Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Covid opět plní americké nemocnice. Pacienti prosí o vakcínu, ale už je pozdě

  21:15
Ve Spojených státech znovu rapidně stoupají počty nakažených koronavirem. Jen za pátek tamní lékaři evidují přes 81 tisíc nových případů. Vysoce nakažlivá varianta delta jde hlavně po neočkovaných. Třeba na Floridě, kde už některé nemocnice musejí omezovat plánované operace, nebo v Alabamě. Tamní guvernérka proto prohlásila, že „je čas vinit neočkované lidi“.

Nemocnice na Floridě už opět přestávají zvládat nápor pacientů s covidem. | foto: Reuters

„Byla jsem špatně informovaná. Nebyla jsem připravená, byla jsem vyděšená,“ popisuje pro list The New York Times (NYT) pětašedesátiletá Debra Wellsová, proč ještě není očkovaná proti koronaviru. Bála se, že vakcíny nejsou bezpečné. 

Neproočkované státy drtí delta. 99,2 % obětí covidu v USA jsou lidé bez vakcíny

V univerzitní nemocnici ve floridském Jacksonville skončila poté, co se jí domnělá chřipka zhoršila natolik, že už se sama nedokázala nadechnout. 

„Panebože, mám pocit, že umírám,“ vzpomíná žena na své tehdejší myšlenky. Nově přijímaných pacientů, jako je Wellsová, je nyní na Floridě většina. Nemocnice plní hlavně neočkovaní.

Spojené státy v pátek podle NYT zaznamenaly 81 732 nově nakažených, nejvíc za poslední měsíce. Univerzita Johnse Hopkinse hlásí dokonce téměř 120 tisíc nových nákaz. Situace stále není tak dramatická jako během zimy, některé státy už však evidují hodnoty blízko těm rekordním. 

Podle šéfky amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenské se také „některé nemocnice v některých oblastech“ dostávají na hranici svých možností. A Florida je mezi státy, které nyní zažívají největší nápor. Jen za pátek hlásí 27 500 nových případů. 

Po čtvrtku byl počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 celkem 6 249. To je téměř pětina bilance pro celé Spojené státy, ačkoli obyvatelé Floridy tvoří asi patnáctinu americké populace. Ve zmíněném Jacksonville navíc teď mají vůbec nejvíc pacientů s covidem za celou pandemii.

Horko žene lidi zpět dovnitř

Vysoce nakažlivá varianta delta si vybírá především okresy s nižším průměrem očkovaných. Experti přitom doufali, že se tentokrát přeplněným nemocnicím vyhnou, protože nyní jsou nakažení lidé mladší a zdravější. Nepovedlo se. Některé nemocnice proto už zase začínají omezovat návštěvy a odkládat některé operace. 

„Kdybychom bývali naočkovali více lidí, nebyli bychom tam, kde jsme,“ říká frustrovaně lékař Leon Haley z Jacksonville. Každý den mají víc případů než předchozí směnu, dodává s tím, že 90 procent covidových pacientů v jeho nemocnici jsou neočkovaní lidé. Dalších pět procent tvoří lidé, kteří ještě nemají očkování ukončené. Zbývajících pět procent jsou pak ti, kteří sice očkovaní byli, ale mají další zdravotní potíže nebo berou imunosupresiva. 

V okrese Duval, kam Jacksonville spadá, je plně naočkovaných lidí jen 52 procent, méně než je floridský i americký průměr. Nakažených ovšem přibývá i v okrese Miami-Dade, kde má vakcinaci za sebou 72 procent lidí nad osmnáct let.

Nenávist popíračů

Američtí zdravotníci znovu čelí nenávisti těch, kteří „nevěří na covid“ a nákazu berou na lehkou váhu. 

„Sestřičky mají PTSD (post-traumatickou stresovou poruchu). Spousta z nás na to po loňském roce trpí a teď k nám přicházejí lidé, kteří se na vás podívají a řeknou: „Ne, vakcínu jsem si nevzal a teď jsem nemocný,“ říká zdravotní sestra Sunny z Arkansasu.

