Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

KOMENTÁŘ: Dělá svět v boji proti Islámskému státu dost?

  10:05
Existence organizace „Islámský stát“ přináší Evropě vlny uprchlíků, zvyšuje hrozbu terorismu a destabilizuje sousedství EU. I když mezinárodní koalice již přes rok pozice islamistů bombarduje, pomáhá v boji iráckým a syrským Kurdům a snaží se přiškrtit radikálům příliv financí a rekrutů, IS je tu stále s námi. Stojí za to se proto ptát, zda toho svět dělá proti IS dost.
Chorvat Tomislav Salopek byl egyptskými islamisty unesen 22. července 2015.

Chorvat Tomislav Salopek byl egyptskými islamisty unesen 22. července 2015. | foto: AP

Možná jde ale o špatně položenou otázku. IS je dnes již příliš mocnou a po světě rozšířenou organizací na to, aby se jej podařilo nejen porazit, ale i bezezbytku zničit. Možná by bylo levnější a efektivnější se místo utopické snahy o jeho likvidaci soustředit na změnu povahy této organizace.

Jan Kužvart

Analytik, zabývá se bezpečnostní a politickou problematikou Blízkého východu a severní Afriky. Zaměřuje se i na e-diplomacii a drony (bezpilotní prostředky).

Jan Kužvart

Spolupracuje s řadou médií včetně iDNES.cz. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy, návazně bezpečnostní studia a také arabistiku a historii.

Upřímně řečeno, USA a jejich spojenci se o to již snaží, jen to neříkají příliš nahlas. Jádro IS se tak podařilo v jeho teritoriálním růstu zablokovat uvnitř Sýrie a v severozápadním Iráku a s koncem jeho bleskových postupů navíc IS ztratil část pověsti o své nezastavitelnosti. Jednotliví aktéři bojující proti IS však i tak mají co dohánět.

USA chybí politická vůle a tak je jejich letecká kampaň vedena jen na půl dechu, Turecko v Sýrii nadále takticky politikaří a věnuje se spíše kurdské otázce a namísto pragmatické spolupráce s Íránem se Západ nadále snaží upínat své naděje k politicky a vojensky zdecimované syrské opozici.

Více by se toho dalo dělat i proti novým větvím IS, které pučí zejména v Libyi, Nigérii a na Sinaji. Globální prestiž IS se totiž krom jiného zakládá právě na existenci těchto samozvaných „provincií“. A jak známo, čím menší prestiž, tím méně rekrutů.

I na poli války idejí by se mohl Západ více snažit, ať už jde o deradikalizaci rekrutů IS z řad západních občanů či čelení propagandě IS, která úspěšně přitahuje do svých řad další a další Evropany a to často paradoxně ze střední třídy, většinové společnosti a ateisticky zaměřených rodin. Imigranti z evropských předměstí naopak po účasti na svaté válce v Levantě nijak moc netouží.

Když chybí nejen vize

K chaosu syrské opozice, vyčpělosti syrského režimu a ideové stagnaci blízkovýchodní politiky USA a jeho regionálních spojenců nabízí IS jasnou alternativu. Totalitní vizi ideálního státu. Na poli války idejí mu těžko může konkurovat jak Turecko, jež ve vztahu k IS zohledňuje jen své vlastní zájmy, tak Írán, který mezinárodní společenství stále mocensky ostrakizuje. Dokud ale někdo nenabídne k ambicím a proklamovaným cílům IS lákavější alternativu, je jisté, že si v podmínkách konflikty rozvráceného Blízkého východu vždy najde dostatek stoupenců.

Islámský stát

Boj proti IS nekomplikuje jen absence vize, jak by měl Blízký východ vypadat bez něj, ale i rozdílnost pohledu na to, jaké „klidové stádium“ je pro jednotlivé bojující strany výhodné.

USA dnes upřednostňují „zadržování“ IS na jeho současném teritoriu v Sýrii a jeho vyhnání z Iráku, některé arabské monarchie a možná stále i nejvyšší turecké vedení v něm pak vidí významnou páku na potýkání se syrským režimem. Ten navíc syrský konflikt umně dovedl do bodu, kdy jsou externí aktéři nuceni volit mezi brutálním a sotva legitimním režimem v Damašku, neschopnou opozicí a IS, který se jeví být svérázným hybridem mezi apokalyptickou sektou, kvazistátní entitou a skupinou organizovaného zločinu. Společná řeč v boji proti IS se pak hledá o to hůř.

Mezi pasivitou a odevzdaností

Je zde perspektiva, že tu s námi IS bude „navždy“. Konec konců, Blízký východ dnes existenci jakoby-státních entit vyloženě přeje. Kurdové tak mají de facto nezávislost v severním Iráku a Sýrii a Palestinci svůj částečně uznaný stát.

Celý chaos je navíc i přes své humanitární a bezpečnostní dopady pro světové velmoci akceptovatelný. USA se dnes zaměřují zejména na Tichomoří, Rusko má „svoji“ Ukrajinu. Řešení je tak na Evropě, která je ovšem pevně lapena do přediva svých příliš univerzálních, či lépe řečeno univerzalistických, hodnot. Marasmus uprchlické krize a rozkladu státních struktur na Blízkém východě proto hned tak neskončí.

Islamisté zveřejnili video s popravou vojáků v Palmýře (4. 7. 2015):

4. července 2015

Autor:

  • Nejčtenější

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu...

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Slíbené štědré výplaty nechodí, stěžují si ruští vojáci. Dostávají méně a pozdě

V 53 z 85 ruských regionů nedostali vojáci slíbené výplaty nebo je obdrželi se zpožděním. Vojáci v armádě, vojáci...

Nezávislost na Británii? Skotským nacionalistům se rozpadá plán i strana

Rezignace klíčových představitelů, ideologické rozpory a odcházející členové. Skotská národní strana (SNP), jejímž...

ANALÝZA: Slepá a hluchá Čína. Konec války není po summitu o nic blíž

Premium Byť se čínský vůdce Si Ťin-pching snažil na ostře sledovaném summitu s ruským prezidentem Putinem působit jako...

Američané obdivují ukrajinské vojáky. Patrioty si osvojili v rekordním čase

Američtí vojenští činitelé chválí ukrajinské vojáky, kteří se na americké základně Fort Sill v Oklahomě učí se systémem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...