Ukrajina žádá kazetovou munici, tvrdí Američané. Putin by toho mohl využít

  • 74
Ukrajina usiluje o kontroverzní kazetovou munici. Tvrdí to dva členové americké Sněmovny reprezentantů. Podle nich ukrajinští činitelé chtějí, aby američtí představitelé zatlačili na Bílý dům a ten poslání munice schválil. Řada zemí použití kazetové munice zakazuje kvůli obavám ze zasažení civilistů.

Američtí demokratičtí kongresmani Jason Crow a Adam Smith řekli agentuře Reuters, že ukrajinští činitelé přednesli žádost Američanům minulý měsíc na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Podle zákonodárců Ukrajina usiluje o protitankovou kazetovou bombu MK-20. Už dříve údajně žádala o 155mm dělostřeleckou kazetovou munici.

Stanice CNN v prosinci uváděla, že administrativa prezidenta Joea Bidena ukrajinskou žádost neshodila ze stolu a studuje ji už několik měsíců. CNN dodává, že snaha získat kazetovou munici je „jeden z nejkontroverznějších požadavků, které Ukrajinci od počátku války učinili“.

Používání kazetové munice zakazuje více než stovka zemí s tím, že představuje velké riziko pro civilisty. USA, Ukrajina ani Rusko ale mezi signatáře Úmluvy o kazetové munici z roku 2008 nepatří.

Ukrajinci použili proti Rusům zakázanou kazetovou munici, tvrdí list

Kazetová munice exploduje ještě nad cílem ve vzduchu. Tam vypustí menší submunici, nálože, které jsou dostatečně silné, aby zabily člověka nebo zničily vozidlo. Submunice nemusí při dopadu vybuchnout, což z ní činí nebezpečí dlouho poté, co boje skončí.

Ukrajinci by chtěli MK-20 umístit na své drony. Kazetová munice podle nich vykazuje lepší schopnost proniknutí zbrojí. Ukrajinci doufají, že jejím prostřednictvím se jim podaří prolomit „lidské vlny“, které na ně Rusové posílají.

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina používá sebevražedné taktiky posílání skupin špatně vycvičených vojáků, aby vyčerpala ukrajinské síly. Ukrajinci připouští, že tento způsob přináší Wagnerovcům své ovoce. Rusové tak vážou ukrajinské síly, které budou potřeba při případné jarní protiofenzivě.

Zprávy z Bachmutu: Pomalý postup a obří ztráty Rusů, boj zblízka lopatami

Už na počátku války humanitární organizace uváděly, že Rusové používají kazetovou munici proti ukrajinským městům. Podle představitelů NATO se Rusové chovají nelidsky, brutálně a v rozporu s mezinárodním právem. Některé zprávy ale uváděly, že proti ruským vojákům použili svou kazetovou munici i Ukrajinci.

„Rusové používají kazetovou munici proti nám. USA se bojí vedlejších škod. My ale použijeme munici proti ruským vojákům, ne proti ruské populaci,“ obhajoval podle CNN nejmenovaný ukrajinský činitel, proč Ukrajinci chtějí získat kontroverzní prostředky války.

Dát, či nedat?

Část amerických zákonodárců se ovšem obává, že riziko zasažení civilistů je příliš velké. Crow uvádí, že Ukrajina se už nyní potýká s vysokou mírou nebezpečí nevybuchlých min na svém území a kazetové bomby by situaci mohly ještě zhoršit.

Ukrajinci nicméně mají zastání u některých republikánů. „Kazetová munice je opravdu dost smrtící pro masové formace, stejně jako proti zbroji. V oblastech, kde budou tyto věci používat, ale nejsou žádní civilisté,“ uvedl republikánský senátor Lindsey Graham, který též potvrdil, že ukrajinští činitelé v Mnichově oslovili americké zákonodárce.

Brutální a nelidské. NATO sbírá důkazy o použití kazetové munice na Ukrajině

Lidskoprávní organizace naléhají na Washington, aby kazetovou munici Kyjevu neposkytoval. Podle bývalého amerického kongresmana Toma Malinowského, jenž sloužil jako hlavní zástupce amerického ministerstva zahraničí pro lidská práva, by poskytnutí zakázané zbraně podkopalo morální autoritu Ukrajinců, čehož by mohl zneužít ruský prezident Vladimir Putin.

Podpora evropské země

V lednu agentura AFP citovala nejmenovaného evropského činitele, podle něhož jedna evropská země požádala Německo, aby kazetovou munici moha na Ukrajinu poslat. „Rusové používají všechny možné zbraně, které jsou stokrát horší než kazetová munice,“ uvedl evropský činitel s tím, že munici lze uzpůsobit tak, aby se zamezilo možnosti, že způsobí škody na životech civilistů.

Estonská média později uvedla, že danou zemí je Estonsko. Německo úmluvu o zákazu kazetové munice podepsalo, zásoby pobaltského státu však zřejmě pochází ještě z doby předtím, než se stalo signatářem.

OBRAZEM: Estonská železná lady. S Putinem se nevyjednává, ví Kaja Kallasová


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video