Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Japonsko počítá tisíce mrtvých, chybí voda, jídlo i rakve

  6:03aktualizováno  21:35
Trosky po pátečním zemětřesení a následném tsunami začínají vydávat svá hrůzná tajemství. Jen na pobřeží prefektury Mijagi objevili záchranáři 2 000 těl. Agentura Kjódo hlásí pět tisíc mrtvých nebo nezvěstných lidí. V postižených oblastech navíc schází jídlo, pití i rakve.

Miliony lidí na zdevastovaném severovýchodním pobřeží tráví už čtvrtou noc bez dostatečných dodávek vody, potravin a tepla. Teploty se přitom často blíží bodu mrazu. Úřady uvedly, že zatím obdržely pouze 10 procent potravin a dalších věcí, které nyní akutně potřebují.

Japonské tsunami

"Požádali jsme pohřební ústavy v celé zemi o zaslání pytlů a rakví. Ale stále jich nemáme dost. Nečekali jsme, že se taková věc stane," prohlásil zástupce úřadů v Mijagi. Nedostatek je tak velký, že vláda možná požádá o pomoc i zahraniční pohřební ústavy.

Krematorium v sousední prefektuře nezvládá nápor mrtvých. "Zahájili jsme kremace, ale můžeme zpopelnit pouze 18 těl denně. Jsme přeplnění a žádáme další města, aby nám s těly pomohla. Máme ve městě jen jedno krematorium," upozornilo vedení města Soma.

Naděje, že by se ještě podařilo najít v sutinách někoho živého, je přitom čtvrtý den po zemětřesení velmi malá. V postižených oblastech nicméně záchranné práce pokračují. Na místě je 100 tisíc vojáků a záchranářů a pomáhají jim i kolegové ze zahraničí. Na některá místa je ale možné dostat se pouze vrtulníkem.

Podle agentury Kjódo zemřelo nebo je pohřešovaných 5 000 lidí. Údaje se ale různí. Skutečný počet obětí bude daleko vyšší. Jen dnes našli na pobřeží v prefektuře Mijagi záchranáři podle agentury Kjódo 2 000 těl. Celkový počet mrtvých může překročit 11 tisíc.

Lidem chybí jídlo i benzin

Přeživší lidé truchlí po svých blízkých a snaží se zajistit si základní potřeby pro život. Regály v mnoha obchodech však zejí prázdnotou. Před supermarkety se tvoří dlouhé fronty. Nikdo se ovšem nestrká, nikdo nenadává. Všichni jen stojí, čekají a doufají, že se jim podaří sehnat, co potřebují. (reportáž redaktorky MF DNES čtěte zde)

Slova o prázdných regálech potvrzuje i Čech Radek Lanc, který v Japonsku už několik let žije. "Rodiče mé ženy mají obchod. Ačkoliv byla po zemětřesení odpojená elektřina, snažili se uspokojit poptávku stále se zvyšujícího počtu zákazníků."

"Téměř okamžitě jsme vyprodali zásoby všech polotovarů," říká Lanc. Ze supermarketů mizí nejrychleji pečivo, nápoje a instantní potraviny. "Všude jsou cedule s omluvami, že se čeká na dodávky nového zboží."

Prázdné regály v japonských obchodech
Zásobování japonských obchodů
Prázdné regály v japonských obchodech

Prázdné regály v japonských obchodech

Na mnoha benzinových stanicích v prefektuře Ibaraki visí cedule s nápisem "vyprodáno". U několika málo benzinek, které ještě nezavřely, vznikají dlouhé fronty. "Lidé tam chodí s desítkami kanystrů, aby si pořídili benzin a topný olej do zásoby," sdělil reportér DPA. 

Zkáza navíc nebere konce a zraky Japonců se upínají k jaderné elektrárně Fukušima. Nad ránem středoevropského času jí opět otřásl silný výbuch. Z třetího bloku se valí kouř, ale plášť reaktoru není poškozený. Výbuch vodíku zranil 11 vojáků. 

Podle mluvčího vlády je možnost úniku radioaktivity po posledním výbuchu malá. Na radiaci upozornily i americké lodě, které do oblasti připluly s humanitární pomocí. Musely se obrátit poté, co jedno z plavidel naměřilo 160 kilometrů od pobřeží zvýšenou radiaci. (více čtěte zde)

Japonské úřady začaly raději preventivně rozdávat jodové kapsle v evakuačních centrech, oznámili pozorovatelé Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE). Dosud vyčlenily přes 230 tisíc dávek, přičemž evakuováno bylo asi 185 tisíc lidí. Jód brání ukládání radioaktivního jódu do štítné žlázy.

