Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusko a Čína vrazily do EU klín, panikařit s vakcínami je chyba, píše web

  15:01aktualizováno  16:27
Kvůli opožděným dodávkám vakcín a čekání na fond krizové pomoci Evropské unie evropské vlády jen stěží odolávají pokušení vinit Brusel a vydat se ve snaze o rychlejší získání očkovacích látek vlastní cestou. Jenže to by byla obrovská chyba – politicky i geopoliticky. V úterním komentáři to napsal deník Politico.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Po loňském prvotním záchvatu v podobě opatření na úkor sousedů se lídři EU spojili a učinili dvě důležitá rozhodnutí. Dohodli se na unijním fondu obnovy, který má pomoci nejhůře zasaženým zemím. A souhlasili nakoupit vakcíny společně. Jenže nyní – když Británie, Spojené státy a Izrael poskočily do čela závodu v očkování – některé evropské vlády panikaří a riskují, že dosažený pokrok zahodí, píše Politico a pokračuje:

Evropská komise mohla v nákupu vakcín udělat chyby a dopustit se jich mohly i firmy, které dodaly méně očkovacích látek, než slíbily. Bylo by však bláznovství podlehnout netrpělivosti a pustit se do soutěžení o větší množství vakcín.

Anebo běžet do Ruska a Číny pro vakcíny, které dosud neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Kdo by tak učinil, vyslal by občanům, kteří už protrpěli rok karanténních uzávěr a bolestných omezení, signál, že vlády ztratily víru ve vlastní koronavirovou strategii a instituce jako je Evropská komise a EMA.

Autoritáře v Moskvě a Pekingu by to potěšilo. Přičemž ti nemusí nezbytně zajistit Evropanům rychlejší očkování, natož zvýšit důvěru ve vakcíny.

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a čínské hlavě státu Si Ťin-pchingovi se už podařilo vrazit klín do unijní solidarity v podobě pokušení pro euroskeptické vlády v Maďarsku, Polsku a nyní v Česku opustit pozice a vydat se cestou zajištění vlastních vakcín.

Strategie měla ochránit chudší země

Nezapomínejme, že strategie EU objemného nákupu vakcín vznikla ve snaze ochránit menší a chudší země. Pokud by bohaté vlády západní Evropy podepsaly ve snaze poskočit ve frontě dopředu tučné šeky, tyto země by mohly zůstat vzadu.

Dánsko a Rakousko jednají s Pfizerem a Modernou, už našly místa pro výrobu

A než začnou evropští lídři obviňovat Brusel, měli by se podívat na to, co dělají sami doma. Mnoho překážek leží na národní úrovni, ať už v podobě byrokracie nebo neuvážených rozhodnutí nepodávat vakcínu AstraZeneca seniorům.

Komentáře, jako tvrzení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že AstraZeneca se jeví „zdánlivě neúčinně“ u lidí starších 65 let, přispěly k podkopání veřejného přijetí těchto vakcín. 

Německo a Francie sedí na zásobách

To může vysvětlit, proč Německo a Francie sedí na zásobách stovek tisíc dávek, zatímco se jimi nechalo očkovat jen málo lidí. Paříž, Berlín a Vídeň už zrušily věkové limity pro vakcínu AstraZeneca, ale napáchaná škoda na důvěře nezmizí přes noc.

Je to nebezpečný moment. Před devíti měsíci vypadala v koronavirové krizi EU jako vítěz – díky smělým rozhodnutím jednat společně. Bylo to v době, kdy tehdejší prezident USA Donald Trump pandemii odmítal a britský premiér Boris Johnson tápal v reakci na ni. Teď vypadá jako zaostávající EU.

Končíme s EU. Rakousko a spol. chtějí na vakcínách spolupracovat s Izraelem

Národní lídři se potýkají s obtížemi ve snaze zastavit třetí vlnu pandemie, vyhnout se ekonomické devastaci a udržet deprimovanou a čím dál více vzdorovitou veřejnost na palubě. Vědečtí poradci a přetížení zdravotníci volají pro tvrdších karanténních opatřeních. Podniky a sektor pohostinství žádají otevření restaurací, kin a divadel, aby nepřišla vlna bankrotů. 

Souhlas s covidovými restrikcemi se drolí

Napříč Evropou je vidět, že souhlas veřejnosti s covidovými restrikcemi se drolí: ať už jde o výtržnosti v Nizozemsku, demonstrace proti karanténě a očkování v Berlíně či Miláně, taneční zábavy v Bruselu, potyčky s policií v Dublinu nebo zloba nad francouzským zákazem vycházení.

Čím déle se pandemie táhne, tím více trhá společenskou dohodu mezi vládami a lidem. Nicméně změnit v tuto chvíli směr by situaci jen zhoršilo.

Pokud se členské země vydají vlastními cestami a podkopou společnou strategii, dlouhodobá škoda pro všechny převáží nad krátkodobým prospěchem.

V evropských zemích se hromadí vakcína AstraZeneca. Lidé ji odmítají

Pokud by mocné státy s naditými peněženkami – jako je Německo – spěchaly v pořízení vakcín, ostatní by pošlapaly. Což už mimochodem někteří politici po Berlínu žádají. 

Geopolitičtí soupeři by získali dobrou pozici, aby využili evropského rozklížení tím, že by využili očkovací diplomacii jako zbraň. Pokud by evropští nákupčí soutěžili proti sobě navzájem, zvedli by zisky farmaceutických gigantů.

Může to být nejtemnější hodina před úsvitem. Pokud se pomalý start očkování v následujících týdnech rozjede, přijdou stovky milionů domluvených dávek, jarní počasí šíření viru zpomalí, vlády rozběhnou očkovací kampaně a přesvědčí skeptiky nechat se očkovat, tyto ponuré tři měsíce by mohly být odpuštěny – byť nebudou zapomenuty.

Rusko a Čína nabízí málo dávek s velkou pompou

Předseda Evropské rady Charles Michel v úterý prohlásil, že Evropská unie by se neměla nechat oklamat přístupem Číny a Ruska, které nabídku svých vakcín proti covidu-19 využívají k propagandistickým účelům.

Podle Michela obě země nabízejí evropským státům s velkou pompou vemi malá množství očkovacích látek. Hlavním producentem a vývozcem ale podle šéfa unijních summitů bude letos evropský blok.

Některé země bloku se kvůli pomalému rozjezdu společného očkování začaly obracet na obě východní velmoci se žádostmi o poskytnutí jejich vakcín. 

Napíklad Maďarsko již začalo ruskou a čínskou vakcínu používat, Slovensko má ruský Sputnik V ve skladech připravený k použití a Česko o něj zažádalo. Ani jednu z vakcín přitom zatím neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která před jejich nouzovým využíváním státy varovala.

"Neměli bychom se nechat oklamat Čínou a Ruskem, jejichž režimy uznávají méně žádoucí hodnoty než jsou ty naše, a které organizují velmi limitované, ale velmi medializované nabídky dodávek vakcín pro ostatní," uvedl v úterý Michel. 

Doplnil, že podle dostupných informací obě země dosud aplikovaly v přepočtu na sto obyvatel zhruba polovinu dávek vakcíny než země EU.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  20:54

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Summit G7 zkritizoval agresi Ruska a praktiky Číny. Papež varoval před AI

14. června 2024  6:16,  aktualizováno  20:50

Lídři skupiny zemí G7 na své schůzce v jižní Itálii zdůraznili svou trvající podporu bránící se...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...