Ve věku 86 let zemřel Jacques Chirac, bývalý prezident Francie

  • 37
Ve věku 86 let ve čtvrtek zemřel francouzský prezident z let 1995 až 2007 Jacques Chirac. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na jeho rodinu. Před zvolením hlavou státu byl Chirac starostou Paříže a předtím vykonával také funkce premiéra či ministra vnitra. Od roku 2005 trpěl zdravotními potížemi, do té doby se desítky let říkalo, že má železné zdraví.

Politické angažmá někdejšího francouzského prezidenta Chiraca se klenulo přes několik desetiletí. Jeho přirozenost, žoviální vstřícnost, společenský šarm a plamenné proslovy mu vynesly dlouholetou oblibu na domácí i mezinárodní scéně. V čele země stál 12 let. 

Hlavou Francie, a tedy jedním z nejvýznamnějších evropských politiků, byl od května 1995 do května 2007, celkem dvě volební období. 

Konec jeho kariéry poznamenalo obvinění ze zneužití veřejných prostředků, za které ho v roce 2011 odsoudili k podmíněnému dvouletému trestu. Do francouzské historie se tak zapsal jako první poválečný prezident, který byl soudem uznán vinným.

Coby prezident proslul Chirac schopností „vybruslit“ z obtížných situací a znovu se vrátit na výsluní. Kromě vrozeného šarmu mu k tomu napomohla i schopnost pružně měnit postoje, za což si vysloužil přezdívku Chameleon Bonaparte. „Jeho ideje se vždy velmi podobají představám každého občana, se kterým právě hovoří,“ napsala agentura Reuters. 

Z někdejšího přesvědčeného protievropského gaullisty se tak stal jedním z čelných Evropanů, který se zasloužil o prosazení eura. Z někdejšího milovníka všeho amerického pak hlasatelem francouzského nesouhlasu s Američany vedenou válkou v Iráku v roce 2003, která přinesla Francii ochlazení vztahů s Washingtonem.

První mandát odstartoval jadernými zkouškami

Zatímco první mandát zahájil vysoce kontroverzními jadernými zkouškami v jižním Pacifiku, ve vysoké politice končil jako advokát ohrožené planety Země a hlasatel solidarity s chudými zeměmi. 

Chirac v ČR

Ve funkci prezidenta navštívil Chirac dvakrát Českou republiku, poprvé přijel v dubnu 1997 na oficiální návštěvu, při které mu prezident Václav Havel udělil Řád Bílého lva první třídy s řádovým řetězem. Podruhé se pak v listopadu 2002 zúčastnil v Praze summitu Severoatlantické aliance.

Francouzský prezident Jacques Chirac při setkání s českým prezidentem Václavem...

V mezinárodní politice ztělesňoval Chirac silný nezávislý hlas. Zasloužil se o ukončení válečného konfliktu v bývalé Jugoslávii v 90. letech. V roce 2002 vyslal francouzské vojáky, aby zastavili občanskou válku v Pobřeží slonoviny. Za jeho vlády se Francie vrátila do integrovaného systému NATO. 

Jeho největším neúspěchem se stalo odmítnutí ústavy EU Francouzi v květnu 2005. Politiky v nových členských zemích EU, kteří se postavili ve sporu o Irák za postoj USA, si popudil, když jim řekl, že „propásli dobrou příležitost mlčet“. 

Před příchodem do Elysejského paláce v roce 1995 pracoval Chirac v několika vládách, přičemž dvě z nich vedl. Kromě toho skoro dvě desítky let starostoval v Paříži. 

Právě z doby Chirakova působení na radnici pochází obvinění, že zaměstnával 28 lidí, kteří za městské peníze pracovali pro jeho politickou stranu Sdružení pro republiku nebo dokonce vůbec žádnou práci neodváděli. 

Vzestup v řadách gaullistů zahájil na začátku šedesátých let

Chirac se narodil 29. listopadu 1932 jako jedináček v rodině pařížského bankovního úředníka, absolvoval prestižní Národní školu pro správní úředníky (ENA). V padesátých letech postával na pařížském nároží a rozdával komunistický deník L’Humanité.

Macron uzavřel záhadu mrtvého komunisty, přiznal mučení v Alžírsku

Sympatie k levici brzy ustoupily, Chirac se stal armádním důstojníkem a ztotožnil se s krajně pravicovými postoji ve vztahu k alžírské válce. Vzestup v řadách gaullistů zahájil na začátku šedesátých let jako poradce premiéra. 

Prošel ministerskými funkcemi i stranickou krizí, jelikož se v roce 1974 distancoval od staré gardy gaullistů a inicioval vznik nového Sdružení pro republiku (RPR, později přešlo do dnešního Svazu pro lidové hnutí - UMP).

Po odchodu z funkce vytvořil nadaci věnovanou udržitelnému rozvoji a dialogu kultur, která každoročně uděluje cenu za předcházení konfliktům.¨

Zeman: Chirac byl silný prezident. Ocenil ho i Klaus

"Setkal jsem se s ním, byl to schopný, silný a přátelský prezident," citoval Zemana jeho mluvčí Jiří Ovčáček s tím že český prezident pošle do Francie kondolenci. Současný český prezident se s Chiracem opakovaně setkal na přelomu století, kdy vedl českou vládu a Chirac stál v čele Francie.

"Prezidenta Chiraca jsem dobře znal. Mnohokrát jsme se setkali, myslím, že jsme si dobře rozuměli a že jsme byli dobří přátelé. V dnešní době už ve světové politice státníci jeho typu mizí. Francie by opět potřebovala nějakého nového Jacquesa Chiraca," uvedl na bývalý český prezident a premiér Václav Klaus.

Premiér Andrej Babiš na Twitteru uvedl, že by chtěl vyjádřit soustrast rodině zesnulého politika. "Budu na něj vzpomínat jako na silného muže, jehož život byl ztělesněním politického úspěchu. Evropa dnes přišla o velkého Francouze, o velkého politika," dodal. (čtk)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video