé z nich přemluvit, především ženy a děti, zbylých 77 však od té doby zůstává na lodi a říká, že smrt je pro ně přijatelnější možností než návrat do detenčních táborů.

„Proč nás vraceli? Vědí, že tady zemřeme,“ popisuj osmnáctiletý Kai z Jižního Súdánu. Posádka lodi běžencům podle něj slíbila, že je vezme do Itálie, ale místo toho skončili v Misurátě. Jídlo vodu i lékařskou péči dostávají od Lékařů bez hranic a dalších organizací. 

Hlavním problémem tak zůstává nedostatek toalet. Ten migranti řeší močením do plastových lahví. Úřady, které se snaží odpor migrantů zlomit, jim navíc podle Kaie vyhrožuje. „Říkají nám, že pokud se nechceme vylodit, dostanou nás odsud silou. Říkají, že tu loď zapálí.“

Fotogalerie

Důvodem, proč běženci odmítají odejít do detenčních táborů, je především jejich tristní stav a nebezpečí, které tam lidem hrozí. Jak ženy, tak muži jsou unášeni pašeráckými gangy a následně prodáváni na trzích jako otroci

Přímo v táborech navíc bují mučení a zneužívání uprchlíků. Jeden z nich se v říjnu upálil, protože podle svých spolubydlících neviděl jiné východisko ze své zoufalé situace.

Podobný příběh má za sebou i Jihosúdánec Kai. Jeho bratra údajně zabili pašeráci poté, co nebyl schopný zaplatit výkupné. Kai pak skončil v táboře v libyjské metropoli Tripolisu, odkud za palby strážných utekl a pokusil se překonat Středozemní moře. Místo toho však skončil v dalším táboře v Homsu. Odtamtud také uprchl, aby jej nakonec ze člunu vytáhli na palubu Nivinu.

Libye je jednou z hlavních zemí, odkud se migranti z Afriky vydávají po moři do Evropy. Více než 600 tisíc se jich dostalo do Itálie v uplynulých čtyřech letech, kdy pašeráci lidí využili bezpečnostního vakua v zemi. Od loňského léta však počet vypravených člunů s migranty výrazně klesl, a to i díky zvýšené aktivitě libyjské pobřežní stráže podporované Evropskou unií. 

V Libyi bují moderní otroctví, pašeráci tam prodávají migranty z Nigeru

Zatímco Lékaři bez hranic upozorňují, že jsou na lodi zoufalí lidé, kteří prožili mučení a jsou mnohdy zranění, velitel libyjského námořnictva Anwar El Sharif uvedl, že armáda pasažéry Nivinu už nepovažuje za běžence. 

„Jsou to piráti, zločinci. Pro nás to nejsou migranti a toto už není záchranná operace pro lidi v nebezpečí. Oni zapalují náklad lodi a pokusili se zabít posádku. Budeme se k nim chovat tak, jak si zaslouží, tedy jako k teroristům. Protiteroristická jednotka bude mít na starosti evakuaci lodi,“ pohrozil.

Útěk migrantů z detenčního centra v Tripolisu (9/2018):

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

V Jižní Americe obnovili dodávku elektřiny, kolaps postihl 50 milionů lidí

Jižní Ameriku postihl rozsáhlý blackout, bez elektřiny bylo na 50 milionů lidí...

Po třinácti hodinách se podařilo v Argentině obnovit dodávky elektřiny. Krátce předtím byly obnoveny dodávky také v...

Netanjahu na Golanech postavil novou osadu. Pojmenoval ji Trumpův vrch

Založení nové osady v Golanských výšinách pojmenované po americkém prezidentovi...

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na okupovaných Golanských výšinách slavnostně otevřel novou židovskou osadu jménem...

Strache se kvůli sponzorskému skandálu vzdal mandátu europoslance

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ

Bývalý předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a vicekancléř Heinz-Christian Strache, který se minulý měsíc po skandálu...

Najdete na iDNES.cz