Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pálíte po nás! Ruskou obranu Dněpru drtí chaos a alkoholismus

  19:00
Ruský problém na spodním toku Dněpru bobtná. Ukrajinské předmostí se nedaří zlikvidovat, do rozstřílené vesnice Krynky naopak připlouvají z druhého břehu další útočné oddíly. A zatímco ruští vojenští blogeři nadávají na špatnou logistiku a chaos, Ukrajinci se mohou opřít o masivní armádu dronů.
Chersonská oblast. Ukrajinští vojáci se plaví přes Dněpr. (15. října 2023)

Chersonská oblast. Ukrajinští vojáci se plaví přes Dněpr. (15. října 2023) | foto: AP

Už jen máloco dnes připomíná, že tu před pár lety byla vesnice s bezmála tisíci obyvateli. Krynky v červnu smetla přílivová vlna z prorvané Kachovské přehrady a v posledních týdnech je systematicky decimuje ruské dělostřelectvo. Na středečních záběrech z bezpilotního letounu jsou vidět jen obrysy domů srovnaných se zemí, polámané stromy a dvorky poseté krátery.

V troskách vesnice se už měsíc drží ukrajinští mariňáci a Rusům se stále nedaří vypudit je zpět za Dněpr. Naopak. Podle poslední zprávy amerického Institutu pro studium války (ISW) ukrajinská armáda posílá na levý břeh veletoku nové útočné oddíly, takže v Krynkách je dnes asi tři sta až čtyři sta ukrajinských vojáků.

Mezi ruskými vojenskými blogery na Telegramu se opět začíná šířit kritika armádního velení, která po likvidaci wagnerovců a zatčení Igora Girkina do značné míry utichla. Stěžují si především příslušníci 810. gardové brigády námořní pěchoty ze Sevastopolu, kteří tvoří jednu z hlavních složek v dubnu vytvořeného Uskupení sil Dněpr.

Ruští mariňáci údajně odmítají útočit na ukrajinské předmostí s tím, že se nemohou opřít o efektivní koordinaci s dělostřelectvem a letectvem. Navíc pořádně neví, kde jsou ruská minové pole, protože jejich mapy jsou tajné a velitelé ostatních jednotek je s nimi nesdílejí. Hoši ze Sevastopolu kvůli tomu prý za poslední měsíc přišli už o padesát lidí.

Cyklon zpomalil vojenské operace, Ukrajinci ho využili k opevnění za Dněprem

„Od začátku bojů o Krynky jsou problémy ve spolupráci pozemních sil s artou (dělostřelectvem, pozn. red.) a letectvem. Velení na místě zakazuje přímou komunikaci. Předávání informací o cílech a situaci může jít jen přes něj. K tomu si připočtěte další problémy s komunikací, součinností, byrokracií – a tak když dojde na reakci, informace o cíli jsou už neaktuální. Ve výsledku střílíme jen pro formu podle mapy,“ cituje vojenkor Romanov 92 příslušníky sevastopolské jednotky.

Situace na chersonské frontě na mapě ruského válečného bloggera Rybara. Ve výřezu je ukrajinské předmostí u obce Krynky. (28. listopadu 2023)

Zkrátka: levá ruka neví, co dělá pravá. Hlavní příčinou je fakt, že Uskupení sil Dněpr bylo poslepováno z jednotek ze všech koutů Ruska: jsou tu mariňáci ze Sevastopolu či Astrachaně, výsadkáři z Novorossijsku a Uljanovska, motostřelecká brigáda z Murmansku, ale i různé jednotky z Jižního a Centrálního vojenského okruhu. Na jiných úsecích fronty většinou působí jednotky z jednoho vojenského okruhu doplněné o výsadkáře.

„Uskupení sil Dněpr se čím dál víc skládá z různých elementů nedávno přemístěných a degradovaných jednotek a nových formací, což může přispívat k nedostatku tmelících struktur velení. To dál degraduje ruskou morálku a bojové kapacity na levém břehu Chersonské oblasti,“ zamýšlejí se analytici ISW.

