Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Pomohou ruské útoky v Sýrii islamistům?

  10:38
Vstup Ruska do syrského konfliktu nemusí znamenat jeho rychlý konec, jak si řada lidí myslí. Spíš válku a utrpení místních lidí protáhne, píše v komentáři pro iDNES.cz Jan Kužvart.
I ve středu pokračovaly nálety ruských letounů na pozice extremistů v Sýrii (7....

I ve středu pokračovaly nálety ruských letounů na pozice extremistů v Sýrii (7. října 2015) | foto: Reuters

Rusko zasahuje v Sýrii a své útoky prezentuje jako boj proti terorismu a islámskému radikalismu. Putinovi příznivci, opojení představou vítězného tažení a zničení „Islámského státu“ (IS), podle politického geografa Michaela Romancova již dopředu jásají. „Je přece jasné, že jakmile se do hry vloží Putin, je vyhráno.“

To je však v ostrém rozporu se společným prohlášením Francie, Německa, Kataru, Saúdské Arábie, Turecka, Velké Británie a USA, v němž se uvádí, že ruské vojenské akce v Sýrii jen podpoří růst muslimského extremismu a další radikalizaci. Uštědří tedy ruské útoky islámskému radikalismu tvrdou ránu, nebo jen přilijí olej do ohně?

Jan Kužvart

Analytik, zabývá se bezpečnostní a politickou problematikou Blízkého východu a severní Afriky. Zaměřuje se i na e-diplomacii a drony (bezpilotní prostředky).

Jan Kužvart

Spolupracuje s řadou médií včetně iDNES.cz. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy, návazně bezpečnostní studia a také arabistiku a historii.

Ruská federace není vojensky natolik silná jako někdejší Sovětský svaz, který i tak utrpěl porážku v Afghánistánu. Schopnost a ochota Moskvy vložit se do konfliktu v Sýrii proto bude mít své limity, které budou umocněny i logistickými omezeními podpory jednotek na tak vzdáleném válčišti.

Rusko tedy nebude schopno ani zničit opozici, ani zlomit moc IS. Jeho omezené zdroje a přijímání zpravodajských informací od syrského režimu se pak projeví na výběru cílů pro útoky. A režim je dnes tísněn především opozicí, nikoliv IS, takže to bude ona, kdo pocítí sílu ruských úderů nejvíce.

Navíc i prezident Putin řekl, že hlavním důvodem ruských operací je upevnění režimu v Damašku (více zde). Zatímco tak bude opozice slábnout, IS bude žít dál a jeho nedávný postup směrem na severosyrské Aleppo právě na úkor ruskými nálety oslabené opozice ukazuje, že toho dokáže náležitě využít.

Eskalace konfliktu

Ruské útoky konflikt vyeskalovaly a zintenzivnily vzájemné měření sil. Dá se proto očekávat, že ustupující opozice bude po svých podporovatelích z řad Západu a arabských monarchií požadovat zvýšení pomoci.

Je jisté, že ve válečném chaosu se část nových zbraní a dalšího vojenského materiálu ocitne v rukou teroristických skupin. I kdyby však opozice vyšší zahraniční podporu nedostala, islámský radikalismus to také neoslabí, protože demoralizovaní bojovníci budou k opozici hledat radikálnější alternativu, která jim opět poskytne příslib vítězství. Na výběr přitom pravděpodobně budou mít z fronty an-Nusra napojené na al-Káidu a monstra zvaného IS...

I kdyby však bojovníci z opozice nezačali houfně přebíhat do náruče teroristů, nelze vyloučit další radikalizaci opozičních sil. Sýrie se totiž kvůli přítomnosti ruských jednotek stane ještě větším magnetem pro džihádisty a nové rekruty z celého světa. Na případu IS je vidět, že tito cizinci patří mezi ty nejbrutálnější a nejvíce ideologicky zapálené.

Opozice již dnes portrétuje ruské angažmá jako „druhou okupaci“ země. Tou první je přítomnost íránských poradců a bojovníků libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Po boji sunnitů proti šíitům tak konflikt může dostat i dimenzi boje s imperialismem pravoslavné velmoci. Muslimští radikálové si jen těžko mohou přát lepší podhoubí pro nábor a legitimizaci svých činů.

S kým budou spolupracovat arabské státy

Ruský vstup do konfliktu krom toho nepříjemně zamíchal kartami i pro koalici států bojující s IS. Na jedné straně vedl k poklesu vlivu Západu na dění v Sýrii a na druhé začíná do citlivé situace stavět i arabské spojence USA, protože fakticky nyní bojují proti IS bok po boku s velmocí, která bombarduje bojovníky a civilisty z řad sunnitského obyvatelstva.

Rusové v Sýrii

Nebylo by proto nijak překvapující, kdyby teď měly arabské státy tendenci v boji proti IS polevit a svoji roli upozadit, aby nebyly vnímány jako faktičtí spojenci Ruské federace.

Krom toho okolnostmi vynucená spolupráce mezi Ruskem a USA a neschopnost Washingtonu opozici před ruskými útoky ochránit mohou být na syrském válčišti dalšími faktory, které sbližování opozice a radikálních sil v podobě Nusry či IS urychlí.

Ruskými útoky se konflikt v Sýrii stal ještě komplexnějším a jeho konec je nadále v nedohlednu. Kromě jiného i proto, že Ruskem podpořený syrský režim nyní nebude nucen o své existenci vyjednávat s opozicí. Válka tak potrvá dál a zdevastovaná společnost bude růstu radikálních ideologií přát.

Vzestup IS je toho důkazem. Růst islámského radikalismu v důsledku ruské intervence však nemusí zůstat omezen jen na Sýrii. Odborník na Rusko Jan Šír k tomu trefně dodává, že Rusko může jeho neochvějná podpora syrskému režimu zaplést do nekonečné občanské války čím dál hlouběji, což v konečném důsledku způsobí radikalizaci vlastní muslimské menšiny a nárůst džihádismu uvnitř Ruska.

Život syrskému režimu tak Moskva pravděpodobně prodlouží. Boji proti terorismu a islámskému radikalismu však udělá službu vpravdě medvědí.

Syrská a ruská armáda útočí na jednotky opozice

Autor:
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

Intenzivní boje s Hamásem končí, válka v Gaze však ne, řekl izraelský premiér

23. června 2024  21:12,  aktualizováno  22:10

Fáze intenzivních bojů proti palestinskému hnutí Hamás se chýlí ke konci. Prohlásil to v neděli...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 1300, většina neměla povolení se účastnit

23. června 2024  21:56

Více než 1300 poutníků zahynulo podle nové bilance při velké muslimské pouti do Mekky v Saudské...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...