„Sestřičky byly opravdovým symbolem celé pandemie a skoro všechna ta nenávist se soustředila okolo nás,“ míní Sunny. 

„Před několika týdny mi psali lidi, kteří mi vyhrožovali smrtí, nazývali mě vrahem a říkali, že jsem pomáhala ty lidi zabíjet. Neustále slýchám, že jsem krizový herec,“ dodala za použití výrazu, jímž zastánci konspiračních teorií označují aktéry nejrůznějších událostí, které považují za zinscenované.

Kontakty s neočkovanými lidmi a těmi, kdo pandemii mají za smyšlenou, tento týden popsala také lékařka Cobiová. „V poslední době jsem dosáhla velkých pokroků v přesvědčování lidí, aby se nechali očkovat! Chcete vědět jak? Přijímám do nemocnice mladé a zdravé lidi s velmi vážnou covidovou infekcí,“ začíná její příspěvek na Facebooku.

Nejmenší podíl plně naočkovaných obyvatel hlásí ze všech amerických států Alabama, která také eviduje prudký růst statistiky nakažených. Tamní guvernérka Kay Iveyová proto v pátek prohlásila, že je čas „začít vinit neočkované lidi“. „Nové případy covidu jsou kvůli neočkovaným lidem,“ řekla. Vzkázala jim, že si vybírají „hrozný životní styl“. 

„Udělala jsem všechno, co umím. Můžu vás k něčemu pobízet, ale nemůžu vás donutit, abyste se o sebe starali,“ dodala. Problémy mají i další jižní státy jako Louisiana, Arkansas a Nevada, kde je proočkovanost obyvatelstva výrazně pod americkým průměrem. 

Mnozí politici proto apelují na občany, aby ve vnitřních prostorách znovu začali nosit roušky či respirátory, byť to zatím nenařizují. A především vyzývají, aby se lidé šli očkovat. Letní vlnu prý sami očekávali. Guvernér Floridy Ron DeSantis uvedl, že se koronavirus vrátil, protože horké počasí žene lidi z venku zpět do klimatizovaných budov.

O výhodách vakcinace přesvědčuje Američany také kardiolog Ragu Murthy. Jedním z argumentů, které podle něj zabírají, je právě rostoucí křivka nových případů. „Lidé si mysleli, že když jsou všichni okolo očkovaní, oni nemusí. Že jsou chránění, protože covid už je skoro za námi. Ale teď si říkají: ‚Panebože,‘“ uzavírá.

Někteří lidé si až na nemocniční posteli uvědomí, co udělali špatně. Těsně před tím, než jim zdravotníci zavedou trubici pro umělé dýchání, prosí o vakcínu. „Držím je za ruku a říkám jim, že je mi to líto, ale už je příliš pozdě,“ popsala lékařka z Alabamy Brytney Cobiaová.

Pozůstalé se pak snaží přimět, aby si alespoň oni šli pro své dávky vakcíny. „Pláčou. A říkají mi, že nevěděli. Mysleli si, že je to kachna. Mysleli si, že je to politika... A přejí si, aby to mohli vrátit. Ale nemohou. Tak mi poděkují a jdou se nechat očkovat,“ dodává pracovnice nemocnice ve městě Birmingham.

Zdravotnice chtěla dokázat škodlivost vakcín. Místo toho se ztrapnila:

11. června 2021

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Do konce měsíce výrazně zúžíme tým, slíbil Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30,  aktualizováno  22:39

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce....

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

15. června 2024  13:36,  aktualizováno  21:46

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké...

Jednejme s Ruskem, zaznělo na summitu o Ukrajině. USA hlásí další finanční pomoc

15. června 2024  8:47,  aktualizováno  21:07

Sledujeme online Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17,  aktualizováno  20:17

Statisíce Francouzů v sobotu vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...