Ohlasy z bojiště jsou o dost šťavnatější. „Situace u Krynek je, mírně řečeno, tak zajebaná, že už o těch sračkách nelze mlčet,“ napsal koncem minulého týdne telegramový kanál Bojevoj rezerv a ostře kritizoval lajdáctví důstojníků, rozmáhající se alkoholismus a nedostatek prostředků pro efektivní rozvědku a korekci dělostřelecké palby.

„Potřebujeme vycvičené piloty průzkumných dronů. Je jich málo, ne-li žádné. Máme tady drahý dron Mavic 3T darovaný dobrovolníky. Ale dostali ho do rukou idioti. Nelétají s ním, protože to neumějí a bojí se, že to poserou, ale mají sto důvodů, proč ho nechtějí dát jiné jednotce. Je jim u prdele, že takové zařízení může zachránit spoustu životů, ať na něj radši padá prach,“ stýská si autor kanálu Bojevoj rezerv.

Palba do vlastních řad je podle něj kvůli téměř nulovému spojení mezi sousedícími jednotkami na denním pořádku. „Jsi vystrašený, čekáš na pidary (hanlivé označení Ukrajinců, pozn. red.) a najednou to koupíš od svých. A když všichni sedí v alkoholických výparech, tak se to děje pořád. Jindy naši odpálí z minometu deset ran, myslí si, že pálí po ukropech a najednou se z radia ozve: Copak vám jeblo? Pálíte po nás, debilové!“

Vzdušná převaha

Ukrajincům se za Dněprem podařilo vylodit už několikrát, pouze v případě obce Krynky se ovšem dá hovořit o skutečném předmostí. Před třemi týdny sem údajně přesunuli i několik kusů obrněné techniky. Ukrajinskou námořní pěchotu zde podle litu The Kyiv Post podporují bezprecedentní počty malých civilních dronů pilotovaných dobrovolníky.

Ukrajinci přesunuli na levý břeh Dněpru obrněnou techniku, stále drží pozice

Operátoři ukrajinských FPV dronů jsou navíc na rozdíl od Rusů extrémně rychlí a efektivní, ostatně o víkendu u Krynek zaznamenali nový rekord. Od chvíle, kdy výzvědný dron zachytil ruský obrněnec pálící po ukrajinských pozicích, do jeho zničení kamikadze dronem uplynulo pouhých osmdesát sekund.

Předmostí u Krynek je tak možná jediným místem na frontě, kde mají Ukrajinci vzdušnou převahu. Není to náhoda. „Ukrajinští dělostřelci, operátoři dronů a experti na elektronický boj strávili začátkem podzimu několik týdnů zaměřováním ruské protivzdušné obrany a rušiček podél levého břehu Dněpru a zároveň zřizováním vlastních rušiček dronů,“ píše vojenský expert časopisu Forbes David Axe.

Význam předmostí ležícího asi 40 kilometrů severovýchodně od Chersonu ale nelze příliš přeceňovat. Pravděpodobnost, že se Ukrajincům podaří přes Dněpr přepravit větší počet obrněné techniky a rozmáčeným terénem postoupit hlouběji do vnitrozemí, není příliš pravděpodobná. Podle některých ruských blogerů tak proti Krynkám nemá smysl bezhlavě útočit a snažit se předmostí za každou cenu zlikvidovat.

„Ukrajinská armáda na udržení předmostí vynakládá značné množství sil a zdrojů. Kontroluje jen úzký pruh země podél břehu řeky, která nemá žádnou hloubku a je v dosahu libovolné střelné zbraně,“ píše telegramový kanál Vojennaja chronika s tím, že pro ruskou armádu je dnes výhodnější držet si Ukrajince ne levém břehu Dněpru na dostřel a postupně je nechat krvácet.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Obří sesuv půdy pohřbil vesnici v Papui Nové Guineji

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

Ortel měl hrát v dětském zábavním parku, po tlaku rodičů koncert zrušili

29. května 2024  10:29,  aktualizováno  23:13

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Opozice vyčetla Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno 

Poslanci opozičního ANO se přeli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...