Na sjezdu vystoupil vůdce KLDR Kim Čong-un, který v projevu zhodnotil úspěchy,...

Na sjezdu vystoupil vůdce KLDR Kim Čong-un, který v projevu zhodnotil úspěchy, ale také přiznal selhání. (6. ledna 2021) | foto: AP

Zákaz úzkých kalhot a piercingů. KLDR zakročila proti kapitalistickému stylu

  • 174
Severokorejský diktátor Kim Čong-un podle zpráv z totalitní země zakázal „dekadentní“ oblečení, účesy či piercing určitých částí těla. Jsou totiž „nesocialistické“. Státní deník předtím varoval před pronikáním západního vlivu do země. Úřady též kontrolují, zda Severokorejci nekoukají na jihokorejské pořady na nelegálních televizích.

Úzké džíny či trička se slogany jsou „nesocialistické“, a proto by je Severokorejci podle vládce KLDR neměli nosit. Údajný zákaz se týká i piercingu nosu či úst nebo některých typů účesů, jako je „mullet“, „ježek“ nebo obarvených vlasů. Nyní je povoleno jen asi 15 „správných“ střihů, píše list The Guardian.

Státní deník Rodong Sinmun varoval před pronikáním západního stylu do země. „Musíme si dávat pozor na sebemenší známky kapitalistického životního stylu a bojovat za to, abychom se jich zbavili,“ uvedl.

„Historie nás učí zásadní lekci, že země se může stát zranitelnou a nakonec se zhroutí jako vlhká zeď bez ohledu na svou ekonomickou a obrannou sílu, pokud se nebudeme držet svého vlastního životní stylu,“ píše se v něm.

Podle listu The Guardian na dodržování pravidel dohlíží Socialistický svaz vlastenecké mládeže. Funguje jako svého druhu „módní policie“, mezi jeho povinnosti patří zabraňovat lidem, aby nosili oblečení, které vypadá příliš „cize“.

Deník Daily NK v srpnu minulého roku informoval, že mládež v provincii Jižní Pchjongan zveřejnila příkaz „správných“ účesů a oděvů. Úřady začaly tvrdě zasahovat proti mladým lidem s obarvenými vlasy či těsným oblečením s tím, že se jedná o „antisocialistické chování“ a součást „žlutého větru kapitalismu“.

Vedení KLDR s nelibostí pohlíží na pronikání módních trendů z ciziny. Zvláště jsou mu trnem v oku v sousední Jižní Koreji nesmírně populární popové skupiny, reprezentující takzvaný K-Pop.

Někteří severokorejští uprchlíci ho zmiňují jako jeden z důležitý podnětů, proč se rozhodli totalitní stát opustit. Údajného negativního vlivu zženštilých pohledných zpěváků a tanečníků na mužné chování mladých lidí se obává i Čína.

Válka proti televizím

KLDR v poslední době stupňuje tlak proti sledování jihokorejské kulturní produkce. V prosinci KLDR zavedla za přechovávání videí z Jižní Koreje tresty.

Úřady nyní nakázaly obyvatelům hlavního města, aby informovali o počtu televizí, které mají k dispozici. Reaguje tak na praxi některých domácností sledovat jihokorejské pořady na neoficiální televizi.

Z KLDR je hackerská supervelmoc, jadernou hrozbu vystřídaly kyberútoky

Severokorejské televize jsou vyráběny tak, aby na nich bylo možné sledovat jen domácí propagandu. Někteří Severokorejci ale našli způsob, jak omezení obejít. Pro sledování zábavnějších jihokorejských pořadů využívají televize vyrobené v zahraničí nebo modifikované domácí televize, uvádí stanice Rádio Svobodná Asie.

Některé domácnosti mají tak jednu televizi určenou pro kontroly a druhou, skrytou, pro sledování jihokorejských pořadů. Podle zdrojů citovaných stanicí lze pochybovat, že úřady budou při potírání praxe úspěšné. Dvě televize si totiž v zemi mohou dovolit jen činitelé strany nebo velmi bohatí lidé, kteří mají konexe.

Severní Korea se propaguje na YouTubu běžným životem: 

19. září 2020


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video