Radiaci už měří i v Tokiu

Guvernér Tokia po druhé explozi nařídil měření úrovně radiace i v metropoli. Fukušima 1 je od Tokia vzdálená asi 240 kilometrů. Kromě jaderného nebezpečí ale Japonsko vystrašilo i další silné zemětřesení.

To zasáhlo kolem desáté hodiny dopoledne tamního času Tokio. Otřesy o síle 6,2 rozkývaly budovy. Epicentrum leželo asi 140 kilometrů od hlavního města směrem k Fukušimě. Otřesy byly patrné i na mezinárodním letišti Narita u Tokia.

13. března 2011

Na vyděšené cestující v odletové hale letištní zaměstnanci volali, aby si lehli na zem. Zřejmě to nebyly poslední záchvěvy. Experti varují, že Japonsko čeká v následujících dnech se sedmdesátiprocentní pravděpodobností zemětřesení silnější než 7 stupňů.

Kam posílat pomoc

Kdo chce pomoci obětem japonské katastrofy, může poslat dárcovskou SMS těmto organizacím:

Armáda spásy ČR - DMS ARMADASPASY na číslo 87 777.

ADRA ČR - DMS ADRA na číslo 87777.

Dárcovská SMS stojí 30 Kč, využito bude 27 Kč.

Televize NHK krátce před tím varovala před novým tsunami. V ohrožení byly zejména prefektury Iwate a Fukušima na severovýchodě ostrova Honšú. Měla je zasáhnout tři až pět metrů vysoká vlna. Úřady ale varování později odvolaly. Další slabší otřesy pak oblast postrašily i později během dne.

V pátek zasáhlo Japonsko zemětřesení o síle 8,9 stupně, které spolu s mohutným tsunami zpustošilo stovky kilometrů dlouhý pás severovýchodního pobřeží ostrova Honšú.

Náklady na obnovu a rekonstrukci země dosáhnou nejméně 180 miliard dolarů, v přepočtu asi 3,1 bilionu korun. Uvedla to agentura Reuters ve své analytické zprávě s tím, že to odpovídá zhruba třem procentům ročního výkonu japonské ekonomiky. Zkušenosti z minulosti navíc podle analytiků ukazují, že náklady by mohly počáteční odhady výrazně překonat.

Humanitární pomoc nabídlo 69 zemí

Humanitární pomoc Japonsku už nabídlo 69 států a organizací. Jsou mezi nimi například USA, Británie, Jižní Korea, Tchaj-wan, Mongolsko či Čína, jejíž první záchranný tým již zahájil práci v japonské prefektuře Iwate. Připravena pomoci je i Česká republika.

Kromě patnáctičlenného týmu, který již pracuje v prefektuře Iwate, je v Pekingu připravená odcestovat na místo katastrofy další čínská skupina 30 lékařů, zdravotních sester a specialistů na radioaktivitu.

Čínská vláda také Japonsku poukázala v přepočtu asi 79,6 milionu korun a v neděli již do Japonska odeslala zásilku s 900 stany, dvěma tisíci pokrývkami i dalšími potřebnými věcmi.

Do Japonska dorazil také britský tým elitních záchranářů sestávající z 63 lidí a dvou psů speciálně vycvičených na vyhledávání osob v troskách. Skupina je vybavena přístroji, které umožní prorazit beton i kov a dostat se tak k uvězněným lidem.

USA do Japonska vyslaly skupinu asi 150 expertů, včetně odborníků na jadernou problematiku, a 12 záchranářských psů. K tomu poskytly Tokiu finanční pomoc ve výši 100 tisíc dolarů (asi 1,7 milionu korun). 

mapka - Jaderné elektrárny ohrožené po zemětřesení

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Hizballáh poslal drony a rakety na Izrael, útočil na devět vojenských objektů

13. června 2024  16:28

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh provedlo největší dronový útok na izraelské cíle od začátku...

Z výnosů ruského majetku se zafinancuje půjčka pro Ukrajinu, dohodli se lídři G7

13. června 2024  16:23

Lídři zemí skupiny G7 na summitu v Itálii nalezli shodu ohledně využití výnosů ze zmrazeného...

Razie v Německu. Policie prohledává řadu nemovitostí, včetně Bystroňova bytu

13. června 2024  16:15

Německá policie ve čtvrtek prohledává berlínský byt z korupce podezřelého poslance Alternativy pro...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...